103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
סיון כהן וגדעון אוקו

חופשת לידה גם לאם וגם לאב? זה אפשרי

שמוליק והילה צימליכמן, הורים טריים לבנם יונתן בן ה־4 חודשים, חילקו ביניהם את זמן חופשת הלידה והסבירו מדוע זה כה חשוב גם למערכת היחסים


בעקבות המתווה שהוצג על ידי שר האוצר אביגדור ליברמן ושרת התחבורה מרב מיכאלי בכנסת, במסגרת קידום חוק חופשת הלידה לגברים סוכם כי לפחות שבועיים מתוך החופשה הכוללת יהיו במימון המדינה. זאת במידה ותקציב המדינה אכן יעבור. חופשת הליבה אותה יקבלו האבות לא תבוא על חשבון זו של האימהות, בתנאי שהאישה תשוב לעבוד. סביב ידיעה זו, גדעון אוקו שוחח ב־103fm עם שמוליק והילה צימליכמן אשר חילקו ביניהם את חופשת הלידה המגיעה מהמדינה.

"אני התחלתי את חופשת הלידה כי חובה על האישה להיות לפחות 6 שבועות להיות במשכב לידה ולאחר מכן אפשר להתחלק אבל אי אפשר לעשות הלוך חזור. אני עשיתי את העשרה שבועות הראשונים ולאחר מכן שמוליק לקח עוד שישה שבועות", סיפרה הילה בפתח השיחה, ושמוליק הסביר מדוע היה לו חשוב לקחת חלק בדבר: "כמה פעמים עוד יצא לי להיות בחופשת לידה עם הבן הראשון במשהו שהוא פעם ראשונה חוויה בשבילי? עם כל הקושי והטוב שבדבר. לי זה הרגיש משהו שאני מאוד רוצה לעשות, אני לא ידעתי איך אני אגיע לזה אבל כשדיברנו על זה כמה חודשים לפני הלידה הגבתי לזה בצורה חד משמעית שאני רוצה להיות שותף לזה. אני שמח על זה שעשיתי את זה".

שמוליק: "הייתה תמיכה מלאה מצד העבודה"

על התגובות שהגיעו מצד עבודתו של שמוליק, סיפר: "קיבלו את זה בהבנה מלאה. הייתי בתהליכי עבודה חדשה לפני חצי שנה וזו הייתה אחת הבקשות שלי לפני שהתקבלתי. קיבלו את זה בחיוך, מאוד תמכו בי. גם בזמן שהייתי בחופשה ממש נתנו לי להרגיש שאני נמצא בחופשה, כמובן שהיו פה ושם שאלות אבל הייתה תמיכה מלאה מצד העבודה ואני ממש שמח על הבחירה שעשיתי".

ומהצד השני, הילה שיתפה על התגובות של חברותיה נוכח הידיעה שבן זוגה לקח חופשת לידה: "זה היה מאוד מפתיע מבחינת הרבה מאוד אנשים. לאו דווקא הרמת גבה, זה מאוד מפתיע שדבר כזה יכול להיות. 'איך זה מתאפשר?' 'איך אפשרו לו?', אני חושבת שאין בכלל במודעות שדבר כזה אפשרי. זה לא שנתנו בעבודה שלו ומותר, זה כחלק מהחוק ניתן ופשוט צריך לדעת לבקש את זה. זה מהבחינה הזו. כמובן שהייתה גם קצת קנאה, בסופו של דבר הרגע שהגבר יוצא מהבית ואישה צריכה להתמודד 24/7 לבד זה נורא קשה. ברגע שיש את החצי השני של המשוואה הזו זה הופך להיות הרבה יותר הרמוני וכייף".

"בהתחלה היה שינוי פאזה שהוא היה קצת קשה, כי איך נכנסים לרוטינה החדשה הזו? בסופו של דבר אני עצמאית והייתי צריכה לצאת לעבודה, רציתי את זה גם כדי לחזור לעבוד", אמרה הילה, "הדרכתי אותו, אמרתי לו מה צריך לעשות, איך באופן כללי ההתנהלות ובסופו של דבר הוא רוב הזמן לא היה עם יונתן וצריך ללמוד את כל התפעול הזה מההתחלה".

הילה: "כל כך נחוץ וחשוב ליחסים בין בני הזוג, ליחסים עם הילדים"

בסיום השיחה, סיפרו ההורים הטריים כיצד השפיעה החופשה המחולקת על היחסים ביניהם. "ההתחלה הייתה השלב היותר קשה. היו ריבים, אני לא אייפה את המצב. כעסנו ורבנו, אבל זה הכול כדי להבין את המצב איך אני מתחיל לעשות את זה. אני ממש שמח שעשיתי את זה בהתחלה. חוויתי איתו דברים, בין אם זה שהוא התחיל לצחוק, הדינמיקה הייתה ממצב שהוא מחפש את הילה ורוצה לראות אותה למצב שהוא רואה אותי, שומע אותי, מגיב אליי. אני חושב שזה שיפר גם את המערכת יחסים שלי עם הילה", טען שמוליק.

הילה חיזקה את דבריו של בן זוגה, והדגישה: "מי שיש לו את האפשרות הכלכלית, כי בסופו של דבר יש פה מעמסה כלכלית, זה כל כך נחוץ וחשוב ליחסים בין בני הזוג, ליחסים עם הילדים. זה פשוט משהו אחר, באמת. שבוע הבא יונתן יהיה בן 4 חודשים".

עריכה: שני רומנו

12/05/2022
הישארו מעודכנים