אודי סגל וענת דוידוב

"לא רוצים לנהל את חיי התושבים בעזה ביום שאחרי"

ח"כ דני דנון טען: "אם בג'נין יש התרעה על חוליית טרור, אנחנו נכנסים, כך יקרה גם בעזה" • על מו"מ בנושא החטופים: "מדברים עם המתווכים"


מה יקרה ביום שאחרי המלחמה? נרשמות חילוקי דעות במערכת הפוליטית סביב השליטה בעזה, ובין היתר נשמעות קריאות לחזור להתיישב ברצועה. חבר הכנסת דני דנון (הליכוד) שוחח עם אודי סגל וענת דוידוב ב־103fm והגיב גם לתוצאות הסקר ב'חדשות 13', לפיו לליכוד יש 18 מנדטים. 

"לטעמי, הכרעה וניצחון זה שחמאס או מרים ידיים או נקבר בהריסות של המנהרות שלו, פירוז רצועת עזה מנשק, שליטה של ישראל במעבר רפיח, ציר פילדלפי, ואז הדיבור על כוח בינלאומי שיבוא וישלוט בעניינים האזרחיים שם, אבל כל דבר אחר - זה פשוט יהיה חזרה על הטעויות של העבר שראינו לאן הובילו אותנו", אמר. 

האם החזון של המפלגה זה חזרה לעזה?
"ברור לנו שאנחנו לא רוצים לנהל את חיי התושבים ברצועת עזה ביום שאחרי, אבל אנחנו נהיה חייבים לשמור על חופש פעולה ביטחוני. מאוד דומה למה שקורה ביו"ש. אם בג'נין יש התרעה על חוליית טרור, אנחנו נכנסים ופועלים שם, כך יקרה גם ברצועת עזה".

"אנחנו ננקה אבל נשאיר לנו את חופש הפעולה להיכנס בכל רגע נתון, לעשות פעילות ביטחונית. אנחנו לא נהיה אלה שנפעיל מינהל אזרחי כרגע, בתי ספר, בריאות, כל הדברים האלו, אין לנו שום כוונה לחזור לשם", הדגיש.

"בשעה הזאת הסקרים לא מעניינים אותנו"

לגבי תוצאות הסקר ב'חדשות 13', אמר דנון: "בשעה הזאת הסקרים לא מעניינים אותנו, הם לא צריכים לעניין אותנו. מה שמעניין אותנו כרגע זה להחזיר את החטופים ואת חמאס, ואני אומר את זה גם לראש הממשלה. לי הוא לא הראה סקר ולא דיבר איתי על שום דבר שקשור לפוליטיקה וכך צריך להיות", הדגיש דנון.

לדבריו, "אני חושב שכרגע גם ראש הממשלה מבין ששום סקר לא יעזור ולא יועיל אם לא נכריע את חמאס בצורה החלטית וברורה. זה הדבר שטוב למדינת ישראל, זה הדבר שצריך לעשות אותו ואחר כך נתמודד עם הסקרים, עם ההשלכות, עם הפוליטיקה, אבל כרגע אנחנו בקרב על החיים שלנו. לכן, עם כל הכבוד, אם הליכוד עלה במנדט או ירד ב־10 מנדטים, זה באמת לא משנה כרגע".

"המאמץ הצבאי מקרב את השבת החטופים"

במהלך השיחה, התייחס גם לסוגיית השבת החטופים, ואמר: "אני חושב שהלחץ הצבאי כן יוביל בסוף למתווה נוסף של שחרור עוד חטופים. אנחנו אומרים למתווכים 'תמשיכו בעבודה, אנחנו נכונים להתקדם' ואני מקווה מאוד שכן נראה בהקדם עוד מתווה של שחרור חטופים, אבל אני לא חושב שכרגע עצירה של המערכה הצבאית תתרום לשחרור החטופים. הטנקים שבחאן יונס היום, אני בטוח שסינוואר וחבריו שומעים אותם ממעמקי המנהרות שהם מתחבאים בהם, זה משפיע על הלך הרוח שלהם".

"אנחנו מאמינים שהמאמץ הצבאי מקרב את השבת החטופים. כשלא היה לחץ צבאי, גלעד שליט היה שנים בשבי של חמאס ואף אחד לא מיהר לשום מקום", ציין, והוסיף: "בוא נהיה ריאליים, לצערנו הרב, היכולת להשיב את החטופים במבצעים צבאיים היא מוגבלת. הייתה לנו הצלחה נקודתית, אבל קשה, קשה מודיעינית, קשה מבצעית לשחרר חטופים בלי לסכן אותם ולכן אנחנו רואים שזה לא קורה בהיקפים שהיינו רוצים, לכן אנחנו חושבים שהלחץ הצבאי בסוף כן יוביל לחידוש משא ומתן ולמתווה שחרור נוסף ולא עצירה".

מה נקודת הזמן שכן צריך לעצור בשביל להשיג משהו במו"מ?
"מדברים כרגע עם המתווכים. מי שעצר את כל מתווה השחרור זה היה חמאס, לא אנחנו. אם תהיה הצעה, אז כמובן שהיא תכלול בתוכה גם הפוגה כזו או אחרת, אבל כרגע אני חושב שאנחנו צריכים להמשיך בלחץ הצבאי".

לגבי הדיווחים על השוואה שביצע רה"מ נתניהו בין טבח 7 באוקטובר לאוסלו, טען: "זה לא בדיוק כמו שזה הוצג. היו שאלות לגבי הנושא של הרשות הפלסטינית ואז נאמר שמהסכמי אוסלו רה"מ לא סמך על הרשות, והוא לא הכחיש זאת. גם הייתה התייחסות לעניין של הנפגעים באוסלו, אבל זו לא הייתה אמירה מאוד מובהקת כמו שזה מוצג כרגע".

"אני בכל מקרה חושב שאין מקום להשוואה, אנחנו כרגע במלחמה, אנחנו סופרים את מתינו כל דקה. אין מקום כרגע לעשות סיכומים והשוואות, מה שקרה ב־7 באוקטובר, מספר ההרוגים תוך מספר שעות, דבר שמדינת ישראל לא ידעה מעולם, לכן צריך להתמקד כרגע במבט קדימה, על ניצחון, הכרעה, השבת חטופים, פחות על השוואות וסיכומים", סיכם.

עריכה: אמיתי דואק

12/12/2023

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


דני דנון
דני דנון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris