103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"למה לא הורסים בתים באום אל־פחם?"

ח"כ ישראל כ"ץ תקף את בנט על רקע ההסלמה הביטחונית: "הממשלה נכשלה בטיפול בתשתיות הטרור של ערביי ישראל" • הוסיף: "בנט בעצם לא רה"מ"


בשבוע אחד, הצליחו מספר מפגעים לבצע שלושה פיגועים קטלניים בשלוש זירות שונות, בבאר שבע, בחדרה ובבני ברק, שגבו את חייהם של 11 בני אדם, ביניהם שני לוחמי מג"ב ושוטר משטרת ישראל. חבר הכנסת ישראל כ"ץ, לשעבר השר לענייני מודיעין, האוצר והתחבורה שוחח עם ניסים משעל ב־103fm והתייחס למציאות הביטחונית הלא פשוטה.

"הסוגייה המרכזית היא תשתית הטרור הלאומנית והאסלאמית שקיימת בקרב ערביי ישראל", הכריז חבר הכנסת בפתח דבריו, "ראינו את זה במבצע שומר החומות, ראינו אלימות קשה בערים המעורבות שהזכירה פוגרומים מהגולה בעבר, והדבר הזה לא מטופל והוא לא מטופל רק בגלל סיבה פוליטית. כל הטיפול, הנחייה ברורה לשב"כ ולמשטרה לסכל את תשתית הטרור הלאומנית והאסלאמית שקמה בקרב ערביי ישראל".

לדבריו, "זה התחיל גם קודם אבל זה חייב להיות מטופל כי יש כאן עליית מדרגה. כל הטרור הפלסטיני ביהודה ושומרון הוא מטופל ויטופל, גורמי הבטחון מיומנים, גם אם חמק פיגוע וגרם לאסון כבד הדברים האלו מטופלים, ראינו מה קרה ליד ג'נין. כאן לא נבנתה מערכת, על אותו חלק שעוסק בטרור. כשיש טרור אסלאמי קיצוני שנובע מהסתה לא ייתכן שלא יבדקו במסגדים ויטפלו בגורמים הקיצוניים. האימאם בלוד, לא יכול להיות שהוא לא יהיה במעצר מנהלי לחמש השנים הקרובות".

"זו פעם ראשונה שאין רוב יהודי של 61 בממשלה"

בהמשך, הסביר ח"כ כ"ץ מדוע לטענתו צריך לחוקק חוק להריסת בתים: "אנחנו צריכים להתאים את עצמנו למציאות והריסת הבתים זה גורם של הרתעה בשכם והוא גורם הרתעה באום אל פחם וחורה, זה אותם מניעים של טרור ואותם שורשי טרור של דעאש או של אסלאם קיצוני במקרה הזה. אי אפשר לבדל כי מנסור עבאס יושב בקואליציה. הוא מוכן שיטפלו בפשיעה הפלילית הערבית אבל הוא לא מוכן שיהרסו בתים באום אל פחם. הוא מונע מעצם הימצאותו בקואליציה. זו פעם ראשונה שאין רוב יהודי של 61 בממשלה, אפילו לרבין היה".

לאור אמירותיו, שאל משעל: "אז מנסור אומר לגנץ שהוא מטיל וטו על פשיטה בג'נין?", וח"כ כ"ץ השיב כי "הוא לא צריך להגיד. כרגע אני מדבר דווקא על בטחון הפנים ועל ראש הממשלה שאחראי על השב"כ. אתה רואה שבכל ההחלטות אין החלטה על ערביי ישראל כי לא רוצים להיכנס לחיכוך".

"היה טרור הסכינים לפני כמה שנים שהיינו בממשלה ובקבינט. פעלתי 15 שנים להוציא את התנועה האסלאמית הצפונית מחוץ לחוק ולא הצלחתי. בטרור הסכינים הצלחתי, זה עלה בקבינט, בתמיכת ראש הממשלה ולמרות הסתייגות השב"כ העברנו החלטה להוציא אותם מחוץ לחוק. אחרי שנה השב"כ בא והודה שצדקתי בעניין. נקטנו פעולה נגד גורמים קיצוניים מאוד, הכי קיצוניים בקרב ערביי ישראל", אמר.

"בנט שבוי במערכת של עבאס"

עוד הוסיף ומתח ביקורת חריפה על התנהלותו של ראש הממשלה נפתלי בנט: "שבנט הורה לעשות סריקות מבית לבית לאיסוף נשקים וכתוב שהמשטרה סירבה. זה לא המשטרה זה כנראה הגורמים הפוליטיים שמנחים אותה, כלומר הוא בעצם לא ראש ממשלה בגלל שאם הוא לא מסוגל שתתמלא הנחייה כזו של לאסוף נשק במגזר הערבי, אז בעצם הוא לא פועל נגד שורשי הבעיה ומי שלא מאפשר לו את זה עושה את זה משיקולים פוליטיים אבל הוא אשם כי הוא הוא שבוי במערכת של שאל, במערכת של עבאס".

