103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל

"למרות שבנט חסר ניסיון, הוא פעל נכון ובאיפוק"

רה"מ לשעבר אהוד אולמרט על השבוע רווי הפיגועים: "אני ממליץ להרגיע ולא ליצור בהלה מופרזת" • על חוק הריסת בתי המחבלים: "המלצה היסטרית"


השבוע, הצליחה ההסלמה הביטחונית לשנות כליל את המציאות ברחובות, זאת לאחר שלושת הפיגועים הקטלניים והטרגיים שהובילו לרציחתם של 11 ישראלים בשלוש זירות שונות. האם המתיחות הולכת להתגבר? ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט שוחח עם ניסים משעל ב־103fm והגיב לדברים.

בפתח השיחה, ביקש אולמרט לנסח מחדש את הטענה כי ישנה בהלה גדולה בקרב אזרחי ישראל: "הפיגועים של השבוע האחרון גרמו לאובדן תדמית הביטחון. אני לא חושב שהם גרמו לאובדן הביטחון. אנשים יוצאים לרחובות אבל כאשר תוכניות הרדיו והטלוויזיה מפמפמות כל הזמן לאנשים שאבד הביטחון ושאנשים פוחדים לצאת לרחובות אז אנשים מתחילים לפחד. אני ממליץ מאוד להרגיע ולא ליצור בהלה מופרזת. אני לא צריך לומר לך שאנחנו עברנו ואנחנו זוכרים את זה היטב, מצבים יותר קשים והגבנו בצורה יותר מאופקת מהבהלה המופרזת".

בתגובה לאמירותיו תהה ניסים משעל מדוע הוא כה מתנגד לטענה כי קיים פחד מעצם היותו דבר טבעי נוכח המצב הנפיץ. אולמרט הבהיר כי "אני שם את זה במקום הנכון שלו. אנשים לא פחדו לצאת ברחובות ולא סגורים בבתיהם עם ידיים על הראש מבוהלים שעוד רגע מחבל יתקע להם כדור. היו 3 אירועים והם כואבים מאוד ובוודאי שאני שותף לתחושת הכאב והאובדן של כל אחד מהקורבנות הללו אם זה בבאר שבע, חדרה או בני ברק".

"אנחנו עוד לא יודעים הרבה מאוד, אנחנו לא יודעים באיזו מידה אם בכלל היה קשר בין האירועים האלו, אנחנו לא יודעים מה מידת המעורבות של איזושהי יד מנהלת מרכזית. אנחנו לא יודעים הרבה יותר דברים ממה שאנחנו אומרים שאנחנו יודעים. אנחנו מדברים בשם מיליוני אנשים שאף אחד מהם לא הסמיך אותנו לומר שהם פוחדים ושהם בהיסטריה", הדגיש.

"הגיע הזמן שננחיל איזו שהיא אווירה של ריסון ושל שמירת קור רוח"

משעל לא זז מעמדתו, וטען כי הייתה ירידה בכמות המבקרים בקניונים. אולמרט טען מנגד כי "הייתה ירידה ביום אחד והיא כבר השתנתה ובין היתר היא נוצרת כתוצאה מהעובדה שכשקורה משהו אז אנחנו בשירות הדעאש וארגוני הטרור מראים למשך שעות על שעות על שעות את הכיכרות המרכזיים ואת ההתקהלות של השבאב האלים והפרובוקטיבי. צריך לגלות איפוק, ריסון ושיקול דעת. אתה פותח ערוץ, לא משנה איזה מהם, ושעות על שעות זירת האירוע, מאות אנשים עומדים וכרגיל מול מצלמות יש את השבאבניקים הצעקנים".

"אז לא לשדר את זה?" שאל משעל, ואולמרט הבהיר: "באיפוק, לא בבהלה ולא ביצירת בהלה. אנחנו מדינה שכל הזמן מתנדנדת בין שני קצוות שנראים מאוד מוזרים. מצד אחד, אנחנו מדברים על הנושא האיראני למשל ואנחנו אומרים שאם יש צורך נהרוס את הגרעין ונתקיף אותם, 'אנחנו אימפריה, אנחנו מעצמה, אנחנו יכולים' וכו', ואולי יש בזה לא מעט היגיון. מהצד השני, שלושה פיגועים והמדינה מתמוטטת. לא זה נכון ולא זה נכון, הגיע הזמן שאנחנו ננחיל איזו שהיא אווירה של ריסון ושל שמירת קור רוח".

לדבריו, "בשנות האינתיפאדה השנייה ועוד לפניה שאוטובוסים התפוצצו בירושלים מדי יום כמעט עם עשרות הרוגים מדי פעם ועם פגיעות במסעדות ובבתי קפה, ואני יכול להזכיר את כל הדברים הנוראיים האלו, לא סגרנו כיתת בית ספר אחת פעם אחת בכל התקופה הזו. ניסינו להקרין אווירה אחרת ועל זה אני מדבר".

"לא יודעים מספיק על האירועים האלו כדי להסיק מהם מסקנה גורפת"

בהמשך השיחה, התייחס ראש הממשלה לשעבר לשאלה כיצד ניתן להתמודד עם גל הטרור הנוכחי, ואמר: "אין שום נוסחה להתמודדות עם גל טרור שכפי שאמרת אנחנו לא יודעים איך הוא יתפתח ואנחנו עוד לא יודעים מספיק על האירועים הספציפיים האלו כדי להסיק מהם מסקנה גורפת שמאפשרת לנו להתמודד ולמנוע בעיקר חזרה על התופעות האלו. יש לנו שירות ביטחון ואני מכיר את רוב המפקדים שלו".

