103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

"אמסלם מייצג את כל הרע שנתניהו הביא לליכוד"

שר הבינוי והשיכון זאב אלקין בביקורת חריפה על התנהלות נתניהו: "הדרך שבה הוא מנסה להוביל את הליכוד ואת השיח הציבורי לא נכונה"


שר הבינוי והשיכון זאב אלקין (תקווה חדשה) שוחח עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב־103fm על המצב הפוליטי המורכב והשבריריות של הממשלה. במהלך השיחה, אלקין תקף בחריפות את יו"ר הליכוד בנימין נתניהו ואת חבר הכנסת דודי אמסלם, "זה לא הליכוד שהיה במשך כל השנים", אמר.

לטענת אלקין, הממשלה יכולה לשרוד, למרות שהיא נמצאת עם 60 חברי כנסת בלבד. "זה תלוי בכל אחד ואחד. קואליציה של 60, קשה לה לתפקד, אבל היא יכולה לתפקד לפחות עד להעברת תקציב, שזה אומר עוד שנה, אפילו שנה ועוד כמה חודשים, אבל אני חושב שאפשר גם לנסות להעביר תקציב, זה אפשרי", אמר, והוסיף כי מי שיפיל את הממשלה "ייקח אחריות על כך שהוא יכניס את ישראל לשרשרת בחירות. אתם רואים את הנתונים של הסקרים, זה לא שיש ממשלה יותר יציבה אחרי בחירות, נהפוך הוא, לכן בסופו של דבר, המשמעות של הליכה לבחירות, זה כמעט בוודאות להיכנס לעוד סרט של בחירות חוזרות".

ח"כ אלי כהן מהליכוד אומר, 'יש שיחות עם גדעון סער דרך גורמים'. יש שיחות?
"הספינים האלה נורא מצחיקים. לפני שחזרנו לכנסת, אחרי האירוע עם עידית סילמן, כולם אמרו - 'יהיו עוד עריקים כבר בשבוע הראשון של כנס הקיץ, הקואליציה לא תוכל לתפקד עם 60 חברי כנסת'".

לפני שסילמן ערקה, טענתם שאין עריקים, שכולם יחד איתכם ובלילה אחד היא ברחה לכם.
"אתה יודע היטב שדווקא אנחנו, אנשי תקווה חדשה, ידענו שבוע קודם על האירוע של סילמן. הזהרנו את נפתלי בנט בצורה מאוד ברורה, כי המודיעין שלנו לא רע".

אלקין: "הספינים האלה נורא מצחיקים". צילום: יונתן זינדל/פלאש90

מי הזהיר אותו? אתה בעצמך?
"יש דברים שאני עשיתי, יש דברים שעדכנתי את גדעון סער והוא בדק את זה".

היו שיחות כאלה גם בעניין יום טוב כלפון בשבוע האחרון?
"האירוע של יום טוב כלפון הוא אירוע אחר. זו החלטה פנימית של סיעת ימינה להחזיר את מתן כהנא לכנסת".

הפיטורים של כלפון הפתיעו אותך?
"לא. זה אירוע אחר, אירוע פנימי של סיעת ימינה"

"לחזור לליכוד של נתניהו? זה מצחיק"

בהמשך תקף אלקין את הליכוד והעומד בראשה בנימין נתניהו, והבהיר כי הוא לא מתכוון לחזור ל"ליכוד של נתניהו", לדבריו. "אני חושב שאם למישהו היו שאלות כאלה, התשובות ניתנו בנאום רק לפני שבוע, ביום שני בשבוע שעבר, כשעניתי לבנימין נתניהו על הצעת אי האמון", אמר. 

ולליכוד אחר כן?
"אין כרגע ליכוד אחר. תסתכל מה קורה לליכוד היום, איזו מסכת נתניהו מעביר אותו. תסתכל על דודי אמסלם, תסתכל על אנשים אחרים, זה לא הליכוד שהיה במשך כל השנים, אגב, זה חבל מאוד כי פעילי הליכוד הם אנשים נפלאים, חברי הליכוד הם אנשים נפלאים".

מה עובר על דודי אמסלם?
"תקשיב לדודי אמסלם במליאת הכנסת ותבין. אני חושב שדודי אמסלם מייצג את כל הרע שנתניהו הביא לליכוד - את האווירה של הבריונות, של שיח ציבורי של הסתה, שהוא בלתי אפשרי לחלוטין".

זה רק אמסלם או שיש עוד?
"יש עוד, אבל אני חושב שהוא המייצג אולי הכי מובהק של המגמה הזאת שהיא מאוד מצערת. זו דרך של שיח ציבורי שאנחנו מנסים לשנות אותו".

לדבריו, "אני עזבתי (את הליכוד) כי בנימין נתניהו עבר בשנים האחרונות שינוי שאני לא השלמתי איתו. היו בינינו מתחים על הרקע הזה, גם זה לא סוד. התנגדתי לכל מיני החלטות שלו, כולל לקיחת מדינת ישראל לבחירות, גם בחירות שלישיות וגם בחירות רביעיות, ובסופו של דבר החלטתי שאני לא מוכן יותר לשווק את זה לציבור. נתניהו הוא אדם סופר מוכשר, אני מאוד מכבד אותו על מה שהוא עשה, אבל התהליכים שעברו עליו בשנים האחרונות, גם בגלל ריבוי הזמן בשלטון - שכנראה בסופו של דבר מעוור כל מנהיג - וגם בגלל התהליכים הפליליים שהוא עובר, הביאו אותו לסיטואציה שהוא התחיל לחיות לפי העיקרון - 'המדינה זה אני'".

אתה עוקב אחרי המשפט של נתניהו?
"אני חושב שבסופו של דבר, למערכת הפוליטית לא נכון להתערב בתוך המערכת המשפטית, היא צריכה להתנהל לפי הכללים שלה במדינה מסודרת. זו הרי חלק מהבעיה של נתניהו, הוא מערבב בין השניים".

אלקין:
אלקין: "התחיל לקבל החלטות מתוך הזווית ש'המדינה זה אני'". צילום: יונתן זינדל/פלאש90


עוד אמר: "אני מעולם לא טענתי שבנימין נתניהו הוא מושחת. הטענות שלי אליו היו בכך שהוא התחיל לקבל החלטות מאוד משמעותיות על גורלה של מדינת ישראל, מתוך הזווית ש'המדינה זה אני, וטובתי האישית והישארותי בשלטון - זה הערך העליון של מדינת ישראל'. זה בעיניי בלתי אפשרי, לכן הגעתי למסקנה שהוא לא יכול יותר בצורה כזאת להנהיג את מדינת ישראל, לכן קמתי ועזבתי, לקחתי סיכונים פוליטיים, ואני עדיין חושב שהדרך שבה הוא מנסה להוביל את הליכוד ואת השיח הציבורי היא לא נכונה".

"אנחנו מנסים להביא פתרון לזוגות צעירים שיאפשר להם לקנות דירה"

שר הבינוי והשיכון גם הגיב לעליית מחירי הדיור. לדבריה, העלייה היא "תוצאה של הרבה דברים שלא נעשו פה במשך שנתיים ויותר, ואני דווקא חושב שכל מי שמסתכל על הנתונים בחצי שנה האחרונה-תשעת החודשים האחרונים, רואה דווקא כמה שינוי אנחנו מביאים, אבל זה לוקח זמן. אתם יודעים שלזוגות צעירים אנחנו מנסים להביא פתרון שיאפשר להם לקנות דירה, למרות עליית המחירים, במחיר סביר - וזו תוכנית ההגרלות של דירות בהנחה".

הגרלה זו לא תוכנית עבודה.
"את הסיסמה הזאת שמעתי, אבל בסוף ל־10,000 זוגות שקיבלו דירות בהנחה משמעותית ויכולים לקנות דירה במחיר סביר, זה פתרון. זו אולי לא תוכנית עבודה, אבל זה פתרון. נרשמו כמעט 120 אלף זוגות צעירים, 10,000 כבר קיבלו את הזכות לדירה, עד סוף השנה הזאת יהיו עוד עשרות אלפים שיקבלו".

לדבריו, "השנה, בין 30 ל־45 אלף יקבלו זכות לדירה כזאת. 30 אלף בוודאות, כי אלה דירות שכבר בתהליך, אנחנו עכשיו, יחד עם שר האוצר ושרת הפנים, שוקדים על כל מיני דרכים שיאפשרו כבר השנה להגדיל את זה ל־45 אלף. אם אנחנו נתמיד בעבודה כזאת במשך שנתיים-שלוש, כולם יגיעו לדירה. זה הכול. זה פתרון אמיתי שתוך שנים ספורות ייתן מענה".

אבל הממשלה הזאת בקושי שורדת.
"זו אחת מהסיבות למה לא טוב לצאת לבחירות, כי אם בשנה שעברה, אחרי שהוקמה ממשלה, שיווקנו 100 אלף יחידות דיור, אז בשנתיים, כשהיינו במצב של בחירות והיעדר תקציב - היו 50 אלף. זו חלק מהסיבה לעליית המחירים המטורפת. זה המחיר של חוסר יציבות. אני משקיע מאמצים גדולים כדי שהממשלה תישאר וכדי שנמשיך לתת פתרונות לבעיות אמיתיות של אזרחי מדינת ישראל ולא לקחת אותם לחזון שבנימין נתניהו מציע להם - עוד בחירות ועוד בחירות ועוד בחירות".

"לא הייתי משחרר את הגופה של זביידי"

לקראת סיום השיחה, הגיב אלקין לסוגיית החזרת גופתו של דאוד זביידי, אחיו של זכריא זביידי, שאושפז בבית החולים רמב"ם ושם מת מפצעיו. "לא הייתי משחרר את הגופה שלו. לא מגיעות מחוות בעניין הזה - עד שלא נקבל את גופות החיילים שלנו שמוחזקות בידי חמאס", אמר.

להערכתך, יהיה רוב להחלטה כזאת? זו החלטה שתתקבל?
"אני לא יודע. זו לא תמיד החלטה שמתקבלת ברוב או מיעוט, בדרך כלל מערכת הביטחון מקבלת אותה, כי זו הסמכות שלה, אבל בוודאי, כל שר בממשלה, יכולה להיות לו עמדה".

עריכה: אמיתי דואק

16/05/2022
הישארו מעודכנים

זאב אלקין
זאב אלקין  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90