103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"היסטריה מלאכותית מנותקת מהמציאות"

ח"כ בני בגין על המהומה במליאת הכנסת: "50 איש צעקו במקהלה 'בושה בושה' - הגעתי למסקנה שייתכן שהקבוצה הזו כבר הצליחה להגיע לחסינות עדר"


חוק החשמל עבר הבוקר (ד') בקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת. בעקבות כך, אירעה מהומה גדולה, שבשיאה ראש הממשלה נפתלי בנט הלך לספסלי האופוזיציה והתעמת עם חבריה. חבר הכנסת בני בגין (תקווה חדשה) שוחח על כך עם בן כספית ואריה אלדד ב־103fm

בפתח הריאיון, הסביר בגין את החוק, והגיב לטענות האופוזיציה: "אני מציע להיצמד לעובדות ולחוק, ולראות שהקשר שלו ליישובים בדואים בנגב הוא קשר קלוש, והסיבה היא הנוסח של החוק כפי שהתקבל. אדם יכול להגיש בקשה לחיבור ביתו לרשת החשמל, רק אם ביישוב שלו כבר יש תוכנית מתאר כוללנית, כזאת שמבחינה בין שטח פרטי, ושטח המתוכנן כשטח ציבורי. יישוב שאין בו תוכנית כזאת, ושבו לא הוגשה התוכנית הקרויה המפורטת, לא ניתן אפילו להגיש בקשה".

עוד אמר: "אני שמעתי את ראש האופוזיציה (נתניהו), הוא מדבר כבר באופן מוזר, על כך שהצעת החוק הזאת מבטאת את תחילת המימוש של זכות השיבה, השתלטות בנגב. זו לדעתי היסטריה מלאכותית, היא מנותקת מהמציאות. לצערי, היא גם מסגירה בורות עמוקה, שנובעת, אני חושב מאי רצון לקרוא את סעיפי החוק, או להסיק מהם איזה מסקנות של המציאות".

בתגובה, אריה אלדד התייחס למה שקורה ביישובים ערביים אחרים, "בטייבה ובטירה ובגליל מותר לצפצף על החוק. לדבריך זה בסדר. עשרות אלפי בתים שבנו ערבים בניגוד לחוק ולכן לא חוברו חוקית לחשמל, היום זה בסדר".

בגין השיב: "מדוע לא חוברו לחשמל? מפני שביישובים ערבים רבים מאוד במשך כל השנים האלה, לא הייתה תוכנית מתאר, ועל כן בתים רבים אכן נחשבו והוגדרו כבתים בלתי חוקיים. אבל אני אזכיר, העברנו את חוק קמיניץ, ונלוותה אל החוק המדיניות של האכיפה, ובאופן מציאותי ונכון נקבע שמדיניות האכיפה תהיה כזאת שאותם בתים שתיארתי עכשיו יהיו בתחתית סדר העדיפויות לאכיפה, כלומר להריסה, מהסיבה המציאותית שאני ניסיתי עכשיו לתאר. לכן, אני מציע גישה פחות פורמליסטית, יותר מציאותית, גם יותר צודקת".

אלדד אמר לבגין כי "אתה מאמץ פה את הנרטיב הערבי", שהשיב לו: "אני מדבר איתך על הצעת חוק לתיקון בחוק התכנון והבנייה, המכונה חוק קמיניץ. אני מזכיר לך שהיא הוגשה ונחקקה בשנים שבהן בראשות הממשלה עמד הליכוד".

עוד הוסיף: "הדגש שעליו עמדו אנשי משרד המשפטים, שבית שייבנה לא יסתור ולא יוכל לסכל תכנון על שטח ציבורי. ואחרי עשרות שנים, אני חושב שזאת גישה טובה, מציאותית, ואני חוזר על המילה - גם צודקת".

לטענתו, "עכשיו בתנאים לא מאוד שונים - הוועדה המחוזית תבדוק האם בית מסוים מסכל תכנון בישיבתו, ואם לא, אז היא תחבר אותו - במקום בחשמל הקרוי פירטי, המסכן את בעל הדירה - אז יהיה חשמל שמותקן כהלכה. מדי שנה יש כמה אנשים שמתחשמלים כתוצאה מהחיבורים הפירטיים האלה, צריך לשים לזה קץ. לכן חשבתי שחוק קמיניץ הוא חוק נכון שהיה דרוש. אנחנו ממשיכים בנתיב הזה, והחוק שקיבלנו הבוקר הולך באותו נתיב והוא בסדר גמור. ושום מימוש זכות השיבה וכל הדיבורים הבאמת מוזרים האלה".

"צעקות בלתי פוסקות שמביישות את הכנסת"

בהמשך, התייחס בגין גם למהומה שאירעה בכנסת, ואמר: "הבוקר במליאה, מה ששמעתי או מה שהצלחתי לשמוע, הייתה תערובת של צעקות, צווחות וצרחות ואני לא הצלחתי להבדיל ביניהן. כש-50 איש, אולי יותר, צועקים במקהלה, כמובן המילה המקובלת היום - 'בושה' - אני הגעתי למסקנה שייתכן שהקבוצה הזו כבר הצליחה להגיע לחסינות עדר".

בן כספית, סיפר לו כי "באופוזיציה טוענים שראש הממשלה איבד שליטה, הוא הסתער על ספסלי האופוזיציה". בגין השיב: "הוא לא הסתער לשום מקום. הוא ניגש לספסלים והגיב לצעקות הבלתי פוסקות כבר חודשים אחדים שלדעתי מביישות את הכנסת".

עריכה: אמיתי דואק

05/01/2022
הישארו מעודכנים

בני בגין
בני בגין  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90