103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
גולן יוכפז וענת דוידוב

סקר 103fm: בדרך לבחירות חמישיות - שוב ללא הכרעה

הודעת בנט-לפיד על פיזור הכנסת חיזקה את ימינה והליכוד במנדט • נתניהו עם 36 מנדטים - בנט עם 7 • סמוטריץ' עם נתון דו־ספרתי • התוצאות המלאות


יש שיגידו כי 4 החודשים שלפנינו עד לתאריך הבחירות המשוער הם נצח במובנים פוליטיים, וכי אי אפשר בשלב הזה לשער מי יהיה ראש הממשלה הבא של מדינת ישראל. ואולם, גם בבוקר שאחרי הודעתו של נפתלי בנט על פיזור הכנסת, סקר מנדטים עדכני של 103fm מנבא - כמו כל קודמיו - עוד מערכת בחירות שתסתיים ללא יכולת של אף אחד מהגושים להקים ממשלה יציבה, הנתמכת על 61 חברי כנסת לכל הפחות.

הסקר, שערך עבורנו אמש (ב') 103fm מנחם לזר, מנהל פאנלס פוליטיקס, בחן את התפלגות המצביעים אחרי ההודעה הדרמטית של ראש הממשלה על העברת השרביט ליאיר לפיד והליכה אל הבוחר. מהתוצאות שלו עולה כי גם הליכוד וגם ימינה נהנות ממנדט אחד יותר בהשוואה לסקר הקודם שערכנו ב־26 במאי, לפני מעט פחות מחודש. מפלגה נוספת שממשיכה במגמת ההתחזקות שלה היא הציונות הדתית של בצלאל סמוטריץ' ואיתמר בן גביר, שמגיעה בסקר לנתון דו־ספרתי של 10 מנדטים - עלייה של מנדט נוסף.

מנגד, שתי המפלגות החרדיות מאבדות מנדט אחד: ש"ס יורדת ל־7, יהדות התורה יורדת ל־6. גם הרשימה המשותפת נחלשת במנדט אחד ורושמת בסקר 6 מושבים.

מנחם לזר, עורך הסקר, התייחס בהמשך המשדר לתוצאות, והדגיש כי מדובר ב"סקר ראשון - כמה שעות אחרי ההודעות" של בנט ולפיד. לדבריו, הנשאלים בסקר שכזה "מגיבים מהבטן - לא שזה ישתנה כי בחירות בשנים האחרונות הן מהבטן". 

יש עתיד וכחול לבן שומרות על יציבות. ליאיר לפיד, ראש הממשלה החל מבעוד כמה ימים, 20 מנדטים. לבני גנץ - 8. על פי לזר, כניסתו של יאיר לפיד ללשכת ראש הממשלה עשויה לתרום לו בסקרים הבאים, וכך גם חיזוק אפשרי של רשימתו עם הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט כמספר 2 ביש עתיד. 

בתחתית הרשימה נמצאות רע"ם ותקווה חדשה, העוברות את אחוז החסימה עם 4 מנדטים. מרצ, בשלב זה, ממשיכה להיות בסכנת הכחדה, והיא עודה מתחת לאחוז החסימה. לדברי לזר, עבור מרצ מדובר במגמה שנמשכת לאורך כמה סקרים, אבל היא לא המפלגה היחידה בסיכון: "יש לנו בסקר הזה גם את רע"ם ותקווה חדשה שתלויות על בלימה - וגם ישראל ביתנו עם 5 מנדטים לא יכולה להרגיש בטוחה".

גרף עמודות של תוצאות הסקר המובאות בגוף הטקסט

מפת הגושים: 59 לנתניהו - 55 למתנגדיו

על פי מנחם לזר, העלייה הקלה של נפתלי בנט בסקר יכולה להתפרש בשלב זה גם כתנודה סטטיסטית או כתגובה ראשונה של הציבור להודעתו מאתמול. אין מדובר, לשיטתו, במגמת עלייה מובהקת שמבטיחה לימינה עתיד בטוח בבחירות. "7 המנדטים של ימינה הם מאוד פריכים. לימינה שיעור של בין רבע לשליש בהצבעה חוזרת - ומצביעיה בסקר באים מאנשים שמגדירים עצמם כימין רך ולא הצביעו לבנט ברובם בבחירות האחרונות - אבל הם לא בטוחים", אמר.

כיצד נראית מפת הגושים? ובכן, בהנחה שהמפלגות יחברו זו לזו בהרכב שבו בנויות כיום הקואליציה והאופוזיציה, הרי שלאף אחד מהגושים אין, כאמור, יכולת להקים ממשלה. לגוש נתניהו, הכולל את הציונות הדתית והמפלגות החרדיות יש 59 מנדטים, ללא שינוי מהסקר הקודם. לגוש מתנגדיו, שבו חברות יש עתיד, ימינה, העבודה, ישראל ביתנו, תקווה חדשה ורע"ם, 55 מושבים - מנדט אחד יותר בהשוואה לסקר הקודם שערכנו לפני פחות מחודש.

בחודשי הקיץ צפויות לנחות על ראשינו פצצות פוליטיות רבות, שינסו להטות את הכף ולהביא את מערכת הבחירות החמישית שבפתח לכזו שתכריע את המערכה המתמשכת בין הגושים. אחת מהן הגיעה הבוקר (ג'), דקות אחרי פרסום הסקר, כשמנכ"לית ימינה סטלה ויינשטיין אמרה בריאיון ל־103fm שהיא לא שוללת ישיבה תחת נתניהו אחרי הבחירות. "אי אפשר לגרור את מדינת ישראל ולא לעבוד כמו שהציבור בוחר בנו לעבוד, רק בגלל שלא נוח לי עם מישהו זה או אחר", אמרה לגולן יוכפז ולענת דוידוב, והדגישה כי על ימינה לפעול, לשיטתה, ב"כל מה שצריך כדי להוציא את מדינת ישראל מהלופ". בכיר הליכוד, השר לשעבר ישראל כ"ץ, הגיב לדברים: "אף אחד לא מאמין למנכ"לית ימינה. אנחנו לא בונים על הקולות של ימינה", אמר בהמשך המשדר.

וזה, כמובן, עוד לא הכול. האם איזנקוט אכן יצטרף למירוץ? האם עמיחי שיקלי יקים מפלגת ימין חדשה? אחרי החגים, כשניגש אל הקלפי, נדע האם כל זה היה שווה את המאמץ - או שבאופק ייראו עוד ועוד מערכות בחירות נטולות תוצאה מובהקת.

את הסקר, ששידרנו בתוכנית 'שבע תשע' עם גולן יוכפז וענת דוידוב ב־103fm, ערך אמש (ב'), כאמור, מנחם לזר, מנהל פאנלס פוליטיקס. בסקר השתתפו 516 חברים בפאנל המשיבים של Panel4All לביצוע מחקרים על גבי האינטרנט, ואלה מהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת במדינת ישראל מגיל 18 ומעלה, יהודים וערבים כאחד. טעות הדגימה המרבית בסקר זה היא 4.4 אחוזים.

 
עריכה: יניב מורוזובסקי

21/06/2022
הישארו מעודכנים

מפת הגושים, על קו הזינוק
מפת הגושים, על קו הזינוק  |  צילומים: יונתן זינדל/פלאש90