103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל וגיא פלג

השר שי: "האמינות של ישראל לא הכי גבוהה באירועים כאלה"

תמך בגיוס פתולוגים אמריקניים לחקירת מות עיתונאית אל ג'זירה


בצל גל הטרור והמצב הנפיץ ששורר בארץ, אתמול (ד'), במהלך חילופי אש בג'נין, נהרגה עיתונאית אל ג'זירה שירין אבו עאקלה. סביב ידיעה זו, ניסים משעל וגיא פלג שוחחו ב־103fm עם שר התפוצות ד"ר נחמן שי (העבודה) אשר ביקש להתייחס למצב עם הפלסטינים וארצות הברית בעקבות התקרית המצערת. כמו כן, עוד התייחס השר שי לפלונטר הפוליטי בממשלה וחזרתם של רע"מ לקואליציה. 

בפתח השיחה, ציטט ניסים משעל את דובר מחלקת המדינה האמריקאי, שאמר כי 'לישראל יש את האמצעים והיכולת לערוך חקירה. מצפים שהאחראים יתנו את הדין'. השר שי התייחס לדברים, וטען: "אני ציפיתי לזה, אמרתי את זה גם אתמול שהרגע החשוב יהיה שדובר מחלקת המדינה יאמר את דברו. זה אירוע שנוגע לתקשורת ולאזרחים אמריקאים, וכאן הם לא מוותרים. הם דורשים לדעת מהי האמת והם ילחצו עלינו, הם לא יניחו לנו עד שהפרשה תסתיים. זה ברור".

"מבחינת האמריקאים עד שתהיה פה חקירה מלאה, שקופה ובהחלט בליווי לא ישראלי, אולי צריך פתולוג אמריקאי, שיוכל לתת את המימד הבינלאומי ויוסיף אמינות לחקירה הזו. עם כל הכבוד לנו, האמינות של ישראל היא לא הכי גבוהה באירועים כאלו וזה מתבסס על העבר. האמריקאים לא יהיו מוכנים לקבל תוצאות שהן לא יהיו מבוססות על גורמים בלתי תלויים", הדגיש.

"צריך להציע לפלסטינים צוות משותף בליווי גורם בינלאומי"

לדבריו, "אני חושב שישראל נהגה עד עכשיו בסדר גמור, היא הודיעה שהיא חוקרת, הרמטכ"ל, שרים וראש הממשלה תגובה נכונה בהחלט וגם מהירה, אבל זה טוב לשלב הראשון, עכשיו צריך ללכת לחקירה, להציע לפלסטינים צוות משותף בליווי גורם בינלאומי מוכר ומקובל על שני הצדדים שיוסיף גם את המימד המקצועי וגם את העובדה שהוא או היא בלתי תלויים ולא קשורים לאחד מהצדדים".

בהמשך, התייחס שר התפוצות לאמירתו של השר לעניינים אזרחיים ברשות הפלסטינית שאמר כי הם מסרבים לבקשת ישראל לקיום חקירה משותפת: "הגופה אצלם, הכדור אצלם והממצאים אצלם אז קשה מאוד לערוך חקירה באוויר אם אתה לא יכול לראות את הגופה עצמה. אני קודם כל רק מבקש להביע את צערי על מותה, אני חושב שכל מוות הוא דבר שצריך להביע צער אליו וככל שמדובר על אדם שהוא לכל הדעות בלתי מעורב ולא נוגע באופן ישיר לעניין".

כמו כן, בעקבות תקרית הירי שהביאה למות העיתונאית, עולה השאלה האם קיימת האפשרות כי לוחמי צה"ל יצטרכו להיחקר. השר נחמן שי הבהיר כי "חיילי צה"ל לא יעמדו בפני שום חקירה בינלאומית. את החקירה בנושא המבצעי יעשה צה"ל, אם יהיה צריך גיבוי משפטי אז הם יגבו אותו. בנושא הזה אני חושב שאנחנו לא נפתח את דרכי הפעולה של צה"ל לאף חקירה חיצונית. הדבר העיקרי שהייתי רוצה לדעת, ואנחנו חייבים לדעת, האם הירי היה מכוחותינו או מהפלסטינאים שהיו שם".

