103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"אי אפשר לבוא מפוזיציה כל הזמן"

השר חילי טרופר בתגובה לביקורות על תכני טקס המשואות ה־74: "הייתה לי הנחיה אחת לבמאי - תעשה זאת כמו שאתה רואה לנכון"


בשבוע שעבר חגגנו, אזרחי מדינת ישראל, את יום העצמאות ה־74, וציינו זאת בטקס משואות חגיגי ומרשים ששם על דגלו את איחוד כל חלקי העם. לצד המחמאות על הטקס והתוכנית האומנותית, היו גם כאלה שביקרו את התכנים שהועלו במסגרתו. שר התרבות והספורט חילי טרופר (כחול לבן) שוחח עם בן כספית וינון מגל ב־103fm והגיב לדברים.

בפתח השיחה, נשאל שר התרבות והספורט האם האו בעד לשלול ממחבלים ישראלים את האזרחות, והוא השיב כי "בדיוק היה לנו על זה הבוקר דיון, אנחנו מחכים לחוות דעת בנושא שהדבר הזה אפשרי בכלל חוקית ולא סתם פופוליסטי וגם שהוא נכון מבחינות אחרות, נחכה ונראה, לא סתם נקפוץ בראש".

בתגובה לאמירותיו, תהה מגל מהי עמדתו בנוגע לגירוש משפחות המחבלים הפלסטינים לעזה. "אני לא פוסל שום דבר, כמו שאני לא בעד משהו שלא בדוק מספיק אם זה רציני. הגירוש האחרון שעשינו, אמנם לפני הרבה שנים וללבנון, לא בטוח שהוכח נכון. אני מבין את הצורך הזה אל מול גל הפיגועים, לזרוק הרבה דברים, אבל בסוף צריך לנהוג באחריות", הסביר השר טרופר.

"היו פיגועים גם לפני זה, כולל גם בממשלות ימין וכנראה לא סתם לא עשו צעדים מסוימים - שאותם אנשים שלא עשו אותם אז, מציעים אותם היום, כשהרבה יותר קל לזרוק אותם מהאופוזיציה, בלי בדיקה, בלי בקרה, בלי פיקוח", טען, "אני מאוד רוצה להילחם בטרור, אני חושב שאנחנו גם עושים את זה, ואם יש עוד כלים שצריך להשתמש בהם, אז צריך להשתמש בהם, אבל כל כלי שאתה משתמש בו, כדאי שתבוא אחרי שעשית בדיקה רצינית". 

"השתדלתי להגיע לכמה שיותר משפחות"

על אי הנוכחות של ראש הממשלה נפתלי בנט וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד בניחומי האבלים של משפחות הנרצחים, אמר: "אני לא יודע לדבר בשם אחרים, אני מניח שגם לפיד וגם בנט הספידו. אני יכול לדבר איתך עליי, הייתי כמעט אצל כל המשפחות, כולל בערב יום העצמאות, הלכתי למשפחת גולב בבית שמש, הייתי במשפחות בבני ברק, הייתי אצל יזן פלאח בצפון, הייתי כמובן אצל אמיר ח'ורי, ועוד ועוד, לא יכול להגיד לך שהגעתי לכולם, בוודאי הספדתי את כולם ברשתות. השתדלתי להגיע לכמה שיותר משפחות. לא הייתי מטיל סימן שאלה סביב רמת הכאב או המחויבות של רה"מ או רה"מ החליפי בזה שנרצחו פה בגל האחרון 19 איש".

בהמשך השיחה, התייחס השר טרופר לדבריה של עו"ד עירית הלוי, אשת חינוך מירושלים, שביקרה בחריפות את טקס הדלקת המשואות הממלכתי: "כל טענה בעיניי היא לגיטימית, אלא שגם טענה, כדי שיתייחסו אליה ברצינות, כדאי שהיא תהיה מגובה בעובדות. יש פה כל כך הרבה דברים מופרכים שאני לא כל כך יודע אפילו מאיפה להתחיל, אבל בוא ננסה. 'היו רק צורות מופשטות, מעגלים וכו'', היא ראתה את אותו טקס? היא ראתה את צורת מגן דוד? את סמל המנורה? את סמל צה"ל או שהיא לא הייתה? 'לא הביאו אנשים שהשתתפו בהגנה ובהתיישבות ובעלייה' - ח' מהימ"מ, מפקד הימ"מ, הוא לא כזה שכל לילה, גם בלילה האחרון מתעסק בהגנה? יה יה שלחם ב־3 מלחמות, מה הוא? מוניר מאדי, סגן אלוף במיל', דרוזי, מה הוא? עידן קליימן שנפצע אנושות בחאן יונס, בן לאב שנפצע קשה במלחמת יום כיפור, נכד לסבא שנהרג במלחמת השחרור, דור שלישי למגיני הארץ, מה הוא? לכן, זה כל כך מופרך".

