103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"האופוזיציה מנהלת משחק על גב האזרחים"

יו"ר הקואליציה עידית סילמן על התפרצות רה"מ בעקבות הסערה על חוק החשמל: "מנהיג צריך להיות במקומות קשים" • על דבריו של יאיר גולן: "אמירה חמורה"


השבוע (ד') אישרה הכנסת את חוק החשמל. הצעת החוק באה לאפשר באישור שרת הפנים חיבור לחשמל, מים וטלפון, גם בבתים שנבנו ללא היתרי בנייה, ולהבטיח כי מי שיבקש חיבור לחשמל, בטרם קיבל אישור בנייה, ישלם, או ייתן ערבות בנקאית. חרף הסתייגויות האופוזיציה, הצליח החוק לעבור בקריאה שנייה ושלישית בתמיכתם של 61 חברי כנסת, ובהימנעותם של שלושה.

חברי כנסת רבים הגיבו לדברים בחריפות, אחת מהן היא אורית סטרוק (הציונות הדתית) שטענה כי יש להחיל את החוק גם על ההתיישבות הצעירה. ראש הממשלה נפתלי בנט הגיב לדבריה בחריפות, צעק עליה ואמר לה: "עופי לי מהעיניים".

ניסים משעל ביקש לדבר עם יו"ר הקואליציה ויו"ר ועדת הבריאות חברת הכנסת עידית סילמן (ימינה) שהסבירה באריכות מדוע היא חושבת שהאופוזיציה מנהלת משחק על גבם של האזרחים, ולמה לדעתה ראש הממשלה שם את עצמו בחזית בתקופה זו, וגם: מה דעתה על אמירותיו של חבר הכנסת יאיר גולן?

בפתח הריאיון אמרה יו"ר הקואליציה כי מהרגע שהממשלה הזו קמה יש משחק גדול שמנהלת האופוזיציה על גבם של האזרחים. "יש ניסיון לייצר תמונה שהכל קורס, שהמדינה מתפרקת, סוף הציונות. אותי באופן אישי זה מעציב, אבל אני חושבת שאולי זה הדבר האחרון שנותר להם לעשות. צריך לומר את האמת, האופוזיציה עצמה לא רק שהיא צווחת וצורחת במליאה, לא רק שהיא מאיימת על השופטים וזה לא נעים, הם גם יוצאים בסיסמאות", הסבירה סילמן.

"הם אומרים שמוכרים את הנגב, אבל מדובר באמירות מגוחכות. בסופו של דבר, צריך לזכור שראש הממשלה הוא מנהיג, הוא צריך להיות איפה שקשה ולא איפה שקל. ראש הממשלה שם את עצמו בחזית. הוא אומר 'אני ראש הממשלה והאחריות עליי', הוא עומד זקוף מול הביקורת ומול ההכפשות של האופוזיציה".

על התנהגותו של רה"מ בנט מול סטרוק אמרה: "לפעמים יש דברים מקוממים, ואחד מהם זה צביעות. אנשים שניהלו את המדינה למעלה מעשור ולבסוף תוקפים אותך על התוצר שלהם? בסוף זה מכעיס. בכלל, רוב הבעיות שאנחנו מנסים לפתור נוצרו בעשור האחרון. הבעיות לא נוצרו עכשיו. יש כאן צעקות ואיבוד עשתונות, אבל איבוד עשתונות אמיתי היה כאן בשנתיים האחרונות עם 4 מערכות הבחירות, קריעה של העם והשפלות בקמפיינים".

עוד הוסיפה: "אני חושבת שאף אחד לא צריך לדבר לא יפה, אבל בוא נראה איך האופוזיציה מדברת ובאופן סיסטמתי. בצלאל סמוטריץ שקורא לאיילת שקד סמרטוט, ולא ראיתי את האנשים קמים ומגנים. כל הצדדים צריכים להירגע ולדבר יפה, ויש לנו חובה כי אנחנו משמשים דוגמה לעם ישראל, וככה צריך לנהוג בהתאם. אני חושבת שזה לא מכבד, ולא פחות פוגע להגיד 'אני לא מאמינה לעידית סילמן לאף מילה'".

בהמשך ביקשה להתייחס להתבטאותו של יאיר גולן שכינה את המתנחלים בחומש 'תתי אדם', ואמרה: "הוא שגה, זו הייתה אמירה מקוממת. כל הקשת, גם בקואליציה, גינו את דבריו. כולם יצאו נגד. בסוף הוא חלק מהממשלה ואנחנו מקדמים גם אותו בכך שהוא מתנצל על דברים שאמר. אנחנו מייצרים ממלכתיות, ומעלים את כולם על המסלול בחזרה. זו הממלכתיות האמיתית. הרי, תת אדם זה מי שירה בילד ערבי בגן שעשועים. בסוף גם יאיר גולן לומד ורואה שזו לא הדרך וככה לא צריך להתנהג".

"יש הודעות ששולחים, אבל אני לא מתייחסת לדברים ונמצאת בסביבה בטוחה"

כשנשאלה סילמן האם היא ממשיכה לקבל איומים על חייה סיפרה שהיא מסתכלת קדימה, ומבלה את רוב השעות בכנסת. "יש הודעות ששולחים, אבל אני לא מתייחסת לדברים, ונמצאת בסביבה בטוחה בסך הכל - גם בכנסת וגם עם הצוותים שלי בחוץ". בהמשך שיתפה כי רק בשבוע האחרון הייתה במרכזים רפואיים, ומצליחה לחיות את הרחוב תוך שהיא רואה עד כמה אזרחי ישראל מעריכים את עבודתם.

נושא נוסף אליו בחרה להתייחס היה דבריו הקשים של יואב קיש נגדה: לאחר שזה טען כי הוא אינו מאמין לאף מילה שלה. סילמן הסבירה באריכות שהתקשורת שלה היא בכלל מול יריב לווין, וכינתה את העבודה איתו 'קלאסה אחרת'.

בעוד שאת השיח מול לווין הגדירה כשיח מלמד ומכבד, על קיש אמרה: "הוא ממציא דברים. אנחנו לא עובדים מולו וגם בליכוד יודעים את זה. יש לו אמירות רדודות..זה שלו..אי אפשר ללכת עם הרכבת הזו. כתוב במקורות שלנו 'מה ששנוא עליך אל תעשה לחבריך', והרי הוא חווה על הבשר שלו את זה שיאיר נתניהו כינה אותו רמאי. לכן, אני מציעה לו לא להשתמש בדברים שאחרים השתמשו נגדו ולהפסיק להכפיש ולשקר, שיעבוד לטובת אזרחי ישראל".

עוד הוסיפה: "אני לומדת מאנשים שעשו את התפקיד הזה כמו דוד ביטן ומיקי זוהר, אנשים שעשו את התפקיד הזה ומוכנים ללמוד וללמד בצורה ממלכתית. אם תגיד לי לוותר על התפקיד שלי לטובת אלו שהזכרתי כשהם יכנסו לקואליציה, אז וואלה נחשוב על זה גם".

לסיום, התייחסה סילמן לאיחוד מד"א עם שאר מרכזי הבריאות, ואמרה: "יש פה הזדמנות יוצאת דופן להציל חיים. הלכתי עם האמת שלי ואני מבקרת בכל מוקדי החירום אנחנו רוצים לייצר איחוד והזנקת כוננים מהירה. פוליטיקה לא מעניינת אותנו".

עריכה: עדן בן ארי 

07/01/2022
הישארו מעודכנים

עידית סילמן
עידית סילמן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90