103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"הליכוד פנה אלי בימים האחרונים"

כך חשף ח"כ מנסור עבאס • הסביר: "אחד הבכירים בליכוד שאל אותי מה עמדתי על חוק הנאשם, והייתה עוד פנייה ללכת לבחירה ישירה לראשות הממשלה"


יושב ראש האופוזיציה בנימין נתניהו שיתף בחשבון הטוויטר שלו ציוץ של מאיר אטינגד הטוען כי יושב ראש מפלגת רע"ם מנסור עבאס הצהיר שברצונו להקים מדינה פלסטינית עצמאית בירושלים. בשיחה עם בן כספית וינון מגל ב־103fm, ביקש חבר הכנסת עבאס להגיב לדברים.

בפתח השיחה, הבהיר ח"כ עבאס את אמירתו: "כל אחד יש לו את המשנה המדינית שלו, גם לי יש את המשנה שהיא הקמת מדינה פלסטינית ליד מדינת ישראל עצמאית, שיחיו בשלום, בשותפות וסובלנות. וזה לא חדש חברים, גם זו משנתו של נתניהו. אני מזכיר לכם, שבנאום בר אילן הציג את חזון שתי המדינות והוא לא חזר בו. כאשר נבחר טראמפ לנשיא ארה"ב הוא אמר שהוא מקווה שטראמפ יעזור לו לממש את חזון שתי המדינות".

"אני בהחלט אמליץ, אני כמובן ממשיך עם הקו האזרחי שלי, החברה העברית עדיין מדממת, רק אתמול נרצח בחור צעיר מאום אל פחם. אני אמשיך לדבוק באג'נדה האזרחית ואני אלך לבחירות עם האג'נדה הזאת. אם נקים ממשלה יציבה אחרי הבחירות אני אמליץ לה לאמץ את משנתו של בנימין נתניהו מנאום בר אילן. זה ראוי", הדגיש, "נתניהו אין ספק שהוא נמצא מהבחינה המדינית בתוך הקונצנזוס".

כמו כן, ציין מגל באוזניו של יו"ר מפלגת רע"ם כי ישראל כ"ץ אומר "שאתה מתחנן להקים ממשלה עכשיו בכנסת הזאת". עבאס זעם נוכח האמירה, והכריז: "גם כאשר הייתי בבלפור 4 פעמים ועוד כל מיני מקומות ושיחות לא התחננתי. מה שהיה בימים האחרונים, זה לא שעבאס פנה לליכוד, הליכוד פנה לעבאס פעמיים. פעם אחת ישירה דרך אחד הבכירים בליכוד ושאל אותי מה עמדתי לחוק הנאשם, השבתי לו בשלילה, וזה גם מתחבר לחבילת החוקים הפרסונליים, גם החוק הצרפתי דנו בזה. זו הפנייה הישירה הראשונה מהליכוד לפני כמה ימים, ביום שני".

"אני מחויב לכל אזרחי המדינה כמו לאזרחים הערבים"

עוד חשף כי "אתמול, הייתה פניה לא ישירה מאחד האנשים המעורבים בתהליך הפוליטי וההצעה הייתה ללכת לבחירה ישירה לראשות הממשלה ואת זה כמובן גם דחיתי. אני פניתי לליכוד היום להקים איתו ממשלה או לאפשר בחירות ישירות או להתנגד לחוק הנאשם, לא היה ולא נברא. לדעתי, ישראל כץ עכשיו סובל מבעיה מסוימת. הוא רוצה לרוץ לראשות הליכוד בעתיד ולהיות ראש ממשלה, נפגשנו לפני כמה ימים באולפן אצל רינה מצליח והוא הטיח בי האשמות שאני האחים המוסלמים ואנחנו רוצים לחסל את ישראל ואז השבתי לו 'אנחנו לא אחים מוסלמים, אנחנו אזרחי מדינת ישראל מקדמים תהליך של השתלבות. אני מחויב לכל אזרחי המדינה כמו לאזרחים הערבים'"

"רע"ם זה לא האחים המוסלמים?", שאל מגל בפליאה, ועבאס הבהיר: "לא, אנחנו תנועה מקומית שפועלת בהתאם לשני סייגים, שני עקרונות - שמירה על החוק האזרחי הישראלי ושמירה על חוקי השריעה. אבל אתם רואים שהליכוד מאמץ את הגישה הזאת. אם אני אחים מוסלמים שיצא ויודה שהוא ניהל משא ומתן וישב איתי כמה פעמים בבלפור, עם האחים המוסלמים. אני לא לחוץ כי אני בטוח שאזרחיה מדינה מבינים שיש כאן קשקוש, שקרים, קמפיין בחירות, לפעמים אני שואל אותם 'למה אתם אומרים?', 'לא מנסור זה לצורך בחירות', זה לא אנושי, לא מוסרי ולא חוקי".

