רון קופמן ואריה אלדד

"נפלנו, עכשיו עם ישראל צריך לקום - זה האתגר שלנו"

אבידן, אביו של סרן רועי בית יעקב ז"ל שנפל בתקרית הצנחנים ברצועת עזה, ספד לבנו: "ילדים גדלים כאן לתוך הבנה שהם חלק מסיפור הרבה יותר גדול"


דובר צה"ל התיר אתמול (ה') לפרסום כי סרן רועי בית יעקב בן ה־22 ועוד ארבעה לוחמים נפלו בתקרית דו"צ טראגית בקרב בג'באליה שבצפון רצועת עזה. רועי ז"ל הוא הנופל ה־21 מבין בוגרי מכינת עלי. אבידן בית יעקב, אביו של הלוחם, שוחח עם אריה אלדד ורון קופמן ב־103fm וספד לבנו.

"המקורות זה הדורות שקודמים לנו, השכונה שרועי גדל בה, המכינה, אבל עוד הרבה לפני כן, בסוף אצלנו בבית יום הזיכרון ויום העצמאות הם אולי מהרגעים הכי גדולים. ילדים גדלים כאן לתוך הבנה שהם חלק מסיפור הרבה יותר גדול. אנחנו בכל פסח מקשטים את הבית בדגלי ישראל ובלונים ותולים את המספר של עם ישראל שנולד בפסח", סיפר. "הילדים יודעים שהם גדלים למשהו שהרבה יותר גדול מאיתנו, שכיף להשתייך אליו".

כמו כן, כאשר נשאל אם המחיר ששילם שווה את הדבר שעבורו יצא בנו להילחם, הודה אבידן: "מחיר שווה? הייתי מוכן לשלם כל מה שאני יכול לשלם עכשיו כדי שרועי יהיה בחיים. זו לא השאלה. אני רואה עם נפלא, אני שומע כבר חצי שנה את המשפחות הגיבורות שבניהן נופלים, ופתאום כל אימא נשמעת כמו מרים פרץ, זה לא היה פעם. אני רואה מאות אלפי מילואימניקים שמאבדים את כל היום יום שלהם ונמצאים בשירות הכלל. בסופו של דבר, אנחנו נמדדים לפי המעשים. גם אמירות שנשמעו בכיכרות - בסופו של דבר כולם הצטרפו למאמץ, מכל הכיוונים. בעוטף עזה מתנדבים בחקלאות, נערי גבעות יחד עם אחים לנשק. העם שלנו נפלא".

"אני לא יודע להגיד מי מנבחרי הציבור יותר נמצא איתנו, אני לא מאשים אף אחד, אני פחות מכיר היום הרבה מחברי הכנסת, ואני פחות צורך תקשורת. אבל המדינה עובדת, הכלכלה עובדת, יש עוד דברים לשפר. מערכת החינוך עובדת, אנחנו באמצע מלחמה, מדינות אחרות היו מתפרקות מזמן", טען ושיתף: "פיקדתי על גדוד שבמלחמת יום כיפור היה גדוד שיריון, ואני זוכר שעד ארבעים שנה אחרי המלחמה אנשים לא דיברו שם אחד עם השני. מלחמה שוברת עמים, ופה זה לא המצב. עם ישראל לא שבור. אנחנו באמצע מלחמה, ועכשיו יש דברים קשים. גם בתוך ח'אן יונס יש דברים קשים בין מפקדים לפקודים. לא תמיד כיף ביחד, זה חלק ממלחמה".

באשר לשיח שמתנהל במדינת ישראל מאז שבעה באוקטובר, אמר: "אני חושב שהביטויים האלה, מעבר לזה שהם מחלישים, הם טרמינולוגיה מוטעית שגורמת לנו להאשים את הגורל ולא להבין שהאחריות שלנו בידינו. אם ניקח פיסת אדמה במדינת ישראל שבה חס וחלילה נופל חייל, האדמה הזו לא ארורה, היא מקודשת. זה שיש רוע בעולם, ברוע הזה צריך להילחם. זה לא שהמצב רע, הגורל רע. המצב הוא טוב, אנחנו צריכים לעשות אותו יותר טוב. צריך לדייק מה הרע ומה תפקידנו. אין ספק שכשלנו, זה כואב מאוד, זה עלבון קשה".

"נפלנו. היום עם ישראל צריך לדעת לקום מתקלות שהוא עשה, לא רק איך התכוננו מול חמאס אלא איך ניהלנו את העם שלנו, איך דיברנו אחד עם השני. אנחנו צריכים לדעת, עשינו לא טוב, תקלות, האתגר הכי גדול הוא תמיד לקום מכישלון שלך. זה האתגר שלנו עכשיו", סיכם.

עריכה: שני רומנו

17/05/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רועי בית יעקב ז"ל
רועי בית יעקב ז"ל  |  צילום: דובר צה"ל
Paris