103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"זו לא אופוזיציה נגד הממשלה, אלא נגד המדינה"

בליכוד החליטו שלא לתמוך בחוק שנועד לממן מלגות לימודים ללוחמים משוחררים • השר גדעון סער, הגיב: "האופוזיציה צריכה להסתכל על טובת האזרחים"


הקואליציה הביאה אמש (ב') להצבעה סופית את החוק 'ממדים ללימודים' אשר קובע כי לוחמים, חיילים בודדים וחיילים ממעמד סוציו מיוחד יהיו זכאים למלגת לימודים אקדמיים לאחר השחרור בגובה 66% מעלות שכר הלימוד. באופוזיציה החליטו שלא לתמוך יותר בחקיקה של הממשלה, וכתוצאה מזה פרצה מהומה.

אריה אלדד ובן כספית ביקשו לדון על כך ב־103fm עם שר המשפטים וסגן ראש הממשלה גדעון סער, לדבריו, "זו לא אופוזיציה נגד הממשלה, אלא נגד המדינה. כשיש מכסה של חוקים ופיליבסטר על כל חוק, אנו מעדיפים להביא חוקים שיש רוב להעביר אותם, כנראה שהייתה הערכה פוליטית שפה יש סיכון יותר גבוה, לכן זה נדחה".

בפתח הריאיון ביקש שר המשפטים להשוות בין התנהלות הממשלה בשנתיים וחצי האחרונות, ביחס להתנהלות הממשלה בחודשים אלו. "הרי לא עברו פה בכלל חוקים. לא הייתה פה בכלל ממשלה שעבדה, והכנסת בכלל לא חוקקה. גם אתמול בלילה עברו סדרה של חוקים, וחוקים מאוד חשובים מנושא של נקודות זיכוי במס עבור הורים לילדים, חוק שאני הבאתי של בתי משפט קהילתיים שיש לו חשיבות אדירה למערכת המשפט, והוא מכניס את כל נושא מסלול שיקומי שמוציא עבריינים ממעגל הפשע, ועוד הרבה מאוד חוקים שיעברו בקרוב. לכן, אני חושב שעדיף להעביר חוקים מאשר לחזור למערכות בחירות ולמבוי סתום כפי שהיינו בו למעלה משנתיים", הסביר.

"זו לא פוזיציה נגד הממשלה, זו פוזיציה נגד המדינה"

על התנהלות סיעת הליכוד אמר: "הם מסבירים שהם צריכים להצביע נגד כל דבר. זה מנגנון הפעולה של האופוזיציה. הנה, הם הצביעו אתמול נגד חוק בנושא נכסי השואה. זו לא פוזיציה נגד הממשלה, זו פוזיציה נגד המדינה. זאת אומרת, דברים שאתה לא מדמיין שאפשר להצביע נגדם הם הצביעו. הם הצביעו נגד כל חוק כעיקרון. המהות יותר חשובה ממשחקי קואליציה ואופוזיציה. אני חושב שהאופוזיציה צריכה גם להסתכל על טובת האזרחים וטובת המדינה, וחבל על העיכוב בעניין הזה. מניסיון, אנחנו מבינים שאחרי עיכובים הדברים עוברים".

בהמשך העביר ביקורת על ההתעסקות של שר האוצר אביגדור ליברמן בנושא חוק הלאום. "אני חושב שהוא עושה לא נכון. הרי ישראל ביתנו הצביעה בזמנו בעד החוק הזה. החוק לא פוגע באיזושהי זכות מזכויות הפרט, ולכן אנחנו לא נאפשר לפגוע בו".

"פיגועי טרור זו בעיה יותר חזקה מכל בעיות הביטחון החיצוניות שלנו"

על המתיחות הביטחונית המתמשכת ברחבי הארץ אמר שר המשפטים: "יש גרעין קשה של מחוללי מהומות בירושלים, והיכולת שלנו לנצח את המאבק מתגברת, אבל שאף אחד לא ישלה את עצמו – האויבים שלנו פה אין איזשהו הוקס פוקוס בו הם ייעלמו או ישתכנעו לאהוב אותנו. אנחנו מתמודדים עם כל הממדים בכדי להשתלט על המצב. חשוב לחזק את כוח העמידה הלאומי – הדברים האלה ינכחו פה כל עוד אנחנו נאבקים על ביטחוננו. פיגועי טרור זו בעיה יותר חזקה מכל בעיות הביטחון החיצוניות שלנו, והדבר הזה במשך שנים התרופף".

לסיום ביקשו צמד השדרנים להבין למה הכוונה ב'בית משפט קהילתי', ואילו שר המשפטים הסביר שמדובר בבתי משפט שנותנים מענה לאנשים שעברו עבירה, אבל אפשר להוציא אותם למסלול שיקום. "יש דלת מסתובבת בבתי הכלא, ואנשים יוצאים ונכנסים. לכן, יש פה מהלך מאוד מעניין וחשוב שיכול להוציא את האנשים ממעגל הפשע. אנחנו ממסדים אותו בחקיקה. אני מאוד מאמין בדרך הזו".

עריכה: עדן בן ארי 

17/05/2022
הישארו מעודכנים

גדעון סער
גדעון סער  |  צילום: גילי יערי/פלאש90