103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"נתניהו מנהל מו"מ כי הוא לא רוצה לעבור עינוי דין"

ח"כ מיקי זוהר על המגעים לעסקת טיעון בין בנימין נתניהו לפרקליטיו: "אני עדיין עומד על דעתי שהתיקים תפורים" • הדגיש: "נשמע לי מופרך שהוא יודה"


על פי הפרסומים של העיתונאי ושדרן 103fm בן כספית ('מעריב') במהלך השבוע, יו"ר האופוזיציה וראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו עמל בשבועות האחרונים על מגעים להסדר טיעון עם פרקליטיו בתיקי החקירה המיוחסים לו, לרבות באשר לסגירת תיק 2000. חבר הכנסת מיקי זוהר (הליכוד) שוחח עם ניסים משעל ב־103fm והביע את דעתו על הפרסומים.

"אני חושב שהדבר הנכון במקרה של שנתניהו זה זיכוי מוחלט", הכריז ח"כ זוהר בפתח השיחה, "המצב המשפטי שלו נוצר מהסיבות הלא נכונות. אני לא חושב, עוד מתחילת הדרך, שהיה קייס משפטי אמיתי לנסות להגיש כתב אישום נגד נתניהו כשהוא ראש ממשלה בטח לא על עקרונות של שוחד שאנחנו יודעים שלא היה מתן כספי או דברים שדומים לזה. אנחנו רק יודעים שיש תקדמים שהפרקליטות יצרה, באמצעות שי ניצן, כנראה כדי לפגוע בנתניהו. התהליך הנכון היה שהוא יקבל בזיכוי מוחלט בבית המשפט אבל כמובן שמדובר בהחלטה סובייקטיבית שלא".

האם המגעים של אנשי נתניהו לחתימת עסקת טיעון מעידים על כך שהוא אכן חושב שיצא אשם במשפט? "אדם שמנהל מו"מ לעסקת טיעון זה משום שהוא לא רוצה לעבור עינוי דין של 6־5 שנים שכל יום התקשורת מהבוקר עד הערב מתעסקת רק המשפט שלו. למרות שיש פה קורונה שפורצת ולמרות שהאיום האיראני הולך וגובר, אנחנו מוצאים את עצמנו מתעסקים רק במשפט של נתניהו. יכול להיות שאחד השיקולים הוא שקט בחיים. אני לא יודע אם נתניהו ילך על זה או לא כי אני לא מדבר אתו על הנושא והוא גם לא משתף. אני אגבה כל החלטה שהוא יקבל", השיב.

"סבור שתיקי נתניהו יגמרו בזיכוי מוחלט"

מתחילת הדרך טען ח"כ זוהר כי תיקי נתניהו נתפרו וחסרי כל בסיס. לדבריו, "אני עדיין עומד על דעתי ואנחנו רואים את העדויות בבית המשפט. ככל שהעדויות מתאספות ככה מבינים שהסיפור הזה הוא פארסה אחת גדולה. בסוף אני לא במקום שיכול לייעץ לנתניהו עצה. נתניהו נמצא באירוע, הוא זה שמשלם את המחיר וסובל יום יום. אני כן אגיד שכל החלטה שהוא יקבל יהיה אפשר להבין אותה".

"אני סבור שהתיקים האלו יגמרו בזיכוי מוחלט אבל קודם כל תחנות הצדק טוחנות לאט, זה לא דבר חדש, ומעבר לזה יש פה אירוע של ראש ממשלה שסיים את תפקידו ושרוצים להרחיק אותו מהפוליטיקה לכמה שנים. אלו לא דברים פשוטים לקבל בהם החלטה ולכן אני לא אתן פה עצה. הייתי אומר לו לעשות בדיוק מה שהוא עושה עכשיו. לעשות חשיבה מעמיקה ולקבל את ההחלטה הכי טובה בשבילו", הוסיף.

