103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ינון מגל ובן כספית

"הסיכוי הכי טוב שהיה לנתניהו בכל מערכות הבחירות להשיג 61"

השר לשעבר חיים רמון הביע את דעתו לקראת הבחירות • על תיק 1000, אמר: "התנהגות רעה ולמרות החסרונות, עדיין מעדיף את נתניהו שמקבל מתנות על לפיד"


העוזרת האישית של ארנון מילצ'ן, הדס קליין, עלתה אתמול (ג') לדוכן העדים בבית המשפט המחוזי בירושלים. זאת במסגרת פרשת המתנות בתיק 1000, בו מואשם ראש האופוזיציה וראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו במרמה והפרת אמונים. בשיחה עם ינון מגל ויריב אופנהיימר ב־103fm, שר המשפטים לשעבר חיים רמון הביע את דעתו בנושא. בהמשך, עוד התייחס למצב המפלגות בסקרים לקראת סבב הבחירות החמישי. 

"אין באמת ממשלת מעבר, החוק קובע בסעיף 30 ב', שממשלה אחרי שפוזרה הכנסת יש לה את כל הסמכויות", טען רמון בפתח השיחה. "בינואר 1999 המציאו הנחיות יועמ"ש להגבלות על ממשלת מעבר, לא היה קיים עד אז, במקרה זו הייתה ממשלת המעבר הראשונה של נתניהו שהתפזרה בתחילת ינואר 99'. ומאז למעשה עשו דבר שהפקיעו את הסמכויות מהנבחרים באופן רשמי, מאז ההנחיות האלו הלכו וגברו. זה עובדות. לכן, רצו לבוא ולהגביל ממשלת מעבר, שלא קיימת בחוק, בבקשה - לכו לכנסת, קיימו דיון, תקנו את חוק יסוד הממשלה, אבל לא עשו את זה ולכן אין קריטריונים ולכן אפשר לבוא ולהגיד 'אנחנו אוסרים על מינוי מפכ"ל ולא על מינוי רמטכ"ל' וכו', וכל החלטה של ממשלה בתקופה הזו האישור של היועץ המשפטי, נקודה".

עוד התייחס לדעותיו של אופנהיימר, ואמר: "אנחנו בשלטון חוק, ואנחנו לא אינטרפרטציות של מה שאנחנו חושבים. יש חוק, והחוק קבע במפורש שאין חיה כזו שנקראת ממשלת מעבר. היה לכם 20 שנה לקחת את הטיעונים המאוד חכמים שלך ולהפוך אותם לחוק, לא עשו את זה, העבירו את כל השלטון לידי המשפטניים והם מחליטים. פעם הם עושים ככה ופעם ככה, אני לא מתווכח שמה שאתה אומר לא נכון הוא רק לא מבוסס על שום חוק ואתה בעד שלטון החוק, ואין דבר כזה, ולכן מותר ואני בעד שיתנו מגבלות על ממשלת מעבר רק מי שצריך להטיל את המגבלות הם הכנסת".

"תיק 1000 הכי מסובך מבחינה פלילית"

בהמשך, ביקשו צמד המגישים להבין מהי עמדתו של שר המשפטים לשעבר בנוגע לעדותה של העדה המרכזית בפרשת המתנות הדס קליין, שהחלה אתמול (ג'): "זה לא שלא אוהבים את ההתנהגות הזו, היא בלתי נסבלת ורעה מאוד. ציבורית, כיוון שהיא כזו, אני מציע לך ינון - לבוא ולהגיד 'נכון, "ביבי התנהג בצורה לא טובה" אבל בסה"כ המכלול חסרונותיו מול יתרונותיו, אני למרות החסרונות בנושא הזה אני עדיין מעדיף את נתניהו שמקבל מתנות על פי לפיד'".

"במישור הפלילי יש לעמית חדד עבודה הרבה יותר קשה ממה שהיה לבועז בן צור. למה? כי בניגוד למה שאתה אומר היו לא מעט אנשים שעמדו בנושא מתנות בניגוד לעמדת השוחד שהייתה תקדימית ואמרתי כבר שהיא לא הייתה צריכה לבוא לעולם, אבל לעמית חדד יש בעיה מאוד קשה - הוא צריך להעביר את העברה הזו לחוק מתנות שהוא הרבה יותר קשה, אבל יש לו בעיה כיוון שאם הוא יבוא ויגיד שהם חברים, אסור היה לנתניהו לטפל בשום עניין שלו קטן כגדול. אם הם לא חברים אז ההיקף בעיה. לכן, זה התיק לדעתי הכי מסובך מבחינה פלילית ולא במקרה כאשר דובר על עסקת טיעון זה התיק שנתניהו בהחלט רוצה להגיע לעסקת טיעון", הדגיש.

"לא רואה איך יאיר לפיד נהיה ראש ממשלה"

בנוסף, התייחס רמון למצב הפוליטי במדינה, והכריז: "זו הפעם שלנתניהו יש יותר סיכויים להגיע ל־61. הפעם הוא במצב הכי טוב שנמצא בין היתר מכיוון שארבעת המפלגות שנמצאות בקואליציה הנוכחית הן על סף אחוז החסימה, מספיק שאחת לא תעבור והוא יגיע ל־61. כל הקשקושים על החרדים וכו' הם לא קיימים. אני לא רואה איך יאיר לפיד נהיה ראש ממשלה. הדבר היחיד, למי שיש סיכוי להיות ראש ממשלה ברוטציה מסוימת זה גנץ עם ביבי אם ביבי לא ישיג 61. או שתהיה ממשלת נתניהו או שתהיה ממשלת גנץ שגנץ ראשון אבל בגלל שהוא יותר קטן הוא כנראה יהיה שנה ואז ביבי".

"לאיילת שקד אין שום סיכוי לעבור את אחוז החסימה, אני ממליץ לה, יש לי הערכה אליה, אני חושב שהיא תעשה טוב אם היא לא תרוץ לבחירות", טען, והסביר: "אין לה קהל, כל הימין נגדה כי היא הקימה את הממשלה, כל המרכז שמאל נגדה כי מאשימים אותה שהיא הפילה את הממשלה. החיבור היחיד האפשרי, האיחוד שצריך להיות זה מרצ והעבודה. אבל עמדה הזויה שאנשי מפלגת העבודה ששוללים את זה ומדברים על פנטזיה של פערים אידיאולוגיים הם אלו שיכולים להביא את נתניהו לשלטון".

בסיום השיחה, התבטא שר המשפטים לשעבר בחריפות על יו"ר מפלגת העבודה, מרב מיכאלי: "תדרדר לכיוון אחוז החסימה. העמדה שלה כרגע לא מחוברת, היא מנותקת מהמציאות. אני חושב שעדיין יש מו"מ בין סער לגנץ, אבל יש שם המון פשעים לא יודע אם זה יסתייע. לכן כרגע זה הסיכוי הכי טוב שהיה לנתניהו בכל מערכות הבחירות להשיג 61".

עריכה: שני רומנו

06/07/2022
הישארו מעודכנים

חיים רמון
חיים רמון  |  צילום: יוסי אלוני/פלאש90