103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

גולן: "אתה פשיסט"; ינון: "אתה בושה"

ינון וסגן שרת הכלכלה יאיר גולן התעמתו על רקע המהומות בנגב • גולן: "שכחת מה זה להיות יהודי" • ינון: "המוסר שלכם הוא נוצרי"


נטיעות קק"ל ממשיכות היום על אף המהומות שפרצו אתמול (ג') והובילו לפציעתם של שני שוטרים, והתנגדות רע"מ למהלך. סגן שרת הכלכלה ח"כ יאיר גולן קרא אתמול בחשבונו ב'טוויטר' לשחרר את העצורים הבדואים, לעצור את הנטיעות ולשבת למשא ומתן. הבוקר הוא שוחח עם בן כספית וינון מגל והסביר את עמדתו. הדיון הפך במהרה לעימות סוער, קולני ונשכני בין מגל לגולן, וכספית נאלץ להרגיע את הרוחות.

בפתח דבריו הסביר ח"כ גולן כי הוא מגנה מכל וכול אלימות, אך הסביר: "בנגב יש סכסוך קרקעות, הבדואים טוענים שיש להם קושאן על הקרקע המדינה טוענת דברים אחרים. נעשו שם בעיניי צעדים חד צדדים ולא נכונים לכן יש מהומות". מגל תהה מדוע הוא מגן בחירוף נפש על העצורים הבדואים, אך למתנחלים בחומש הוא קרא תתי אדם.

על כך הוא השיב: "מה שקרה בחומש זה אדוני הארץ שבזים לכל מי שאינו יהודי, באים סתם והורסים רכוש, פוגעים במצבות, מכים ערבים חפים מפשע. סתם כי בא להם. זה ממש לא דומה. אין קשר בין הדברים. פה יש מאבק אמיתי ופה יש התנהגות של אדוני הארץ".

דבריו עוררו את זעמו של מגל, שהגיב: "אתה לא מתבייש ?אלה אדוני הארץ? יש פה קרב על האדמה בין היהודים לערבים ולאלה שרצחו מישהו לפני חודש אתה קורא 'תתי אדם', ולערבים שרוצים לכבוש ממך את הנגב אתה אומר ניתן לכם תקציבים. זה הפרצוף שלכם". סגן השרה לא נותר חייב והטיח בו: "אתה פשיסט נקלה. זה בושה וחרפה שאתה בכלל משדר ברדיו".

ינון: "אתה בור"; גולן: "אתה בור ועם הארץ"

הדיון עלה לטונים צורמים, וינון קרא: "אתה בושה, היית סגן רמטכ"ל ובושה שאתה סגן שרה. אתה לא מתבייש?" בעוד ח"כ גולן השיב: "אתה מצדיק את המעשים הכי חמורים נגד העם היהודי אם אתה מרשה לבני עמנו להתנהג כגזעניים. בושה וחרפה". בן כספית ניסה להרגיע את הרוחות ושאל מהו הפתרון למצב בנגב. גולן ציין שהיו ועדות בעבר שדנו בסוגייה, "ממשלות ישראל לדורותיהן סירבו ליישם את מסקנות הוועדות שהן עצמן הקימו. זה בעיניי בעיקר עדות לעליבות פוליטית".

לדעתו, "אם ניקח את המסקנות, נעשה את ההתאמות הראויות, אפשר להביא לפתרון הבעיה. זה שאנו לא מתעסקים בזה אלא רק בצעדי כפיה בשטח, זו טעות". ינון ציין כי הנושא נידון בביהמ"ש העליון שם נקבע כי מדובר באדמות מדינה ולא באדמות פרטיות. אך חבר הכנסת הסביר: "הבעיה היא בעיה יותר רחבה. זו לא רק בעיית הנטיעות, גם התסכול שמתפרץ מעיד על תסכול מתמשך. יש מאה אלף איש שחיים ביישובים בלתי מוכרים בנגב. זה לבושתה של ממשלת ישראל".

מגל טען: "מציעים להם להקים יישובים, הם רוצים לכבוש את הנגב". על כך ענה גולן: "אתה מדבר מבורות, חבל". המגיש הטיח בו: "אתה בור", וסגן השרה לא נותר חייב, והשיב: "אתה בור ועם הארץ, אתה לא מבין דבר פשוט".

ינון: "אני בעד עם ישראל"; גולן: "האידיאולוגיה שלך אנטי יהודית"

שוב ניצת עימות בין השניים, לאחר שחבר הכנסת גולן קרא לעצור את הנטיעות עד לפתרון סוגיית הקרקעות. ינון הטיח בו: "אתה נכנע לאלימות. אתה עם המוחלשים שרוצים לחסל את המדינה כי אתה פרוגרסיבי".

סגן השרה השיב בתדהמה: "מאיפה עלילת הדם שהבדואים רוצים לחסל את המדינה?", וטען: "מי שמחסל את המדינה ויוצא באופן שיטתי נגד חוקיה ומתנהג כאדון הארץ זה אותם אנשים שפורעים בערבים בחומש, אלה האנשים הכי מסוכנים דרך אגב אנשים שאחראים על האלימות הפוליטית בישראל ב-50 השנים האחרונות. אל תיתמם".

איך כמעט היית רמטכ"ל? ניצלנו.
"יש לי חוט שדרה ערכי ומה שיש לך זה חוט שדרה גזעני".

אדוני, אני גאה שאני יהודי, אני בעד עם ישראל ובעד ארץ ישראל
"אתה לא בעד עם ישראל, אתה נגד המוסר של עם ישראל. האידיאולוגיה שלך היא אנטי יהודית".

זו הצורה שלכם, נכנסים ביהודים ואוהבים את הערבים.
"איזה שטויות, כל חיי הבוגרים נלחמתי בערבים שרוצים לפגוע במדינת ישראל, את נפשי סיכנתי אין ספור פעמים כנגד ערבים שמסכנים את ביטחונה של מדינת ישראל".

בעמונה נכנסת באלות ופה אתה משחרר עצורים בדואים, תתבייש.
"שאני אתבייש? הגנתי עליך במשך 38 שנים, במה אני אתבייש? בשנים שלי בלבנון? ביו"ש? על מה אתה מדבר?"

גם אני הגנתי עליך.

          

עריכה: עופרי גליכמן.

12/01/2022
הישארו מעודכנים

גולן ומגל
גולן ומגל  |  צילומים: דוד כהן/פלאש90, 103fm