103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בן כספית ואריה אלדד

"הייתה סיטואציה של אנשים שנתנו לדבר לקרות"

ח"כ רם בן ברק על הדיון באשר לפרשת הסרסור בסוהרות • סייג: "הסיפור לא מאפיין את כל בתי הסוהר" • על המצב בעוטף: "ההחלטות שהתקבלו היו נכונות"


הוועדה לביטחון הפנים בראשות חברת הכנסת מירב בן ארי וועדת החוץ והביטחון בראשות חבר הכנסת רם בן ברק ערכו היום (ד') דיון בנושא אירועי סרסור הסוהרות והאונס בכלא גלבוע על ידי אסירים ביטחוניים. בשיחה עם בן כספית ואריה אלדד ב־103fm, הסביר בן ברק את עמדתו.

"אני חושב שהסיפור של כלא גלבוע לא מאפיין את כל שב"ס, אני חושב שהייתה שם סיטואציה של אנשים מסוימים שנתנו לדבר כזה לקרות", אמר בן ברק, והוסיף: "הכול תחת חקירה פלילית כרגע, אבל אני לא מאלה שממהרים לצבוע ארגון בצבעים לא נעימים ולדבר על זה בקול בתקשורת כי זה לא המצב".

"עושים כל מיני עניינים מאחורי הקלעים שאולי יורידו את הכוננות"

בהמשך התייחס גם למצב המתוח בעוטף עזה, כאשר כבישים רבים הסמוכים לגדר הגבול נסגרו עקב החשש מתגובה של הג'יהאד האסלאמי ללקיחת בסאם א-סעדי, מנהיג הארגון בשומרון, על ידי צה"ל. "ככל שאני ראיתי ובדקתי, ההחלטות שהתקבלו היו נכונות. אני חושב שהציבור וגם אתם שמים לב שבחודשים האחרונים צה"ל פועל בכל מקום ביהודה ושומרון בנחישות לילה-לילה, ואין לילה שאין קרב איפשהו באיזשהו מקום בגדה בשביל להביא את המחבלים הכי מסוכנים לישראל או לפגוע בהם", הסביר בן ברק.

עוד אמר: "אנחנו נחושים להמשיך לעשות את זה. הפעם הפעולה הזאת הייתה פעולה שהיא פגיעה די חמורה בג'יהאד האסלאמי, בסניף הגדה שלו. לאור מה שאני יודע, ההחלטות שהתקבלו היו נכונות. צריך לראות איך זה מתגלגל הלאה, לא נוכל לשמור על המצב הזה לאורך זמן, אבל אנחנו עושים כל מיני עניינים מאחורי הקלעים שאולי יורידו את הכוננות, ואם לא, אז נצטרך לעשות דברים אחרים".

לדבריו, "יש לנו אחריות לגבי התושבים שלנו, ולפעמים אנחנו נוקטים בפעולות קיצוניות", והוסיף: "קל מאוד להיות גיבור ולעשות פעולות שיגררו כאן את האירוע לימי לחימה כאלה ואחרים, ואז אנשים יהיו עוד יותר סגורים וגם עלולים להיפגע חס וחלילה. אם אפשר למנוע את זה יחסית בסדר, אז נמנע את זה בצורה טובה, ואם לא, אז נעשה דברים אחרים. אבל דבר אחד שיהיה ברור, אנחנו לא בני ערובה של שום ארגון, גם לא של חיזבאללה".

במהלך השיחה, הוא הגיב גם למסיבת העיתונאים של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, שהכריז היום על תוכנית כלכלית, במסגרתה, הוא אמר כי יפעל ליישם חינוך חינם מגיל 3-0. בן ברק סקפטי לגבי הבטחות נתניהו. "הוא אומר את זה לפני כל מערכת בחירות, גם בימים שהוא היה בשלטון הוא תמיד אמר שהוא יעשה את זה, הוא לא עשה את זה", הבהיר בן ברק.

לטענתו, "המדינה במצב כלכלי טוב, יש כמה דברים שהם לא בסדר. אנחנו צריכים להילחם ביוקר המחיה ואנחנו עושים את זה כל הזמן ונמשיך לעשות את זה. קל מאוד לעשות מסיבת עיתונאים ולדברר את עצמך, להגיד שטויות עם ביטחון, אבל אם תבדוק טוב, תראה שאת השטויות האלה הוא אמר לפני כל מערכת בחירות".

"ישראל רוצה הסכם גרעין טוב"

לקראת סיום השיחה, התייחס גם לחידוש הצפוי במשא ומתן בין המעצמות לבין איראן על הסכם הגרעין, ואמר: "ישראל רוצה הסכם טוב, ולצערי, מדובר היום על הסכם לא טוב. האיראנים התקדמו מאוד מאז שטראמפ יצא מההסכם. אם יהיה הסכם, הוא צריך להיות כזה שגם מסיג אותם אחורה".

ואם לא יהיה, עדיף בלי הסכם?
"זו שאלה ממש טובה. אם ההסכם כובל אותך ולא מאפשר לך לעשות שום דבר, אז עדיף בלי הסכם, אבל גם אם אתה מחליט שאין הסכם, אתה צריך להחליט מה כן. לא מספיק להגיד, 'אין הסכם, עכשיו לא קורה כלום', אבל בשביל זה צריכים לקבל החלטות אמיצות ולא רק אנחנו".

עוד אמר: "אני חושב שהאיראנים רוצים למשוך זמן, זה משרת אותם, לצערי הרב האירופאים והאמריקנים נותנים להם את האפשרות הזאת, ואני מקווה שבאמת יגידו להם בשיחות האלה 'קחו את זה או לא' ואז נראה מה קורה. אני מעריך שהם לא יחתמו".

לגבי המשא ומתן עם לבנון על הגבולות הימיים בין המדינות, סיפר בן ברק: "יש מגעים מתקדמים ואני מאוד מקווה שייחתם הסכם. יש לנו אינטרס שלממשלת לבנון יהיה גז ושהכלכלה שם תשתפר, אבל כמובן לא על חשבוננו. אנחנו לא ניתן לאף אחד לקדוח במים הכלכליים שלנו".

עריכה: אמיתי דואק

03/08/2022
הישארו מעודכנים

רם בן ברק
רם בן ברק  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש 90