לדעת ח"כ מיקי זוהר חשוב לזכור כי אומנם מדובר בראש ממשלה לשעבר, אך סיפור המשפט הוא דבר אישי של נתניהו. "הוא משלם עליו מחיר כבד מאוד. ברור שאנחנו משלמים פה מחיר על הדרך שלנו ונתניהו שילם את המחיר הגבוה ביותר. בסופו של יום ההחלטה צריכה להיות אישית שלו, אני אומר את זה מתוך הבנה שזה קל להסתכל מבחוץ ולחשוב שנתניהו עשוי מברזל. הוא בן אדם והוא צריך לקבל החלטות אישיות במקרה הזה עם כל הקושי שדבר".

"התיקים נוצרו כדי לפגוע בכהונה של נתניהו מתוך לחץ תקשורתי ולחץ של גורמים פוליטיים"

במהלך השיחה, נשאל חבר הכנסת על ידי ניסים משעל האם הוא רוצה את נתניהו מודה בעבירה פלילית. בתגובה לכך, ענה ח"כ זוהר כי "זה נשמע לי לא הגיוני. ביחס למה שאני יודע זה נשמע לי מופרך, אני לא חושב שהוא אשם בשום דבר ממה שמאשימים אותו כרגע. זה תיקים שנוצרו רק כדי לפגוע בכהונה שלו מתוך לחץ תקשורתי ולחץ של גורמים פוליטיים. אני מתקשה לדמיין סיטואציה כזו, צריך לחכות ולראות מה יהיה".

"את התיקון במערכת המשפט אפשר לעשות בהרבה מאוד דרכים לא רק דרך המשפט של נתניהו. אם מחר יהיה לנו 61 מנדטים אנחנו יכולים לעשות תיקון במערכת המשפט כפי שנדרש וצריך. אפשר לעשות את זה בכל דרך אבל המשפט של נתניהו הוא סמל גדול למה שאנחנו מרגישים כבר הרבה מאוד שנים", הדגיש.

עוד הביע ח"כ זוהר את דעתו על ניסיון קידום עסקת הטיעון של נתניהו, ואמר: "אולי הוא רק רוצה לסיים את עינוי הדין הזה, הוא סובל ומשלם מחיר. זה הדבר היחיד שיכול להיות שיקול, לא בגלל שהוא חושב שהוא אשם. תוצאת המשפט תהיה אפילו הרבה יותר טובה מהעסקה אם אתה שואל אותי. אני לא חושב שיש כאן שום דבר שיכול לתמוך משפטית, אני חושב שבחלק מהתיקים הוא כמעט בוודאות יכול לקבל זיכוי".

"לא מוכן לדון על היום אחרי נתניהו - אנחנו מקווים שהוא יישאר"

בסיום השיחה, שוחח ניסים משעל עם חבר הכנסת על הימים לאחר נתניהו בליכוד ובחיים הפוליטיים בכלל. ח"כ מיקי זוהר הבהיר: "הממשלה הנוכחית מושתתת על עקרונות אופורטוניסטיים ולא על עקרונות אידיאולוגיים. הם מבחינתם מאוד מרוצים מהסיטואציה החדשה שנוצרה והם ניצלו את השנאה לנתניהו כדי להצדיק את הקמת הממשלה המוזרה הזו ואנחנו רואים איך היא מתפקדת אני חושב שלדון כרגע במשהו שיקרה אחרי נתניהו זה לא דבר נכון. נתניהו פה ואנחנו איתו, אנחנו מגבים אותו ותומכים בו בכל מצב. אני לא מוכן לדון על היום שאחרי נתניהו, אנחנו מקווים שהוא יישאר".

"עוד מוקדם לקבוע מראש סיטואציה כזו או אחרת, הדברים בחיתולים ושום דבר עוד לא באמת קרה. זה נושא שהוא שיחת היום לא רק בקרב תומכי הליכוד, זאת שיחת היום בישראל. קשה יהיה לדעת ולראות מה בסוף יקרה, הדעות חלוקות לכאן ולכאן", סיכם.

עריכה: שני רומנו

14/01/2022
הישארו מעודכנים

מיקי זוהר
מיקי זוהר  |  צילום: יח"צ אורן כהן