בתגובה לאמירותיו, טען ינון כי ברשימתו של עבאס ישנם אנשים שתומכים בטרור. ח"כ עבאס ביקש להדגיש כי "אין אצלנו. תחזור 30 שנה אחורה ויותר, רע"ם והתנועה האסלאמית מקדמים את הדו קיום, את השותפות. עזוב אותך מהשקרים האלו. מפלגת רע"ם היא מפלגה שחורטת על דגלה ערכים רבים, חלקם שותפות, הגינות. אם אתם רוצים להחזיר את רע"ם למשבצת הזאת מה תרוויחו?"

"אני בוודאי מוכן לפוליגרף", הודה, והוסיף: "אני לא חושב שאזרחי המדינה לא מודעים, הרי זה לא היה אירוע נקודתי. בקדנציה הראשונה ניהלנו מו"מ, בשלישית שיתפנו פעולה בממשלת גנץ־נתניהו, ברביעית חצי שעה עד שחתמתי על ההסכם הקואליציוני עם לפיד ובנט הייתי בשיחת טלפון עם נתניהו. בדרך מכפר קאסם למכבייה, הייתי בשיחה טלפון. מה קרה? קיש תפקידו תמיד להעלות את נתניהו ועבאס על קו אחד. אתם יודעים שגישתי היא גישה מאופקת. אני לא חושף תוכן של שיחות פוליטיות והנה עכשיו אמרתי דברים שלא אמרתי קודם - קיש התקשר אליי, אני זוכר איפה עמדתי, העלה את נתניהו על הקו ודיברנו שלושתנו".

"אפילו אוהביו של נתניהו יודעים שהוא מזגזג"

השיח סביב הנושא הוביל את ינון לתהות על מהות השיחה: "מה להגיד לדרוקמן?", וחבר הכנסת חידד כי "אני לא מרשה לאף אחד להגיד לי מה להגיד, אבל הייתה שיחה ודיברנו על הגישה עם הרב וכמה היא חשובה והיא תקרב אותנו לפתרון המלכודת. אני לא חייב להגיד מה אני חושב על נתניהו, אפילו אוהביו של נתניהו יודעים שהוא מזגזג".

לקראת סיום השיחה, נשאל עבאס האם היה מוכן להיכנס לממשלה עם הליכוד לפני הבחירות, והוא השיב: "אני נמצא עכשיו בשותפות, בהסכם שחתמתי עליו. אני ממשיך עם העיקרון הזה עד שיגידו לי החברים בשותפות הקואליציות 'אנחנו מתפרקים'. אני נאמן לשותפות שיש עכשיו. יש ממשלה מתפקדת, יש להם התחייבות מולי, אני צריך פתרון לבעיית של החברה הערבית. אחרי הבחירות נדע מה התוצאות ונשאל שאלות".

"בסקרים של השבוע האחרון, בכולם, עברנו 4", אמר, וטען: "אם אתם עושים השוואה בין תוצאות הסקרים לתוצאות הא מנת, תמיד קיבלנו לפחות מנדט אחד מעל לסקרים עצמם. אתם זוכרים שקיבלתי 3 אפסים ביום הבחירות, במדגמים 3 אפסים ובסופו של דבר לא רק עברנו את אחוז החסימה היינו 4,6 מנדטים. ההיסטוריה ידועה. שימו לב שגם המשותפת תמיד מקבלת מינוס 2 ממה שהיא מקבל בסקרים. תבדקו אותי האם אני מדבר אמת. בהחלט הוכחנו שאפשר להקים איתנו קואליציה והתהליך הזה עדיין בעיצומו, רק התחלנו. יש לנו נציגים רבים, אנחנו ממשיכים הלאה בדרך הזאת. אני רוצה בקדנציה הבאה להיות חלק מהקואליציה של מדינת ישראל".

"תומך או מממן עו"ד לרוצחי משפחת פוגל? יש גבול לכל דבר"

בנוסף לכל זה, ביקש ינון לשאול את השאלה האחרונה בראיון - האם נכון פירסומה של איילה חסון כי יו"ר מפלגת רע"ם פעל לטובת הרוצחים של משפחת פוגל. ח"כ עבאס התרעם: "חס וחלילה, יש תביעת דיבה בנינו לבין ערוץ 13 ואיילה חסון. חס וחלילה שאעשה דבר כזה, יש לי גבול. יש גבול לכל עלילת דם. הרי העם היהודי שהכי סבל מכל עלילות הדם והאשמות שווא, למה עושים לי את זה? למה? אתה רוצה להגיד לאנשים שמנסור תומך או מממן עו"ד לרוצחי משפחת פוגל, האירוע האיום והנורא הזה? רוצח תינוקות. יש גבול לכל דבר".

עריכה: שני רומנו

23/06/2022
הישארו מעודכנים

מנסור עבאס
מנסור עבאס  |  צילום: אוליבייר פיטוסי/פלאש90