103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

שקד בליכוד? "היא מאוד רוצה - אין לה עתיד שם כרגע"

ח"כ דוד ביטן על האפשרות כי שרת הפנים איילת שקד תחבור למפלגה • על עתיד הממשלה: "אין סיכוי שהיא תישאר - לא יגיעו למצב שהתקציב יעבור"


ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו שנכח אמש (ש') במימונה באור עקיבא, טען כי יש תחושה של תקווה ביחס לחזרת הליכוד לשלטון, ואף הבהיר: "אני פוגש אזרחים שמאמינים שנחזיר את מדינת ישראל למסלול הנכון". חבר הכנסת דוד ביטן (הליכוד) שוחח עם ענת דוידוב וגדעון אוקו ב־103fm על מצב הליכוד והממשלה.

תחילה התייחס ביטן לאפשרות שהשרה איילת שקד תגיע לליכוד. "היא מאוד רוצה להיות בליכוד. אני אומר את זה כבר הרבה זמן, אבל תמיד לא רוצים אותה, אז אין לה עתיד בליכוד כרגע, כי אם לא רוצים אותך, אתה לא בא", אמר.

אני מבינה שאת מחסום נתניהו היא כבר עברה.
"כן, דיברתי איתו, לדעתי היא עברה".

שקד ונתניהו כבר שוחחו ביניהם?
"אני לא יודע. לפני שסילמן עברה, אני שוחחתי איתו".

אבל מה שנתניהו רוצה, בדרך כלל קורה בליכוד, לא?
"לא, בעניין הזה כנראה שעדיין לא".

יש אנשים שהיא מפריעה להם בליכוד?
"כנראה שכן. יואב קיש אמר את זה במפורש באיזושהי תוכנית רדיו".

"גם לפני הסיפור של סילמן היו לממשלה המון בעיות"

בהמשך טען ביטן כי ימיה של הממשלה ספורים. "אתה רואה שיש להם בעיות. גם לפני הסיפור של סילמן היו להם המון בעיות. סיימנו את המושב עם בעיות, רק הפגרה הצילה אותם. המריבות שם הן קשות ביותר", אמר.

עם זאת הבהיר, כי "אני לא אומר שמחר בבוקר היא נופלת. אבל ההרכב של הקואליציה הוא בעייתי, מכיוון שיש שמאל ויש ימין בקצוות. כל חבר כנסת ירצה לסחוט כל מיני דברים. בגלל ה־60/60 אף אחד לא יתאפק ולכן זה ייצור כאבי בטן כל פעם לצד אחר".

האם אתה מריח שהעריק הבא הוא מרע"מ שאומרת למשל שהיא לא תהיה בדיון בעניין שיקלי?
"רע"מ סחטה את הקואליציה עוד לפני הסיפור הזה, עכשיו נראה לך שהיא לא תסחוט? ברור שהיא תסחוט".

אבל גם במצב הנוכחי, הממשלה כן יכולה לשרוד.
"יכולה לשרוד, זה נכון, אני לא אומר שלא, והיא הוכיחה את עצמה שהיא יכולה לשרוד - גם משלמת בתקציבי עתק, גם משלמת בתפקידים וגם משלמת בחוקים, כמו למשל חוק החשמל, אבל בפועל היא לא תשרוד, כי המציאות היא בעייתית. אני הייתי יו"ר קואליציה זה מאוד קשה. ממשלה צריכה להעביר כל מיני חוקים, אפילו דברים פשוטים, היא צריכה להעביר בוועדת הכספים, במליאה, כל מיני דברים כאלה ולכן אין סיכוי שהיא תישאר. אז היא תישאר חודש, חודש ומשהו והיא תיפול".

הצעות אי אמון?
"אני מאמין שיהיה מאוד קשה, כיוון שלא יהיה לנו את ה־61".

אתם גם יכולים לשתף פעולה עם המשותפת?
"מה זה לשתף פעולה? שיתוף פעולה על חוק מסוים, על הצעה מסוימת, זה קיים בכנסת לאורך שנים, אבל תכל'ס, כרגע זה יהיה בלתי אפשרי כמעט, אלא אם כן ימצאו שיטה לשתף פעולה בין כולם".

התקציב יעבור?
"לא יגיעו למצב שהתקציב יעבור, אני לא מאמין".

"היו מצבים שנתניהו באמת לא אפשר לעלות להר הבית"

במהלך השיחה, התייחס ביטן גם למצב הביטחוני המתוח והעביר ביקורת על החלטת הממשלה לסגור את מעבר ארז ולא להשיב בתגובה צבאית לירי הרקטות. "צריכים להגיב כל הזמן. תמיד הגבנו, אבל אם לא הגבנו ביד קשה, אז רה"מ בנימין נתניהו ספג ביקורת מאוד קשה, גם מהליכוד", טען.

מה אתה אומר על בן גביר שמגיע למקומות הכי לוהטים, ושם שם שולחן וכיסא?
"הוא רואה בזה עניין של משילות ועניין של להשפיע על המשטרה לעשות משהו במקומות הכי לוהטים. כל אחד והדרך שלו".

לדבריו, "היו מצבים שנתניהו באמת לא אפשר לעלות להר הבית, שזה היה מאוד בעייתי לפי המלצת גורמי הביטחון, לכן אני אומר, לא בכל מצב. אבל אין מצב שבגלל שההגעה שלו לכל מקום יוצרת בעיה עם המגזר הערבי, אז במצב הזה הוא לא יכול להתסובב בשום מקום. זה דבר שלא יכול להיות. הוא ח"כ, יש לו חופש תנועה והוא מייצג ציבור".

לפיד יהיה ראש ממשלה?
"אם הוא יהיה, הוא יהיה לתקופה קצרה. אל תפסלי את זה שמי שיפיל את הממשלה בסופו של דבר זה יהיה דווקא לפיד. אם כל אחד יסחוט יותר מדי, אז הוא יכול להתייאש מזה ואז הממשלה תיפול על ידי לפיד כדי שיילכו לבחירות, אי אפשר לדעת".

עריכה: אמיתי דואק

24/04/2022
הישארו מעודכנים

ביטן ושקד
ביטן ושקד  |  צילומים: אוליבייה פיטוסי ורועי עלימה/פלאש90