103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"נתניהו - דמות פתטית, נלעגת ומעוררת חמלה"

רה"מ לשעבר אהוד אולמרט תקף את יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, וטען כי סיים את דרכו הפוליטית • על הגרעין האיראני: "אין לנו אופציה צבאית"


הלילה (ו') תגיע לסיומה שנת 2021, שלוותה ללא ספק באינספור תהפוכות פוליטיות ומדיניות; ממשלת בנט-לפיד הוקמה והצליחה להעביר תקציב, הקורונה שככה וכעת שבה לגל נוסף, וסוגיית הגרעין האיראני הופכת מסוכנת מיום ליום. ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט שוחח עם ניסים משעל וסיכם את שנת 2021 רוויית הכותרות.

בפתח השיחה, התייחס ראש הממשלה לשעבר למישור הפוליטי, שחווה שינויים משמעותיים לאורך השנה. "נפתלי בהחלט הצליח להיכנס לתפקיד ראש הממשלה הזו בנתונים האלו, בנסיבות הפוליטיות הרגישות. מדובר על ממשלה שמלכתחילה ברור שהפער בין המרכיבים השונים שלה צמצמם את היכולת שלה לעשות דברים שאולי היית מצפה בממשלה לעשות בנסיבות אחרות. אם לוקחים את כל זה בחשבון ומתייחסים גם להסתה הפרועה והאלימה שממשיכה להתנהל כל הזמן כנגדו וכנגד השותפים השונים שלו מהצדדים השונים של המערכת הפוליטית - נפתלי מפתיע לטובה", אמר.

אומנם בנט מכהן כראש הממשלה הנוכחי, אך מי שמצטייר כאהוד העם הוא לא אחר מאשר נתניהו, יו"ר האופוזיציה וראש ממשלת ישראל לשעבר. אולמרט תקף: "נתניהו סיים את שליחותו הציבורית, הוא כבר לא יהיה ראש ממשלה. הוא דמות פתטית, נלעגת ומעוררת חמלה. הוא לא נלחם במערכת פוליטית, הוא נלחם במדינת ישראל. הקליפ המפורסם שלו, שיועד לעולם כולו ובו הוא קורא לגורמים מחוץ למדינה ומסב את תשומת ליבם לקשיים של ממשלת ישראל, זו אחת מנקודות השפל הגדלות בהיסטוריה הפוליטית של מדינת ישראל. את זה עושה רק אדם אומלל, חסר ישע, שאיבד כל תקווה".

אמירותיו הקשות של אולמרט הביאו את מגיש התוכנית ניסים משעל לתהות האם הוא לא מגזים בדבריו. בתגובה לכך, טען ראש הממשלה לשעבר כי "אני לא מגזים. גם ההופעה הפתטית שלו כאשר הוא איים שממשלת ישראל מחליטה שאין צורך לשמור על רעייתו ועל שני בניו, כשלכל אחד מהם עם מכונית משוריינת, מאבטח ונהג פרטי, שהם יגרמו לכך שירצחו אותם או יחסלו אותם - זו הופעה של מישהו שחשב שכל מנגנוני השלטון והעוצמה המדינית עשויים ובנויים כדי לשרת את הצרכים האישיים שלו ושל משפחתו. זה אדם אומלל שאיבד את הדרך".

"עברנו את הגל הרביעי בלי פאניקה והופעות יומיות בטלוויזיה של אסון מתקרב"

בהמשך השיחה, התייחס אולמרט לתפקוד הממשלה הנוכחית, ממשלת בנט־לפיד, בכל הקשור לנגיף קורונה. "אם יש תחום שבו הממשלה הזו מוכיחה יכולת, כושר קבלת החלטות וגם קור רוח זה הנושא הזה של הקורונה", הדגיש, והוסיף: "עברנו את הגל הרביעי באופן יוצא מן הכלל, יותר טוב מכל מדינה אחרת. אצלנו זה היה בלי סגר, בלי פאניקה, בלי הופעות יומיות בטלוויזיה של אסון מתקרב ונקטנו באמצעים הדרושים. המגפה הזו היא דבר שאף אחד לא הכיר בשום מקום בעולם, יש בה מרכיבים בלתי צפויים וידועים ולכן אי אפשר לדבר במונחים אבסולוטיים. בסה"כ אנחנו מתנהלים בצורה אחראית, שקולה ומעוררת כבוד".

