103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
ניסים משעל וגיא פלג

"אם יעברו את אחוז החסימה - ישלימו לנתניהו את ה־61"

השר זאב אלקין הגיב לאיחוד בין המפלגות של השרה איילת שקד והשר יועז הנדל: "מי שלא מתחייב לציבור שהוא לא הולך עם נתניהו, בסוף הוא הולך איתו"


השרים איילת שקד ויועז הנדל הכריזו אתמול (ד') על הקמת מפלגת הרוח הציונית. השר זאב אלקין (כחול לבן התקווה חדשה) לא התרגש מכך, ובשיחה עם ניסים משעל וגיא פלג ב־103fm, הביע את דעתו על האיחוד.

בפתח השיחה, הבהיר השר אלקין כי אמנם שקד והנדל התאחדו, אך לו אין מה לחשוש מהמהלך הזה. "בסופו של דבר שקד זו לא הסוגייה המרכזית בבחירות. ברור שהמפלגה הזו אם בניגוד למצבה היום בסקרים תעבור את אחוז החסימה היא תשלים לנתניהו את ה־61. במערכת הפוליטית שלנו מי שלא אומר ומתחייב לציבור שהוא לא הולך עם נתניהו, הולך איתו בסוף".

בתגובה לאמירותיו, ציין גיא פלג מספר מקרים בהם פוליטיקאים טענו משהו אחד לפני הבחירות, וביום שלאחר מכן פעלו בדיוק ההפך. השר אלקין הביא דוגמאות מנגד: "אנחנו אמרנו את זה לפני שנה, סער אמר את זה, תקווה חדשה אמרה, ומה לא הוצע לנו, לסער הוצעה ראשות הממשלה, לכל אחד מאיתנו הוצעו כל התפקידים הבכירים וידענו לעמוד במבחן הזה כי האמנו שמדינת ישראל צריכה ללכת קדימה ולא אחורה".

"אנחנו לא התאחדנו בגלל שהתנדנדו סביב אחוז החסימה, בכל הסקרים לא רק שעברנו אלא בשלב של האיוד היינו 15 מנדטים. התאחדנו כי ראינו שצריך לתת פיתרון למשבר הפוליטי, וראינו שהדרך היחידה גם לעצור את ה־61 של נתניהו ולמנוע יכולת של הקמת ממשלה זה רק לייצר גוש שלישי באמצע", הדגיש.

"הוצע לנו כל דבר בעולם רק כדי שנקים ממשלה עם נתניהו"

על מצב המנדטים לאחר איחוד כחול לבן ותקווה חדשה, אמר השר אלקין כי "היינו 5־4, כחול לבן היו 8, עכשיו הרשימה המאוחדת מגיעה ל־13־12 מנדטים. לפיד היום עם 17 מנדטים. כולם מבינים שלפיד לא יכול להקים ממשלה כי המפלגות מהצד השני לא ילכו איתו, כשנתניהו לא יגיע ל-671 היחידי שיוכל להקים ממשלה ולבנות פה ממשלת אחדות רחבה זה רק בני גנץ. לא רק שהוכחנו שאנחנו יכולים לעמוד במבחנים, גם לפני כמה שבועות, הוצע לנו כל דבר בעולם רק כדי שנקים ממשלה עם נתניהו".

"שקד עבדה מאוד קשה להקים ממשלה עם נתניהו רק לפני כמה שבועות", תקף, והוסיף: "גם גנץ, במשך כל השנה הזו, גם בשלב הקמת ממשלת השינוי וגם לפני כמה שבועות, גם לו נתניהו הציע כל דבר שבעולם והוא למד לקח מהפעם הקודמת. זה לגיטימי אבל אם אתה רוצה לדעת מי ידע לעמוד במבחן תבדוק מי עמד, תלך כמה שבועות אחרונה, גם אנחנו וגם גנץ עמדנו במבחן".

בהמשך, תהו צמד המגישים מה הוביל את גנץ וסער לא לשלב את חברי הכנסת הנדל והאוזר ברשימתם, זאת בטענה כי הם מהגוש שנגד חיבור לנתניהו. השר אלקין הבהיר: "כבר לא, ברגע שהם התחברנו לאיילת שקד. האוזר והנדל לא רצו לפני שנה להיות חלק מתקווה חדשה, רצו לבוא כמפלגה נפרדת, עשינו איתם הסכם. היה שיתוף פעולה לא רע, לפי ההסכם הם היו צריכים להיבלע בתוך תקווה חדשה והם החליטו לשמר אותה. הם לא חלק מתקווה חדשה. לא סובבנו להם את הגב אבל ברגע שעשינו את החיבור המחויבות שלנו הייתה קודם לח"כים מתקווה חדשה. אנחנו אלה שהטלנו וטו על כל ממשלה עם הרשימה המשותפת, זה לא קשור לאירוע, יש פה ברית פוליטית בין המפלגות, ראינו שהחיבור עם כחול לבן יכול לשנות את מערכת הבחירות".

"מי שנלחם עם נתניהו על המנדטים של הימין הממלכתי זה אנחנו"

כמו כן, השר אלקין הכריז כי הקרב הגדול הוא מניעת 61 המנדטים מנתניהו: "זו המשימה שלו, הוא רוצה להעביר חוק צרפתי, ברור שאם הוא יגיע לשם זאת תהיה קואליציה נוראית. אנחנו נעשה הכול כדי שזה לא יקרה, מי שנלחם איתו על המנדטים של הימין הממלכתי זה אנחנו, הגוש של כחול לבן ותקווה חדשה. זה לא תסריט בלהות. תקשיבו לחברי הכנסת שהכי מקורבים לנתניהו, הם מסבירים לך מה הם יעשו עם היועמ"שית, איך הם יעבירו חוקים שיקחו מבג"ץ כל יכולת התערבות".

"אתה יודע שאי אפשר לעשות דבר כזה", טענו המגישים, והשר אלקין הגיב: "לצערי, זאת התוכנית של נתניהו. כשהוא ניסה להקים ממשלה אחרי הבחירות הראשונות וחשב שליברמן הולך איתו תראה איך החוק הצרפתי היה על סדר היום. זאת התוכנית, היא מאוד ברורה, זה נשמע שבירה של כל כללי המשחק אבל בדיוק כמו שלא היית יכול לתאר שחבר כנסת של הליכוד יתחיל את הפריימריז עם תליון זהב של נתניהו".

עוד סיכם אלקין: "לצערי זאת המציאות, זאת הסיבה שאנחנו אומרים שנתניהו לא יכול להמשיך להיות ראש ממשלה, כל התהליך הזה של שבירת הנורמות בשביל אינטרס אישי. מדינת ישראל לא יכולה להיות בת ערובה של אינטרס של בן אדם אחד מוכשר ככל שיהיה".

עריכה: שני רומנו

28/07/2022
הישארו מעודכנים

איילת שקד ויועז הנדל בהכרזה על האיחוד
איילת שקד ויועז הנדל בהכרזה על האיחוד  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90