103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"בלי תחרות אנחנו מתנוונים - גם בחקלאות"

שר החקלאות עודד פורר על האצת רפורמת ביטול המכס על הפירות והירקות: "ההיסטוריה מלמדת שכשיש פיקוח על המחירים - בסוף משקללים את טובתו של היצרן"


בחודשים האחרונים שר האוצר אביגדור ליברמן ושר החקלאות עודד פורר יצאו בהצהרה כי הם מתכוונים לחתום על הצווים שיפתחו את השוק לייבוא. הצרתם גררה ביקורות קשות והתנגדות חריפה מצד הקואליציה, המתנגדים לרפורמה אף טוענים כי מדובר במהלך המנוגד להסכמים הקואליציוניים. השר החקלאות עודד פורר (ישראל ביתנו) הבהיר את עמדתו בנוגע למהלך בשיחה עם ליאת רון ואריה מליניאק ב־103fm.

בפתח השיחה הביאו המגישים את הטענה כי עוד לפני סיום המשא ומתן על הרפורמה הכוללת, החקלאים אומרים כי המהלך מתבצע מאחורי גבם. השר פורר הבהיר: "שום דבר לא מאחורי הגב של החקלאים, הכול ברור. הצו לשימוע ציבורי כדי שנוכל למצות את המו"מ. אני מסתכל בסוף על מה חשוב לציבור הישראלי ולחקלאות הציבורית - לשניהם חשוב שהרפורמה תצא לדרך. חשוב שתהיה לנו רפורמה שמקפיצה את החקלאות הישראלית ומשדרגת אותה, אנחנו עושים את זה עם המון כסף שאנחנו מזרימים לטובת העניין".

"חשוב גם לפתוח את השוק לתחרות. בלי תחרות החקלאות הולכת אחורה, ובלי שהשוק פתוח - לצרכן הישראלי אין פירות וירקות במבחר גדול על המדף לאורך כל השנה ובמחיר טוב", הדגיש, והוסיף: "בפתיחת השוק נצליח להוריד את זה באופן משמעותי ולאפשר להמון פירות שלא מגדלים בישראל להימכר כאן במחירים טובים. ההיסטוריה מלמדת, וגם המחקרים הבינלאומיים מראים, שכשיש פיקוח על המחירים - אלה המחירים הכי יקרים. כאשר פקיד ממשלתי יושב והוא צריך לקבוע את המחיר, באיזשהו שלב וכעבור זמן מה, הוא מתחיל להזדהות עם הצרכים של היצרן והוא תמיד מראה לו שהמחירים עלו ושעלות הייצור עלתה. תמיד בסוף משקללים את טובתו של היצרן ולא את טובתו של הצרכן. כדי שתהיה טובת צרכן צריכה להיות תחרות".

"נחוש להגן, להוסיף ולסייע לחקלאים הישראלים יותר מכל אחד אחר"

ח"כ יאיר גולן, סגן שרת הכלכלה, טען כי רפורמת החקלאות היא פופוליזם של השר פורר שמתעלם מהמלצות בכירי משרדו, ארגוני המגדלים ומלקחי מדינות אירופיות שביצעו הליכים דומים. שר החקלאות הגיב לאמירתו של חבר הכנסת, ואמר: "אני נחוש להגן, להוסיף ולסייע לחקלאים הישראלים יותר מכל אחד אחר. הדרך הטובה ביותר היא לפתוח אותה לתחרות. אחרי כל כך הרבה שנים שיש כאן המצאות החקלאי הישראלי לא משתמש בהן, הוא משתמש בשל חו"ל. אני פועל בדיוק בהתאם להחלטת הממשלה. בשנה הזו יהיה תקציב כפי שלא היה מעולם, בהיקפים חסרי תקדים של מאות מיליונים ומענקים לחקלאים כדי לקנות את הציוד המתקדם. זה בנוסף לעוד מאות מיליונים בתמיכה ישירה כדי לפצות על פתיחת השוק לתחרות".

"התחרות חשובה כי בלעדיה אנחנו מתנוונים. זה קורה בכל תחום, גם בחקלאות", סיכם שר החקלאות עודד פורר. 

"ההחלטה של ליברמן לבטל את החל"ת הובילה  אנשים להיכנס חזרה לשוק התעסוקה"

בהמשך השיחה, התייחס השר לאמירותיו של ליברמן והפגיעה בענף התיירות: "צריך להסתכל על הדברים בהתאם לנתונים ולעובדות. אנחנו נמצאים במשק שבאמת הצליח להתאושש ממה שקרה כאן בשנה החולפת בצורה חסרת תקדים, נטו בגלל ההחלטות שקיבלה הממשלה ושקיבלנו עליהם המון ביקורת. ההחלטה של ליברמן לבטל את החל"ת הובילה הרבה מאוד אנשים להיכנס חזרה לשוק התעסוקה ולמשק להתאושש. אנחנו נמצאים במשק שחסרות פה מאות אם לא אלפי ידיים עובדות. כשאני מסתכל על המציאות ואני יודע שחסרים לי מאות נאמני קורונה ומאות תקנים של חוקרים אפידמיולוגים במשכורות טובות אז יש אלטרנטיבות לגבי פרנסה. בעניין ענף התיירות או ענפים שנפגעים באופן חד מאוד גם בתקופה שהמשק פתוח לשם אנחנו מוכנים לכוון וגם צפויה להתקבל החלטת ממשלה לטובת הנושא הזה".

"אף פרנסה היא כזו שלא מכבדת את בעליה, כל פרנסה מכבדת את בעליה בכל מקרה. הנתונים הם כאלו שענף התיירות נמצא במשבר והוא לא יתאושש ממנו תוך חודשיים – צריך לבנות תוכניות ארוכות טווח, אנחנו לא רוצים לפגוע בתשתיות, צריך לראות איך משמרים את התשתיות. יחד עם זאת אנחנו צריכים לייצר אלטרנטיבות נוספות, אז יש אלטרנטיבות והמשק מייצר הרבה אלטרנטיבות. גם בהייטק חסרות ידיים עובדות, גם פה יש אחריות למדינה. אנחנו הולכים להשקיע הרבה מאוד בהכשרות מקצועיות בדיוק בשביל הדברים האלו", הוסיף.

בסיום השיחה, טען אריה מליניאק כי חלק מחוסר המשילות בצפון ובדרום הוא בגלל התקפלות החקלאות באזורים האלו. השר פורר הגיב: "זה קורה בגלל שהחקלאות הוזנחה עשרות שנים. זה שגיל החקלאי הממוצע היום הוא 65 זה לא בגלל שעודד פורר הוא שר החקלאות בחצי שנה האחרונה, זה בגלל שהזניחו את הענף עשרות שנים".

"החקלאות היא הקטר הכלכלי הבא של מדינת ישראל, אנחנו יכולים להביא מכאן את הפתרונות של איך עושים חקלאות ומגדלים מזון במדבר בתקופות של אקלים משתנה – יש לנו יתרון גדול, בואו ננצל אותו", הכריז.

עריכה: שני רומנו

23/12/2021
הישארו מעודכנים

עודד פורר
עודד פורר  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90