על הטענה כי איבדנו כבר את דעת הקהל העולמית, אמר: "לא כל כך מהר. יש לנו רקורד רע בעניין הזה, בגלל לאחרונה שומר חומות אם אתם זוכרים גם משרד התקשורת וגם האירוע של המידע המוטעה שנסמר לתקשורת כאילו אנחנו נכנסים קרקעית לעזה, דבר שהתברר כלא נכון. אנחנו אוספים אירועים כאלו אבל אנחנו לא עומדים במצב גרוע באופן מיידי אם נדע לנהל את העניינים שלנו".

"גם עם 60 מנדטים אנחנו יודעים להמשיך לנווט קדימה"

לקראת סיום השיחה, ביקשו המגישים להבין עד כמה חזרתם של עבאס ומפלגתו לקואליציה מרגיעה, והשר שי השיב: "היא מרגיעה אותי, את עבאס ואת הציבור בישראל שהדבר האחרון שהוא זקוק לו זה בחירות חדשות. מדינה שעלתה למסלול, יש לה קברניט וצוות אוניה טוב שמוביל אותה בכיוון הנכון, ולוקח אותה להישגים ופתאום היא תצטרך לעצור, לשנות כיוון ולחזור אחורה".

"גם עם 60 מנדטים אנחנו יודעים להמשיך לנווט קדימה", הכריז, "זה יהיה קשה מאוד, ראיתם שצלחנו שני ימי הצבעה, אבל ההצבעה העיקרית שהיא הקדמת הבחירות או פיזור הממשלה, בנושא הזה עדיין לא נפלה ההכרעה. לכן, אנחנו נמשיך. יש עננה מרחפת מעל ראשנו, שלא יהיה ספק, אבל אנחנו מסוגלים להמשיך ולנהל את המדינה. יש לנו אחריות ואני מוכרח לשבח שוב את עבאס מנסור, הוא מנהיג ערבי מעורר השראה, הוא מבין שהשותפות היהודית ערבית היום בתוך מדינת ישראל היא מפתח להצלחת המדינה ולקידום החברה הערבית, הוא מבין את זה".

עוד התייחס לאמירתו של יאיר לפיד אשר הבהיר כי הוא לא מוציא את האפשרות לשיתוף פעולה עם הרשימה המשותפת: "אנחנו צריכים ללכת פה בזהירות כי אנחנו לא יכולים לקומם את רע"מ ואת עבאס ואנחנו יודעים שפעולות בנושא הזה רגישות מבחינתו. אבל כן, כמו שהאופוזיציה לא פוסלת שום אמצעי, גם אנחנו חיות פוליטיות לא רעות. אם צריך לשתף פעולה עם מפלגות אחרות או חברי כנסת אחרים, גם אנחנו יודעים את המשחק הזה. זה משחק שחיינו לא מעט שנים".

נתניהו: "התבטאויות מבישות"

הדברים שאמר השר שי עוררו תגובות זועמות רבות בקרב ראשי מפלגות האופוזיציה. יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו אמר: "אני מגנה את השקרים שמושמעים נגד חיילינו - לא רק אלה שבאים מצד הפלסטינים, אלא גם נגד ההתבטאויות המבישות שנשמעות מצד חברי הקואליציה של בנט". לדברי נתניהו, "ההכפשות השקריות נגד חיילינו שנשמעות מתוך הקואליציה מוכיחות שוב שממשלה שתלויה בתומכי טרור לא יכולה להילחם בטרור ולא מסוגלת להגן על חיילינו".

יו"ר עוצמה יהודית, ח"כ איתמר בן גביר, תקף בחריפות: "השר נחמן שי, שאמור לייצג את מדינת ישראל, פוגע ומחליש את יחסי החוץ של מדינת ישראל בעולם ובהתבטאותו האומללה מחזק את המחבלים מג'נין". לדבריו, "התחרות בין השר שי ובין השר בר לב מי יותר הזוי ומגוחך, מסמנת לכולנו עד כמה מצבה של הממשלה גרוע וחייבים להחליף אותה במהרה. עם כל יום שעובר, הממשלה גורמת יותר נזק מאשר תועלת".

גם ח"כ אופיר כץ (הליכוד) גינה את דברי שר התפוצות, וצייץ כי "לפני שאנחנו מנסים לשכנע את העולם בצדקת דרכנו, במוסריותו של צה"ל, קציניו ולוחמיו הערכיים והאמינים - כדאי שננסה קודם עם חברי הממשלה".

עריכה: שני רומנו

12/05/2022
הישארו מעודכנים

השר נחמן שי
השר נחמן שי  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90