103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"אי אפשר לשלול מהן את המיון, רק בגלל שהן נשים"

אלופה (מיל') השרה אורנה ברביבאי הגיבה להחלטה ההיסטורית כי צה"ל יאפשר ללוחמות להתמיין לחטיבות חי"ר: "זה מאוחר מדי ומעט מדי"


צה"ל הציג אתמול (ג') לראשונה תנאי קבלה שיאפשרו לנשים להשתלב כלוחמות ביחידות מובחרות ובחטיבות החי"ר, זאת בתגובה לעתירה של מספר צעירות. אלופה (מיל') שרת הכלכלה אורנה ברביבאי שוחחה על כך עם ינון מגל ובן כספית ב-103fm, ונכנסה לוויכוח עם ינון סביב הנושא.

לדבריה, החלטת הצבא הגיע מאוחר מדי. "ב-2010 הייתה ועדה שהמליצה לפתוח 100% מהמקצועות בפני נשים, מתוך תפיסה שכמו שיש גבר שלא יכול, יש אישה שיכולה. העניין המגדרי לא רלוונטי. לירדן ג'רבי אין יכולות וכישורים הרבה יותר מגברים שנמצאים היום ביחידות לוחמות? למה שתמנע ממנה ומשכמותה? בגלל שהיא אישה?" תהתה.

מגל אמר: "פורסם אתמול שצה"ל מוריד את הרף בדרישות לנשים. זה מצטרף לרמה כללית של שילוב נשים ביחידות לוחמות, על כל המשמעות של אנשים צעירים שחיים ביחד. בנוסף, יש גם אירועי גאווה בצה"ל ומתעסקים בניתוחים לשינויי מין ובפונדקאות. הצבא הזה רוצה לנצח או שהוא רוצה להיות סניף של ויצ"ו?"

ברביבאי השיבה: "הצבא רוצה לנצח, חשוב בשביל כולנו שינצח, ומבחינתי, המשימה היא הדבר הכי חשוב. עכשיו, בוא נבדוק אם האקסיומה שאומרת 'נשים מפריעות לצבא לנצח', אם היא נכונה, אני כופרת בה בכל צורה שהיא". לדברי ברביבאי, "כשאתה נותן לאישה חגור שלא מתאים למבנה הגוף שלה ובגלל זה הוא נופל לה, אז אומרים שהיא לא עומדת במשימה, מי אמר שהזכות להתמיין נקבעת על ידי גברים?"

לטענתה, "יכול להיות מאוד שתהיינה הרבה נשים שיש להן כושר גופני כזה, אבל בואו נלך מהתחלה. מה זו ההבחנה הזאת, שגבר, חובה שיילך להיות לוחם ושלאישה אין אפילו זכות להגיע להתמיין?" בתגובה לכך, אמר מגל: "אני לא נגד שנשים יהיו לוחמות, אם עושים יחידות לנשים שמוגדרות עם יעדים".

ברביבאי המשיכה ואמרה: "צריך לתת להם את הזכות ואי אפשר לשלול מהן את המיון, רק בגלל שנולדה במקרה אישה. הצבא אומר 'חסרים לי גברים', אז הוא מוכן שיהיו חסרים לו גברים ומוכן שגברים יעשו שירות ארוך יותר, ובלבד שלא לאפשר לנשים להגיע, שרוצות ויכולות, לא כולן. אני לא יכולה להיות לוחמת, בסדר? אבל יש נשים שיכולות ומסוגלות".

"מה אתה רוצה? שנשים לא יהיו במרחב הציבורי"

בהמשך, הוויכוח בין ינון מגל לברביבאי הסלים, כאשר הם דנו באפשרות שגברים ונשים ישרתו באותן יחידות. "אני חושבת שעם התנאים המסוימים אפשר להסדיר את זה שגברים ונשים ישרתו ביחד", אמרה ברביבאי. לדברי מגל, "אבל את יודעת שיש אירועים. את חושבת שאפשר לעצור את הכוח שקיים של משיכה בין גברים לנשים? תגידי, חיזבאללה מתעסק בשטויות האלה? לא הבנתי. אתם חיים בסרט".

ברביבאי תהתה: "מה אתה רוצה? שנשים לא יהיו במרחב הציבורי כי זה מפריע לגברים?" בתגובה, אמר מגל: "לא, אני רוצה שיחידות לוחמות לא יתעסקו באנרגיות אחד עם השני, יתעסקו במטרה לנצח במלחמה".

ברביבאי זעמה: "אתה מבין שהאמירה הזאת היא מזעזעת? אמירה שאישה לא תהיה במרחב שבו גבר נמצא כי חלילה הוא לא ישלוט ביצריו, נראה לך הגיוני מה שאתה אומר לי? תגיד לי, מה, אנחנו השתגענו? האמירה הפטרונית הזאת של 'לא תאפשר לנשים להיכנס ללחימה, כי זה לא יסתדר בין גברים לנשים', זה לא ריאלי. אפשר לסדר את מאפייני השירות המשותף".

מגל: "כשאני שומע אתכם, אני אומר, אולי בנט צודק, יש סיכוי שלא נשרוד את העשור השמיני שלנו. תחריבו את הצבא".

ברביבאי: "אתה אומר, 'המשוואה היא שנשים יישבו בבית, שלא יהיה שוויון ואז אולי נשרוד'".

מגל: "לא אמרתי את זה. אני גם אמרתי שאני לא נגד לוחמות, אני לא רק לא רוצה שיערבבו אותם, שלא יתעסקו אחד עם השני, שיתעסקו במשימה".

עריכה: אמיתי דואק

08/06/2022
הישארו מעודכנים

אורנה ברביבאי
אורנה ברביבאי  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image