"זה לא היה שבוע מוצלח שלהם בלשון העדינה", הגיב משעל לאמירותיו של אולמרט, והוא הכריז: "זה לא היה שבוע מוצלח של אלו שמותחים עליהם ביקורת. גם בימים הקשים ביותר של אינתיפאדת 2000 כשהיו לנו עשרות ומאות פיגועים, רק בחודש מרץ 2002 היו לנו 135 הרוגים ומאות פצועים ואלפי מוכי טראומה, בוא נשים את הדברים מפרופורציה, גם אז יכלו להגיד".

האם אנחנו בדרך למבצע חומת מגן נוסף? "אני מציע להשאיר את האתוס שלפי דעתי המופרז שעשו סביב חומת מגן לדיון אחר ולא לדיון הנוכחי. אנחנו הכנו ופגענו בטרור פגיעה שהלכה והחריפה והלכה והחלישה אותו, המכה האחרונה הייתה מבצע חומת מגן", הביע אולמרט את דעתו, והוסיף: "שירות הביטחון, צה"ל, המשטרה, היחידות המיוחדות והמודיעין שלנו יעשו את המעקבים הדרושים, את ההידוק של הקיטורים על מקומות שבהם יש הסתברות או ידיעות לפעילות של גורמי טרור ותאי טרור כאלו שהיו רדומים וכאלו שיהיו רדומים".

"אנחנו צריכים לשמור על איפוק בכל מה שקשור לחיכוך שצפוי להיות עם האוכלוסייה המוסלמית במיוחד בחודש הרמדאן שמתחיל היום בעלייה להר הבית. אנחנו צריכים להיות ערוכים לאפשרות שאולי יקרו עוד מקרי טרור", הכריז.

"הריסת הבתים באופן שיטתי לא הוכיחה את עצמה כאמצעי שמונע טרור"

על חקיקת חוק להריסת בתי מחבלים, טען: "אני חושב שההמלצה הזו היא המלצה היסטרית של אנשים שאין להם מענה ושכל התשובות שיש להם זה להרוג ולהשמיד וכו'. אני חושב שזה לא נכון ולא מועיל לשום דבר, זה רק יכניס את העימות או ירחיב את ממדי העימות לממדים שאין לנו עניין בהם ושלרבים בקרב האוכלוסייה הפלסטינית אני לא חושב שיש עניין בהם. הריסת הבתים באופן שיטתי לאורך שנים רבות לא הוכיחה את עצמה כאמצעי שמונע טרור".

בסיום השיחה, ביקש משעל להבין מהי דעתו של ראש הממשלה לשעבר על תפקודה של הממשלה הנוכחית בראשותו של נפתלי בנט. "ראש הממשלה לא לבש מדי צבא והסתער בנשק שלוף על איזושהי שכונה ערבית שיש בה חשש לקיומם של מחבלים, אבל כל מה שראש ממשלה צריך לעשות הוא עשה במינונים הנכונים ובקור הרוח הנכון. הוא פעל נכון ואני בהחלט מופתע כי הוא נטול ניסיון בעניין הזה ואל הייתי מתפלא אם הוא היה עושה טעויות. הוא פעל נכון ואני חושב ששר הביטחון פעל יוצא מן הכלל, אני חושב שההודעות החוזרות ונישנות של שר הביטחון שמבקשות להרגיע ומתנגדות להטלת מגבלות ואיסורים והקריאה לאיפוק היא עמדה נכונה", אמר.

"בנט וגנץ מגיבים באיפוק ובלי היסטריה"

"עם כל הכבוד לכל אלו שמפרשנים ומדברים - אני והצוות הנפלא של ירושלים התמודדנו עם למעלה ממאה פיגועי התאבדות, עם גופות מרוסקות שפזורות ברחובות, עם אנשים מבוהלים ועם פאניקות שניסו לפתח אותם", סיפר, "עשינו את זה, ואני שופט בין היתר על הניסיון שהיה לנו, ואני רואה בממשלה היום גם את בנט וגם את גנץ מגיבים באיפוק ובלי היסטריה. עכשיו שמעתי בחדשות שראש הממשלה אפשר לעשות עוד סכומי כסף למשטרה כדי להגדיל כוחות וזה נראה לי דבר נכון".

עוד ציין כי "אני חושב שבהחלט הם נוקטים באמצעים שאפשר לנקוט וצריך לקחת בחשבון שכשאדם בודד מתעורר בבוקר כי אללה אמר לו בלילה שהוא צריך לרצוח יהודים, הוא לוקח סכין מהמטבח ורץ באיזשהו רחוב ותוקע סכין אין שום שב"כ או מודיעין שיכול לשער את זה או לנבא את זה. לבוא בטענות לגופים האלו שהם נכשלו כביכול זו אמירה סתמית שמשקפת חלק מחוסר ביטחון של אלו שמשדרים ואלו שבסופו של דבר משפיעים על האווירה הכללית בכיוון הפוך מזה שהם צריכים לעשות".

עריכה: שני רומנו

01/04/2022
הישארו מעודכנים

אהוד אולמרט
אהוד אולמרט  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90