103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"במהלך 2022 הממשלה תיפול - אנחנו נלך לבחירות"

חיים רמון, שר המשפטים לשעבר, על עתידה של הממשלה בצל המשבר הפוליטי • על ההתפתחות בתיק 4000 בעקבות עדות פילבר: "בפרשת השוחד היה סימון מטרות"


האם תיק 4000 על סף קריסה? בן כספית וינון מגל שוחחו ב־103fm עם שר המשפטים לשעבר חיים רמון שוחח אודות ההתפתחויות בעדותו של עד המדינה שלמה פילבר. בהמשך, עוד התייחס רמון למשבר הפוליטי ולסיכויים של נתניהו להשיג 61 מנדטים בהתחשב בהתפתחויות המשפט.

בפתח השיחה, הביע רמון את דעתו על ההתנהלות בתיק 4000 ולטענה כי הוא על סף קריסה: "יש שתי אפשרויות - או שבפרקליטות יושבים אנשים לא רציניים, לא מקצועיים, חובבנים שעושים טעויות נוראיות או שבפרקליטות יושבים אנשים מאוד מתוחכמים שהבינו שבלי שוחד התיק יהיה לא חזק או חלש. הם הלכו והוסיפו את אשמת השוחד כאשר ברור היום וודאי שבמקרה הכי טוב הוא תיק חלש".

"עד המפתח נתן 4 גירסאות, אחת ברשות לניירות ערך, אחת במשטרה, אחת בחקירה הראשית ואחרת בחקירה הנגדית", הדגיש, "על פי ארבעתן ברור שהעד הזה משקר, הוא משקר בצורה טוטאלית והדבר הכי מכריע שעל פיו יקום ויפול התיק בפרשת השוחד, אין לו ידיים ואין לו רגליים. מה שאני בוחר, יכול להיות שמישהו יבחר אחרת, שבפרקליטות קרה מה שאמר ב־2004 מני מזוז, שהוא מצא מדיניות של סימון מטרות וגיוס עמדות. זה מה שקרה בפרשת השוחד בתיק הזה, היה סימון מטרות".

"כדי להכריע בתיק שוחד העדות צריכה להיות מעבר לכל ספק סביר"

בתגובה לאמירותיו טען כספית כי "הוא אמר שוב ושוב שהייתה פגישת הנחייה - מצאו פתק בכתב ידו שהוא כותב נקודות מהפגישה. הוא אומר על עצמו שהוא היה קופה נדרסת, סמרטוט של בזק". שר המשפטים לשעבר הגיב: "אני לא מסכים. הגרסה שהייתה ברשות לניירות ערך הוא העיד עליה והיא הייתה שונה מהגרסה במשטרה. הגרסה בחקירה הראשית הייתה שונה. הרי אתה יודע שכדי להכריע בתיק שוחד העדות צריכה להיות מעבר לכל ספק סביר".

"זה לא הפגם היחיד שהתגלה בתיק", אמר, והוסיף: "לדעתי היה פה מה שאני קורא תופעת ליאורה גלט ברקוביץ'. הייתה פרקליטה ב־2003 שהחליטה ששרון לא בא לה טוב והיא צריכה לשכנע את הציבור שהוא מושחת ושאסור להצביע עבורו. התופעה הזו לא נכחדה חלק מהפרקליטים עשו מעשה ליאורה גלט ברקוביץ' והם הבינו שבלי שוחד, זו דעתי, הפגיעה בנתניהו לא תהיה מספיק טובה כדי שיאבד את השלטון".

עוד טען רמון כי "לדעתי, כתוצאה מעבירת השוחד שאני מכיר, שלושה ארבע המנדטים לפחות, לא הצביעו בעד מישהו שהוא נאשם בשוחד ויש להם השקפת עולם ימנית. אני מניח שאם זה היה רק מרמה והפרת אמונים זה לא היה קורה. לכן, נתניהו לא הגיע ל-61. אני חשבתי שנתניהו צריך לעזוב את השילטו, שצריך שזה יהיה בקלפי ואל דרך חקירות ובתי משפט. להערכתי הוא יזוכה מהשוחד מה שיש לי ספק גדול אם יקרה בתיק 1000 במרמה והפרת אמונים".

אמירותיו של שר המשפטים לשעבר העלו את הטונים באולפן. כספית הכריז: "פה חובה לעשות גילוי נאות שאתה נמצא בג'יהאד מול הפרקליטות בגלל המקרה שלך". ינון תקף את חברו וטען כי הוא חייב להוציא את רמון כלא לגיטימי. רמון השיב אש: "הגילוי הנאות שלך אין לו ידיים ורגליים, הג'יהאד של הפרקליטות נגדי וזה נקבע בשלוש ועדות חקירה היה כי רציתי לעשות שינוי. אתה מטעה את המאזינים, הג'יהאד של הפרקליטות היו נגדי. שלוש ועדות חקירה קבעו, בית משפט העליון קבע ואתה חוזר על השקר הנורא הזה".

"המתח בין רע"מ לשרידי ימינה הוא כזה שהממשלה הזו לא תשרוד"

בהמשך השיחה, התייחס רמון למצב הפוליטי ולאפשרות לבחירות נוספות: "צריך להבין שכל הסיפור שמנסור עבאס זה לא קשור ליהודים רק לעימות בינו לבין המשותפת. יציאה של רע"מ כרגע מהקואליציה זה הודאה בכישלון והיא תשלם על זה מחיר בקלפי. לכן מנסור עבאס אמר 'במצבי היום אני מעדיף לתת צ'אנס שאולי כל ההתחייבויות של הממשלה שהבטיחו לו התקיימו ואז אני אהיה במצב יותר טוב ואם לא אני לא אהיה במצב יותר גרוע'. מבחינתו זה לתת את הצ'אנס הזה אבל זה לא יעזור כי המתח בין רע"מ לשרידי ימינה הוא כזה שהממשלה הזו לא תשרוד, השאלה כמה זמן. במהלך 2022 היא תיפול ואנחנו נלך לבחירות".

האם בבחירות הבאות יש לנתניהו סיכוי להגיע ל־61 מנדטים? רמון סיכם: "היה לו קשה להגיע ל־61 אבל המצב במשפט וכל מה שקורה עם רע"מ יכול לגרום לכך שאחוז ההצבעה בליכוד יהיה כזה שהם יבואו להצביע. הייתה ירידה של 5־3 אחוזים, אם הוא יצליח להביא אותם לקלפי יש לו סיכוי לעבור 61. ועדיין אם הייתי צריך לשים ז'יטון הייתי אומר שיהיה לו מאוד קשה. אם הוא לא יגיע ל-61 אני מניח שזה יהיה סוף דרכו הפוליטית".

עריכה: שני רומנו

12/05/2022
הישארו מעודכנים

חיים רמון
חיים רמון  |  צילום: יוסי אלוני/פלאש90