103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"מנדלבליט כשל בהובלת המלחמה בשחיתות"

רה"מ לשעבר אהוד ברק במתקפה חסרת תקדים על היועמ"ש בשל עסקת הטיעון הנרקמת בין רה"מ לשעבר נתניהו: "עסקה זו תהיה חרפה לדורות ופשיטת רגל מקצועית"


בימים האחרונים נחשף כי לאורך החודשים האחרונים קיים ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו מגעים במטרה להגיע להסדר טיעון בעניינו. הדבר הפתיע רבים בציבור ובמערכת הפוליטית, ועורר לא מעט ביקורת. עוד התברר כי נשיא בית המשפט העליון אהרן ברק שוחח עם היועמ"ש מנדלבליט והביע את תמיכתו בעסקה, דבר שעשוי להשפיע רבות על ההחלטה שתתקבל. ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב והביע התנגדות נחרצת לעסקה המתגבשת. כמו כן, לא חסך בביקורת כלפי היועמ"ש וכלפי נשיא ביהמ"ש העליון לשעבר.

רה"מ לשעבר ברק ציין כי לא הופתע כלל מהפרסומים בדבר עסקת הטיעון, "אני חושב שזה כל הזמן היה באוויר, שבסוף הוא יגיע למסקנה שיעקב וינרוט המנוח הציע לו מזמן, שאין לו סיכוי. התיקים חזקים והוא יגמור בבית סוהר, וכדי לא לגמור בבית הסוהר הוא ישקול עסקת טיעון".

עם זאת, הוסיף: "אני מופתע ממנדלבליט, שנעדר סמכות מוסרית מינימלית לעשות עסקת טיעון כזאת בגלל עברו שלו. לא העליתי על הדעת שבשבועיים האחרונים לכהונתו יעז לנסות להניע עסקת טיעון כזאת. הוא בטח לא יכול במועד הזה".

"מנדלבליט - איש חלש מאוד"

לדבריו, "זה בן אדם שהיה מינוי של נתניהו אחרי ששירת אצלו באופן הכי אינטימי ואישי, סגר 6-5 תיקים לרעיית רה"מ בלי לכתוב הסברים כמו שמקובל מאז הקמת המדינה, הכריז שנתניהו לא חשוד בפרשת הצוללות מראש, בלי לבדוק כלום, מנע חקירה במקביל של בני הזוג בתיקי האלפים, לא הורה על חקירת גריסת המסמכים, לא חוקר את העלמת המתנות, לא חקר בזמנו את המניות והעברות מבן הדוד, לא אכף את הסכם ניגוד העניינים".

ראש הממשלה לשעבר תקף בחריפות את היועמ"ש, וטען: "מנדלבליט כשל בהובלת המלחמה בשחיתות, גרם לפי דעתי לדמורליזציה בקרב הפרקליטות. עסקת טיעון כזאת תהיה חרפה לדורות ופשיטת רגל מקצועית ומוסרית. זה אדם שאינו מסוגל לעמוד בפני שררה. אין לו עמוד שדרה או חוט שדרה. הוא איש חלש מאוד, אי אפשר להסביר את התנהגותו בשום אופן. הוא לא מתאים לתפקיד ולא התאים מראש, הוכיח בכהונתו שהוא לא מתאים בעליל".

ברק הביע התנגדות נחרצת לעסקת הטיעון עם נתניהו, והסביר: "נתניהו תקף מאולם בית המשפט בבוקר הפתיחה, בהופעה שהזכירה סצנה מסרט, מאשים את חוקריו, התובעת, שופטיו. זה התנהלות של ארגוני פשע. מדינה חפצה חיים לא עושה עסקת טיעון עם אדם שמתנהג כאילו הוא ראש ארגון פשע, עם מי שתוקף את הדמוקרטיה".

"אהרן ברק כשל מבחינה מוסרית"

בהמשך, מתח ביקורת חריפה על שופט בית המשפט העליון לשעבר ואבי המהפכה החוקתית בישראל אהרן ברק: "האיש הזה, שהוא גאון בתחומו ואייקון של המשפט ויש לי אליו הערכה עצומה, כשל מבחינה מוסרית. אני לא יודע להסביר, ההתנהגות היא של מאכער. נשיא ביהמ"ש העליון איננו אמור להתעסק בעניין קונקרטי. אני חושב שהוא טעה טעות חמורה מאוד שמטילה כתם על מורשת ענקית שלו".

הוא ציין כי בעבר אהרן ברק דרש מראש הממשלה לשעבר רבין "להתפטר מתפקידו בגין עבירה על החוק. אשתו החזיקה חשבון בוושינגטון", ותהה: "על ראש ממשלה שעומד לדין על שחיתות על שוחד מרמה והפרת אמונים, שעסק באופן פעיל בהרס הדמוקרטיה, עליו הוא מוכן ללכת אל היועץ ולדבר?" כשהתבקש להסביר את הסתירה בין המקרים אמר: "יש בו מידה של נאיביות, הוא חושב שאם יגיעו עם נתניהו להסכמה על זה שהוא יקבל את זה עם קלון הכול יהיה בסדר".

אך לדעתו, "נתנהו לא יעשה שום דבר, כל הסכם שיחתום עליו טוב רק לרגע החתימה". כמו כן, התייחס לדרישה להרחיק את נתניהו מהחיים הפוליטיים, ואמר: "אני פוליטית חושב שהוא לא צריך להישאר. מנדלבליט כיועמ"ש לא יכול להפוך את הרחקתו של נתניהו מהחיים הפוליטיים לדרישה שלו. באופן פרדוקסלי, זה מאמת לכאורה את הטענה של נתניהו שמתענים לו מסיבה פוליטית".

      

עריכה: עופרי גליכמן

17/01/2022
הישארו מעודכנים

רה"מ לשעבר, אהוד ברק
רה"מ לשעבר, אהוד ברק  |  צילום: יוסי