103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"מספר הבידודים הגדול מעיק על המשק"

ללא התייעצות עם הצט"מ: ימי הבידוד קוצרו ל־5 ימים • פרופ' נחמן אש, מנכ"ל משרד הבריאות, הגיב: "מנסים למצוא שביל ביניים ולדעתי הוא הנכון"


חרף נתוני התחלואה שממשיכים לנסוק, משרד הבריאות החליט לקצר את ימי הבידוד למחוסנים שאומתו לקורונה ל-5. ההחלטה התקבלה ללא התייעצות עם הצוות לטיפול במגפות, ותכנס לתוקף כבר מחר (ד'). במקביל, התפרסם מחקר שערך בית החולים 'שיבא' שבחן את יעילות החיסון הרביעי, ונמצא כי הוא בכל יעלות נמוכה בפני זן האומיקרון. מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב, והגיב לדברים.

פרופ' אש הסביר מדוע משרד הבריאות החליט לקצר את ימי הבידוד למחוסנים ללא התייעצות עם הצט"מ: "יש דברים שאנו מעלים לצוות הצט"מ ויש דברים שלא. זה היה ככה לכל אורך הדרך. לקחנו בחשבון במקרה הזה גם את הצרכים הציבוריים המשקיים, ולא רק את ההיבטים הרפואיים. הצט"מ משפיע יותר בנקודות שצריך לקבל החלטות רפואיות 'פרופר'. כאן זה היה יותר מורכב, ולא מצאנו לנכון שיש צורך בדיון בצט"מ כדי לקבל את ההחלטה הזאת".

עוד הוסיף: "מספרי המאומתים הגדול ומספר הבידודים הגדול מעיק מאוד על המשק. היה לחץ ציבורי. ודאי שזה חלק מהעניין. אם היינו מנטרלים את הדבר הזה ופועלים אך ורק לפי השיקול הבריאותי הטהור, יכול להיות שההחלטה הזאת לא הייתה מתקבלת". עם זאת, הבהיר מנכ"ל משרד הבריאות: "אני שלם עם ההחלטה".

מנגד, פרופ' אש לא הכחיש את הסיכון שקיים בקיצור הבידוד, ואמר: "כשאנחנו מקצרים את ימי הבידוד, אנחנו משחררים יותר אנשים שקרוב לוודאי מאומתים לפעילות לפני הזמן", אך טען כי: "גם היום מסתובבים הרבה מאוד מדביקים פוטנציאליים בחוץ. מעריכים שפי 3-2. התוספת של התחלואה שאנו מוסיפים פה, להערכתי לא גדולה. קיימת, אבל לא גדולה".

לדבריו, אם הציבור יינקט באמצעי הזהירות – בדיקות, מסכות ובידוד עצמי עם הופעת תסמינים, ניתן יהיה למזער את סיכויי ההדבקה. "אנחנו מנסים למצוא שביל ביניים שמקטין את ההדבקות ומאפשר למשק להתקיים. אני חושב ששביל הביניים הוא הנכון ולא צריך ללכת לקיצוניות". כשנשאל האם ייתכן וימי הבידוד יקוצרו בעתיד, אמר: "אני מעריך מאוד שלא. אני חושב שזה כבר חסר משמעות בין 3 ימים לבין לבטל לגמרי את הבידוד. לא נראה לי שנלך את הצעד הזה".

"המערכת כולה נמצאת בקצה"

בהמשך, התייחס לתוצאות המחקר שנעשה ב'שיבא' באשר ליעילות מנת החיסון הרביעית: "המחקר הראה שיש עלייה ברמת הנוגדניים אבל לא גבוהה מאוד – פי 5 ולא פי 20 מחזיר אותנו למצב שהיה אחרי מנת הבוסטר. לא יודעים כמה הם מגינים ממחלה קשה, אני מעריך שהם מגינים ממחלה קשה וזו הייתה המטרה. אם הוא מגן גם מהדבקות? אני לא יודע ויכול להיות שלא".

באשר לדיווחים על התערבות משרד הבריאות בפרסום שהוביל להודעת הבהרה שהוציא בית החולים, אמר: "אני לא מכיר שהתערבנו ולא מכיר שהם תיקנו. אני אישית דיברתי עם החוקרת היא עדכנה אותי בנתונים וכאן הסתיים השיח בינינו. לא היה כל ניסיון לתקן. אני מניח שהם אולי עשו חשיבה נוספת". כמו כן, אמר כי אין כוונה להמשיך עם החיסון לעוד אוכלוסיות: "בין השאר בגלל הממצאים האלה והערכות שלנו שזה לא ימנע את המשך התפרצות המגפה".

מנכ"ל משרד הבריאות התייחס לעומסים שנרשמים בימים האחרונים בבתי החולים ולחשש ממחסור בצוותים רפואיים נוכח התחלואה הגבוהה, ואמר: "העומסים על בתי החולים גדולים, העומסים על המערכת גדולים. מרכזי הפניות שלנו עמוסים מאוד. מערכות המחשוב עמוסות. במספרים האלה המערכת כולה נמצאת בקצה. יש לנו עוד יכולת לקלוט חולים בבתי החולים אבל יש לזה מחירים שלאט לאט נצטרך לצמצם פעילויות אחרות".

כשנשאל האם הוא חושש מקריסה של בתי החולים ומערכת הבריאות, ענה: "אנו שם במידה רבה". אך הבהיר כי לא נגיע לקריסה מוחלטת של בתי חולים: "אנחנו רחוקים מהשיאים של המאושפזים שהיו בגלים הקודמים, יש לנו מרחב קליטה של חולים ונוכל לקלוט עוד הרבה חולים". בסיום השיחה העריך: "אנחנו במרחק של כשבוע מהשיא. אני מקווה שאנחנו רואים קצת התמתנות בעלייה".

     

עריכה: עופרי גליכמן

18/01/2022
הישארו מעודכנים

פרופ' נחמן אש, מנכ"ל משרד הבריאות
פרופ' נחמן אש, מנכ"ל משרד הבריאות  |  צילום: אבשלום שושני/פלאש90