"רביב כנר ועידן עמדי, שניהם לוחמים לשעבר, אפשר להגיד גם על זה משהו. 'לא התעסקנו בעלייה', התעקשתי שיפתחו את הטקס בזה שמדינת ישראל, גם בשנתה ה־74 היא מקום לקיבוץ גלויות, ואמרו את זה המנחות, אלפי העולים שהגיעו מרוסיה ואוקראינה, מדינת ישראל היא בית גם היום, וציינו את המקומות שמהם עלו - את שמחה שעלתה מאתיופיה, את ריטה שעלתה מאיראן, את קלמן שעלה מארה"ב", הדגיש.

"אפשר להתנגד לחילי שר התרבות אבל אי אפשר כל הזמן לבוא מפוזיציה"

עוד הוסיף, וטען כי "בערבות הדדית, בטוב המשותף, זה ערכים יהודיים, ערכים ישראליים. יכול להיות שהם גם אוניברסלים. כשאני מביא פסוק מקהלת, כשאני מביא קטע של הרב קוק, גם זה אוניברסלי? כשהריקוד הוא ב'הנה מה טוב ומה נעים', זה אוניברסלי? מה קרה לכם? עכשיו, אין בעיה לטעון טענות, אבל בחייאת דינק אל תכתבו אותן מראש. אפשר להתנגד לחילי שר התרבות, אפשר להתנגד לבנט ראש הממשלה, אבל אי אפשר כל הזמן לבוא מפוזיציה. הטקס הזה היה יהודי, ישראלי, מאוד מאוד מקומי. האם יש גם במקומות אחרים ערבות הדדית? יכול להיות, שם קוראים לזה לדעתי סולידריות, לא מתבייש בזה, אין בעיה".

"הנקודה הייתה שהאתוס הלאומי שלנו בטקס היה יותר חזק", ציין מגל, וטרופר הכריז: "הכול נשמר. אמרו איפה 12 השבטים? 'מה היה עם הסמלים שלהם?' הכול היה עם דגלי ישראל, הכול היה טקסטים מהמקורות, גם רחל המשוררת, ישראלית, ו'היד פוגשת יד אחות' זו פרפרזה על שיר שלה. כל כך מקומי, כל כך ישראלי, כל כך ציוני, כל כך פטריוטי, לא מתנצל. גם הדמויות, נתתי לך את חלקן, היש ישראלים גיבורים מאלה?"

"יש לכם טענה? תגבו אותה"

טרופר המשיך לתקוף את המבקרים, וטען: "מה זו המסכנות שאותו שמעון ריקלין מדבר עליה? האנשים האלה מסכנים? האנשים האלה הם גיבורים. חיילי צה"ל שהם עם מוגבלות, איזה יופי זה שצה"ל הוא עדיין צבא העם והוא לוקח כל אחד, לא רק אותו איש חסון, ומישהו על כיסא גלגלים הוא בהכרח מסכן? עשהאל שבו הוא מסכן? אני עומד לידו, אולי הוא יותר נמוך ממני, אני מרגיש קטן לידו. האיש הזה עשה פני מת, כשמסביבו שלוש הגופות של האחים שלו ושל אימא שלו, קיבל 200 רסיסים בגוף, 3 כדורים, השתקם, ואומר שם על הבמה, 'איזו גאווה זה לעלות למשחק כשדגל ישראל על החולצה שלי', אז חבר'ה, יש לכם טענה? תגבו אותה".

השר גם נשאל על הוראות שנתן לבמאי הטקס, לגבי צילומים במהלך השידור, והדגיש: "הייתה לי הנחיה אחת לבמאי, תעשה את זה כמו שאתה רוצה וכמו שנראה לך נכון כבמאי של הטקס הכי גדול בישראל".  

עריכה: שני רומנו

08/05/2022
הישארו מעודכנים

חילי טרופר
חילי טרופר  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90