103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
הקבינט
עם רוני דניאל, אלון בן דוד ויואב לימור

18 שנים ליציאה מלבנון; ברק: "גאה בהחלטה"

רה"מ לשעבר נזכר: "גם בשנת 1985 ניסיתי לשכנע את שר הביטחון יצחק רבין לצאת מלבנון"


לפני 18 שנים יצא צה"ל מלבנון במהלך חד וחריף שהצליח לא להוביל להתחממות הגזרה. ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, שבעברו גם כיהן כשר ביטחון וכרמטכ"ל, אמר הבוקר (ה') ב־103fm: "אני מאוד שמח שלא גמגמנו, זו הייתה ההחלטה הנכונה".

ברק, שעמד מאחורי ההחלטה לצאת מלבנון בעת שכיהן כראש הממשלה בשנת 2000, נזכר: "גם אז וגם היום אני גאה מאוד בהחלטה להוציא את כוחות צה"ל מלבנון ולקטוע את מה שעלה בחייהם של לוחמים רבים. זה היה לאחר הרבה הסתייגויות מתוך המערכת הפוליטית והביטחונית ולבסוף זה הצליח".

"מהלכים מבצעים לא מתבצעים לפי הזמנה אלא על פי הנסיבות וכך היה גם ביציאה מלבנון. כבר בשנת 85 חשבתי שהשהייה בלבנון היא שגיאה, הייתי אז ראש אמ"ן וניסיתי לשכנע בעמדתי בין היתר גם את שר הביטחון יצחק רבין. התרעתי מראש שאנו עלולים להגיע לאותו המצב שהיה לאורך התעלה, כשמצאנו את עצמנו עסוקים בהגנה על עצמנו ולא על בטחון ישראל. כשהייתי רמטכ"ל עלתה הסוגיה אך לא יכולתי לפעול כי היינו במגעים עם סוריה שהיו יכולים להשפיע באופן ישיר על היחסים עם לבנון. כשאני הגעתי לתפקיד ראש הממשלה בחנתי אם אפשר להמשיך את המאמץ של רבין ונתניהו בנושא סוריה כדי שלא נצטרך להתעסק עם לבנון. אני מאוד שמח שלא גמגמנו בנושא, זו הייתה ההחלטה הנכונה. היציאה מלבנון אפשרה לנו לפעול ולקבל את הגיבוי בשנת 2006 במלחמת לבנון השנייה. כל העולם היה איתנו כי היה ברור לכולם שיצאנו מלבנון".

בנוסף סיפר ברק על המפלצת הצבאית של חיזבאללה שנוצרה בלבנון סיפר: "כשאנחנו נכנסו ללבנון ב-82 השיעים קיבלו אותנו באורז ופרחים כשחיזבאללה לא היה קיים. ההתעצמות האמיתית של חיזבאללה לא קרתה עד 2006. בסוף מלחמת לבנון השנייה קצב הגידול של ארסנל הטילים השתנה משמעותית. בשנים הראשונות היינו יורים בהם כמו בברווזים ובמקביל סבלנו מאבדות לא פשוטות.

על ההחלטה של חיל האוויר לפרסם את תמונות המטוס האדיר (F35) בשמי ביירות באור יום טען: "זה נובע מהרצון להראות לעולם שאנחנו פועלים. אני לא מתרשם מההצגות אלא מהפעולות עצמן , הן אלו שמייצרות את ההרתעה באמת. הצגת המסרים הפומבית הזו מחזקת את הביטחון העצמי שלנו אך לדעתי לא מרתיעה באמת את הצד השני. ההשפלה של הצד השני גורמת לנו לחגיגה רגעית אך לא בטוח שהיא הדבר היעיל ביותר. הרבה יותר יעיל לעקוץ ולתת לצד השני לעכל את הדברים בשקט, זה פחות מחייב אותם לתגובה".

כשנשאל אם אפשרי להוציא את האיראנים מסוריה השיב: "קשה מאוד להעריך, יכול להיות שבלחץ פוליטי של האמריקאים והרוסים תוך פעולות צבאיות חשובות זה יצליח. החיים הם דבר דינאמי והפעולות שקורות מתחת לפני השטח חשובות כל עוד נעשות במחשבה תחילה. למרות שאנחנו יותר חזקים ואנחנו יכולים לנצח אנחנו לא רוצים להיגרר לעימות. כל סיבוב שאנחנו מסיימים הוא הקדמה עד הסיבוב הבא ולנו יש עניין להרחיק כמה שיותר את הסיבובים כי בניהם ישראל פורחת, מתחזקת ומתפתחת.

לסיום התייחס ברק למתיחות בדרום: "יש לבצע את ההמלצות להורדת המתח הפנימי בתוך הרצועה. אני הייתי מקשיב בקשב רב להצעה של השר ישראל כץ בנוגע להקמת האי המלאכותי. אין לנו עניין עם תושבי עזה, אנחנו לא צריכים לגלות את הפתיחות לדאוג למצב בעזה יחד עם הקהילה הבינלאומית ולא בהכרח. לישראל יש אינטרס לעזה יהיה חשמל, מים לשתייה וציוד רפואי. אין לנו אינטרס להגיע לאסון הומניטארי. המחשבה שעל ידי דחיקת האוכלוסייה לתנאים לא תנאים תוביל למרידה שלהם נגד החמאס אינה ריאלית"

 

עריכה: איתמר זיגלמן

24/05/2018
הישארו מעודכנים

אהוד ברק
אהוד ברק  |  צילום: פלאש 90