"לא בגלל הממשלה יש פיגועי טרור", ביקש חבר הכנסת לחדד את דבריו, והסביר: "בגלל היעדר פעילות שלה ממשלה בנושא ביטחון הפנים, בטיפול בהקצנות האסלאמיות והלאומניות בקרב ערביי ישראל אין את הטיפול הנכון. אם מחר חלילה יעלו חמישים אלף ערבים ישראליים ויפשטו על הערים היהודים הסמוכות, מישהו יוכל לבלום את זה? אני מאשים את בנט שצריך לתת הוראה לטפל ולחסל את תשתית הטרור הלאומנית והאסלאמית בקרב ערביי ישראל שראינו אותה בשומר החומות מתפרצת עם מחזות קשים חסרי תקדים. אדם בן 60 נשרף בבית מלון בעכו".

לטענתו של חבר הכנסת הנקודה העיקרית היא האסלאם הקיצוני שלא מטופל כראוי. "למה לא הורסים בית בחורה של מחבל מהעדה הבדואית שפעל בהשראת דעאש? למה לא הורסים בתים באום אל פחם? אתמול ראש עיריית אום אל פחם העלה פוסט של תמיכה במשפחות המחבלים ולאחר מכן אחרי שעה או יותר הוא הוריד אותו. ראש העיר הזה היה צריך היום להיחקר על הסתה ותמיכה בטרור, ובעקבות החקירה הזו להיות מודח מתפקידו ולעמוד למשפט".

"היה כאן מעין מחדל, אפילו המשטרה הופתעה"

משעל ביקש להדגיש כי לא הוכח שהריסת בתים מונעת טרור, וח"כ כ"ץ דחה את אמירתו: "הוכח לגמריי, עובדה שאפילו בג"ץ הליברלי מאפשר להרוס ביהודה ושומרון. יש ביהודה ושומרון הריסת בתים, אפילו זירזו את התהליך הזה, מודדים כבר מיד אחרי הפיגוע והורסים כמה שיותר מהר, לא מתעכבים כמו שהיה בעבר, אין שום ספק שזה גורם מרתיע. אם היו הורסים את הבתים באום אל פחם ראש העיר שתומך בטרור לא היה מעז לכתוב את הפוסט הזה. אם היו עוברים אוספים נשק עוד בלילה כמו שבנט אמר שהוא רוצה לא היו מתנהגים בדרך הזו. לא יכול להיות שהאירועים חולפים ואני מדבר על דבר שהוא הרבה מעבר לוויכוח בין מפלגתי".

על הפיגועים בתקופת מפלגתו בשילטון, טען: "היה שקט ביטחוני יחסי, אני לא מדבר על הטרור הפלסטיני בנוסח של כל התנועות הפלסטיניות שאנחנו מכירים, יש גורמי ביטחון שהם מטפלים, כאן הממשלה מנחה, אין כאן פוליטיקה ואין כאן ימין או שמאל – מטפלים בדבר הזה., אנחנו רואים את הדברים. הבעיה היא שברגע שנחשפה תשתית טרור קיצונית שהפתיעה את כולם, היה כאן מעין מחדל, אפילו המשטרה הופתעה. הלקח היה צריך להיות לטפל בתשתית הטרור הזאת ולא עושים את זה מסיבה פוליטית".

"אם קמים מתוכנו אתה לא יכול להתגונן מפני זה"

"רק לפני שבוע גורם חקירתי בכיר במשטרה אמר שבקרוב שתהיה חומת מגן 2 יהיו תופעות יותר קשות בערים המעורבות ממה שהיה. אז איפה ההיערכות? צריך להבין שהנושא הזה מלווה אותי הרבה שנים והוא מטריד הרבה מאזרחי ישראל הרבה מעבר לחילוקי דעות פוליטיות כי זו לא שאלה איפה יעבור הגבול. אם קמים מתוכנו אתה לא יכול להתגונן מפני זה כי זה השכן שלך והתושב לידך, לכן הציבור כל כך חרד בימים האלו. לצערי בנקודה הזו לא ניתנת הנחייה ולא מתבצע טיפול".

עריכה: שני רומנו

01/04/2022
הישארו מעודכנים

ישראל כ"ץ
ישראל כ"ץ  |  צילום: יוסי אלוני/פלאש90