אודי סגל וענת דוידוב

אמירות נערי הגבעות: "ביטויים עלובים"

ח"כ דני דנון, יו"ר הליכוד העולמי, גינה בתקיפות את גירוש מח"ט בנימין במהלך ניחום אבלים • הדגיש: "צריך לחזק את הצבא, לא להחליש"


אתמול (ב') הגיע אל"מ אליאז אלבז, מח"ט בנימין, לנחם את הוריו של הראל מסעוד ז"ל, שנרצח בפיגוע בעלי שבוע שעבר, והותקף מילולית על ידי נערי גבעות שנכחו במקום. ענת דוידוב וגדעון אוקו שוחחו ב־103fm עם ח"כ דני דנון, יו"ר הליכוד העולמי, אשר גינה בתקיפות את המאורע. 

"בושה וחרפה. אנחנו מגנים גינוי תקיף וברור - כל מי שתוקף את חיילי וקציני צה"ל שמגנים עלינו יומם וליל, הם הגיבורים שלנו", הכריז ח"כ דנון. "אם יש למישהו ביקורת שיפנה אותה אלינו, שלא יבוא בטענות לקצינים שעושים הכול כדי להגן על המתיישבים בגבורה. ראוי לכל גינוי. אבל בואו נזכור שיש חצי מיליון מתיישבים אמיצים, גיבורים, משרתים בצבא. אתמול דיברתי עם רבים מהנהגת המתיישבים בנושאים הביטחוניים והם הביעו סלידה. פוגע בנו בפנים, בזירה הבינלאומית, ולכן הם מתנערים מהקומץ הזה. יש מצב ביטחוני רגיש, השבועות הקרובות יהיו משמעותיים ולכן צריך לחזק את הצבא ולא להחליש אותו. ביטויים עלובים".

באשר לאפשרות כי אמירות מצד חברי הממשלה, כמו זו של השרה סטרוק, נותנות רוח גבית להתנהגות מסוג זה, אמר: "זו אמירה שלא במקומה, וטוב עשתה השרה סטרוק שהוציאה תיקון והתנצלה. אין שום מקום להשוואה כזו. לגיטימי לבקר את מדיניות הצבא אם צריך, אבל יש דרך. גם ראש הממשלה הוציא הודעה מאוד ברורה אתמול בלילה, גם אני, ולכן אני חושב שהשוליים האלו צריך לגנות אותם. המתיישבים האלו נמצאים במצב לא קל".

"הם איתכם בממשלה", ציינה דוידוב, וח"כ דנון חידד: "לא, הם לא בממשלה. במקום שנדבר על המצב הביטחוני, אני בדרכי לצפון השומרון, גם איום הרקטות, נרצחו ארבעה יהודים בעלי, אתמול שאלתי את ראש הממשלה שאלות קשות בישיבת הסיעה, אין תגובה, לא הייתה תגובה ישראלית ובמקום זה אנחנו מתעסקים בכמה שתופסים את הכותרות. צריך לגנות ולהעניש ולהגיש כתבי אישום. אני לא משפטן שמפרש את החוק אם זה חוקי או לא, זה בוודאי לא מוסרי ומכוער, אבל בהחלט אם הייתה פגיעה בבעל תפקיד יש לבחון את המקום הזה, וגם כמובן אם מישהו פגע בפלסטיני חף מפשע מקומו מאחורי סורג ובריח".

"זה שתפסנו את המחבלים זה חשוב - אני מצפה שהאדמה תרעד"

בהמשך, התייחס חבר הכנסת מטעם מפלגת הליכוד לדברים שאמר לראש הממשלה כחלק מהביקורת על ההתנהלות מול הטרור שמרים את ראשו. "הדברים ידועים, יש שתי גישות במערכות הצבאית - האחת אומרת בואו נמשיך במצב הקיים, לטעמי זה לא מספיק. הגישה השנייה אומרת בואו נעשה מבצע נקודתי בתזמון שאנחנו נחליט עליו אבל נעשה ניקוי שטח. אני חושב שכרגע אין ברירה וראש הממשלה יקבל החלטה בכיוון הזה במועד שהוא יחליט עליו, אבל אי אפשר לשבת בחיבוק ידיים ולחכות לפיגוע הבא. צריך סבלנות. למה היה ויכוח בנינו? הוא אמר שהגבנו בחריפות על הפגיעות, אמרתי לו 'אני חולק עליך, לא הגבנו'. זה שתפסנו את המחבלים זה חשוב, אני מצפה שהאדמה תרעד".

עוד הבהיר כי "אם רוצחים ארבעה ישראלים באור יום אנחנו צריכים להפעיל כוח, להראות את הכוח שלנו מול קיני הטרור. להגיד שאנחנו נלחמים בטרור זה לאט מספיק. אני מאמין שראש הממשלה יעשה את זה, אבל אם לא צפון השומרון ייהפך לדרום לבנון. אני יושב בוועדת חוץ וביטחון ואני יודע כל מה שקורה, אני לא מקבל את ההחלטות אבל אני כן יודע מה עושים ומה לא. התפקיד שלי הוא כן לומר את עמדתי ודעתי. כשראש הממשלה עושה את הדברים הנכונים, כמו ברצועת עזה, זו מנהיגות, אבל כשאנחנו לא עושים את מה שאנחנו צריכים לעשות תפקידי לומר לראש הממשלה מה אנחנו מצפים ממנו לעשות. אתמול אמרתי לראש הממשלה דברים לא קלים בישיבה, אבל אני כן חושב שבסופו של דבר הדבר הזה יקרה. אני חושב שאטני מייצג ציבור רחב בישראל שאומר לראש הממשלה 'יש לך גיבוי - תן לצה"ל את ההוראה'. אם נעבור לסדר היום זה בעייתי".

לסיום, הביע ח"כ דנון את דעתו בנוגע לאמירת ראש השב"כ שטען כי מדובר בטרור יהודי: "אני לא רוצה לעשות הכללה. יש מקרים שהם בוודאי טרור. מי ששורף בית של חפים משפע זו פעולת טרור. צריך לגנות, אנחנו מגנים, הם פוגעים במדינת ישראל. אנחנו צריכים לחזק את ההתיישבות, להמשיך בבניה, להילחם בטרור. יש מקרטים קיצוניים שבהם בוודאי זו פעילות טרור. מי ששורף בית של פלסטיני חף מפשע על יושביו כמובן שזו פעילות טרור וצריך לשים אותו בבית הסוהר".

עריכה: שני רומנו

27/06/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דני דנון
דני דנון  |  צילום: מרק ישראל סלם/פלאש90
Paris