103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל וגיא פלג

ביידן בישראל: היום השני

ברק רביד ('וואלה') על פתיחת הפרק המדיני בביקור ביידן: "אדם שאני מכיר פגש אותו לפני, הוא אמר 'רוצה שהישראלים יבינו כמה אני אוהב את ישראל'"


ביקורו של נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן התחיל אתמול (ד') בישראל, והיום ייערכו הפגישות המדיניות בין ביידן לראש הממשלה לפיד ויו"ר האופוזיציה נתניהו. ברק רביד ('וואלה') שוחח על כך עם ניסים משעל וגיא פלג ב-103fm, והסביר את מטרת ביידן בביקור.

"אדם שאני מכיר היטב פגש את ביידן לפני משהו כמו 10 ימים ושאל אותו 'מה המטרה שלך בנסיעה הזאת?' והוא אמר, 'דבר ראשון, המטרה שלי היא להפגין חום ואהבה', ואומר ביידן לאותו אדם, 'אני רוצה שהישראלים יבינו כמה אני אוהב את ישראל' וזה בדיוק מה שראינו אתמול", סיפר רביד.

לדבריו, "זו הייתה המטרה של היום הראשון מרגע שהוא נחת מהמטוס ואמר לנשיא הרצוג 'אני מרגיש פה בבית', עבור בטקס קבלת הפנים, וכלה, בעיניי, באירוע סופר מרגש. לראות את מנהיג העולם החופשי יורד על ברכיו אל מול המצלמות, ורואים את העניין האותנטי שהוא מגלה בשיחה עם שתי ניצולות השואה, כשמסביבו כל העולם מסתכל עליהן, ולא מעניין אותו אף אחד, חוץ מלדבר איתן. זה היה אירוע שלדעתי, הכי ייזכר מהביקור הזה וזה היה מאוד מרגש".

בהמשך התייחס רביד לדיווח ב-CNN, לפיו, סעודיה תאפשר לטיסות ישראליות לטוס בשטחה האווירי, ותאפשר גם לערביי ישראל לטוס בטיסות צ'רטר ישירות לסעודיה. "החלק הראשון, של טיסות של חברות תעופה ישראליות מעל סעודיה לסין ולהודו, לכיוון המזרח, זה כבר די סוכם, להערכתי, תהיה על כך הודעה במהלך הביקור של ביידן בסעודיה", הסביר רביד.

עוד אמר: "לגבי הנושא השני של עולי הרגל המוסלמים וטיסות צ'רטר ישירות לסעודיה, זה נושא שלהערכתי ייסגר, אבל לא ברור עוד, אם זה ייסגר במהלך הביקור או רק אחרי זה".

"הוא מכיר את נתניהו 40 שנה"

רביד גם הסביר על היחס שנתן ביידן למנהיגים הישראלים, בין היתר, גם לחיצת יד ארוכה עם יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, ובנוסף, גם אמר לו 'אתה יודע שאני אוהב אותך'. "ג'ו ביידן הוא פוליטיקאי יותר ותיק ולא פחות מיומן מכל פוליטיקאי ישראלי, כולל נתניהו. כבר כמעט 50 שנה הוא בפוליטיקה והוא יודע היטב מתי המצלמות מצלמות, מה צריך להגיד לכל אחד, ולכל אחד אגב הוא גם אמר את מה שהוא אומר לו כבר שנים", הסביר רביד.

עוד הוסיף: "אני רוצה להגיד לכם משהו על עניין לחיצות הידיים. ביידן אמור להגיע לסעודיה, ושם הוא ייאלץ לפגוש את יורש העצר מוחמד בן סלמאן, אדם לא פופולרי כל כך בארה"ב בלשון המעטה", והסביר: "מוחמד בן סלמאן רוצה תמונה עם ביידן, ואחד הדברים שהוא גם רוצה, זו לחיצת יד חמה עם ביידן מול המצלמות, ולכן כבר כמה ימים, כל התדרוכים של הבית הלבן אומרים שג'ו ביידן רק ייתן אגרוף ויש קורונה וזה מסוכן, רק כדי להכין את הקרקע ללמה הוא לא יכול לעשות לחיצת יד כזאת חמה עם יורש העצר הסעודי".

לדברי רביד, "לכן כשביידן ירד מהמטוס, הוא כנראה עוד היה מתודרך בעניין הזה, וככל שעברו הדקות, הוא כבר השתחרר עד ליד ושם שהוא פשוט חיבק ונישק את שתי ניצולות השואה".

רביד המשיך להסביר את הסיבה ללחיצת היד הארוכה לנתניהו, ואמר: "הוא מכיר את נתניהו 40 שנה, עם כל הכבוד ללפיד שהוא מכיר אותו דקה וחצי, יש ביניהם יחסים מאוד ארוכים, אבל כל עניין לחיצות הידיים לא כל כך קשור אלינו, יותר קשור לתחנה הבאה של הביקור שלו".

במהלך השיחה, התייחס רביד גם לזווית הפלסטינית בצל הביקור של ביידן בישראל. "אני שומע מלא מעט בכירים אמריקנים, כולל אתמול בערב, שצריך להסתכל על המציאות נכוחה. בסוף בשביל להביא להבקעה בנושא הישראלי-פלסטיני צריך תנאים פוליטיים שיתאימו לזה. האם במדינת ישראל היום, אתם חושבים שיש תנאים פוליטיים? אני אומר בצער רב, אין תנאים פוליטיים כאלה", אמר רביד.

רביד המשיך והסביר: "אין שום לגיטימציה לממשלת מעבר באמת להתעסק במו"מ עם הפלסטינים, ולא הייתה פה אף ממשלה יציבה כבר באמת המון זמן. ואם אתם חושבים שהמצב אצלנו חמור, לכו תסתכלו מה קורה בצד הפלסטיני. יש שם פיצול פנימי עמוק".

עריכה: אמיתי דואק

14/07/2022
הישארו מעודכנים