נושא נוסף שבער בשנה החולפת הוא הגרעין האיראני. מבחינת אולמרט מדובר בנושא היחידי בו יש לו ביקורת על הממשלה. "הממשלה מנסה לחקות את הרטוריקה הריקנית והפרובוקטיבית של הממשלה הקודמת. אין לנו אופציה צבאית. ההצהרות של מפקד חיל האוויר ושל ראש המוסד בשבועות האחרונים היו הצהרות ריקות, מתרברבות, יהירות ולא מתאימות לנסיבות. יש לנו אופציות צבאיות, זה שני דברים שונים", הבהיר.

עוד הכריז: "אין לנו אופציה לאיזושהי פעולה אחת גדולה, מקיפה, שיכולה לגרום לשיבוש טוטאלי של מה שנראה כתוכנית הגרעין האיראנית. יש לנו אופציות צבאיות רבות לשבש את המאמצים שנעשים או שייעשו בעתיד באיראן כדי להגיע ליכולת גרעינית. האופציות האלו נוצלו על ידנו בצורה נכונה במשך הרבה מאוד שנים מבלי שדיברנו, התרברבנו או התגרנו באיראנים או בקהילה הבינלאומית".

"לבנט יש בסיס מצוין לנהל מערכת יחסים של אמון אישי עם נשיא ארה"ב"

על הקשר בין ארצות הברית לישראל, בדגש על מערכת היחסים בין ביידן לבנט, אמר: "אמריקה היא ידידת אמת של ישראל. אני מכיר הייטב את ביידן, הכרתי אותו בכל תפקידו, והוא מחויב למדינת ישראל. אני בטוח שאם מדינת ישראל תעמוד בפני הכרח לנקוט בפעולות שונות, מאלו שאנחנו נוקטים בהן עד היום, אנחנו נמצא בארצות הברית שותפה ובלבד שאנחנו ננהג לאורך הדרך באמינות, בפתיחות, שקיפות ובדרך ארץ. העובדה היא שבמשך כמה שבועות נשיא ארצות הברית לא משיב לטלפונים של בנט זה חבל, כי יש לו בסיס מצוין לנהל מערכת יחסים של אמון אישי עם נשיא ארצות הברית".

האירועים בערים המעורבות במדינה, במהלך מבצע שומר חומות, העלו תהיות רבות בקרב רבים. ראש הממשלה לשעבר התייחס לנושא: "אני מאמין שאנחנו חווים חוויה קשה ומאוד מטלטלת בנושא של היחסים עם ערבים במדינת ישראל. מצד שני העובדה שעבאס חבר בקואליציה ושיש הידברות בינו לבין מרכיבים שונים בקואליציה, והעובדה שליברמן מכריז על עבאס שהוא הגון ורציני - זו פריצת דרך בשיח הציבורי שבנינו לבין האוכלוסייה הערבית. צריך לנצל את זה והממשלה הזו מהבחינה הזו מסמנת תפנית מאוד חיובית ואופטימית. אני מקווה שהיא תביא לשינוי באווירת היחסים בנינו לבין ערביי מדינת ישראל, ומצד שני אני מקווה מאוד שהגורמים הלאומניים, האלימים בקרב מתנחלים ובקרב קבוצת להב"ה בראשותו של מי שתומך באלימות איתמר בן גביר, שכל אלו יושתקו בדרך שבמשטר דמוקרטי צריך להשתיק גורמים שקוראים לאלימות".

עריכה: שני רומנו

31/12/2021
הישארו מעודכנים

אהוד אולמרט
אהוד אולמרט  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90