רז שכניק

שלישיית התאומים בהרכב חסר

לפני כשבוע התבשרנו על מותו בטרם עת של מרדכי (פופיק) ארנון • אושיק לוי נזכר בימי התהילה של הרכבם המוזיקלי


לפני כשבוע הלך לעולמו הרב מרדכי (פופיק) ארנון לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. ארנון היה אחד מחברי 'שלישיית התאומים', והתפרסם בזכות היכולות המוזיקליות שלו, שהשתלבו נפלא עם החיבור שלו לבמה ולתחום הקומדיה. ארנון ז"ל היה בן 78 במותו, אבל השאיר אחריו כמה וכמה חברים קרובים, ביניהם אושיק לוי, חבר להקת 'שלישיית התאומים', שהתארח באולפן של רז שכניק ונזכר בתקופה יפה, שלצערנו כבר לא תחזור: "היינו בקשר כל השנים, גם כשפופיק שחזר בתשובה". 

'שלישיית התאומים' הייתה שלישיית בידור מוזיקלית שפעלה במחצית השנייה של שנות ה־60. ההרכב כלל את חנן גולדבלט, מרדכי (פופיק) ארנון, ואושיק לוי. יש שיגידו שהחבורה נוצרה לאחר שגולדבלט, יוצא להקת התרנגולים, סירב לקחת חלק מ'הגשש החיוור', והקים את השלישייה המקבילה, הלוא היא 'שלישיית התאומים'. 

"דיברתי עם פופיק לפני כשבוע, והוא נשמע איום ונורא. שאלתי אותו אם אני יכול לפגוש אותו, והוא סירב". סיפר בכאב לוי, והוסיף: "כל השנים שמרנו על קשר, פופיק היה איש משכמו ומעלה. למרות שלא עסק במוזיקה היה כותב בעיתון 'המשפחה', והתמחה ברפואה לא קונבנציונלית. גם כשהיה את כל הסיפור עם חנן הוא תמיד בא, תמך, ועזר". 

בהמשך הביא לוי סיפורים מתחילת הדרך של השלישייה המפורסמת, "יוסי בנאי זכרונו לברכה הכיר לי את פופיק וגולדבלט, ואף כתב חלק מהמערכונים שלנו. היינו הלהקה הראשונה שהופיעה בתיאטרון חוץ ממסדי. גרנו יחד, היינו מתעוררים בבוקר והולכים לים, בצהריים היינו עושים חזרות, ובערב מופיעים במועדונים. היה לנו קהל של מבוגרים וצעירים כאחד, והייתה לנו הופעה כל ערב. הופענו בכל הארץ, היינו ממש שלאגר, היינו מציצים מאחורי המסך, ושואלים את עצמנו אם האנשים האלה הגיעו לראות אותנו. זו הייתה הצלחה מאוד גדולה, חיכו לנו מעריצות בסוף ההופעות. הקדמנו את זמננו, העיבודים היו אחרים, וגם ההגשה".  

בשנות ה־60 מדינת ישראל הייתה מאוד מושפעת מהתרבות האירופאית בכלל, ומהתרבות הצרפתית בפרט. האופנה הייתה עם קריצה לצרפת, המסעדות, וגם הלחנים, "התרבות הצרפתית שלטה פה בכל מקום; מהמוזיקה ועד למסעדות". 

"בסוף שנות ה־70 פופיק התחבר לחבורת לול, וככה הכרנו את אריק איינשטיין", סיפר לוי. "פופיק היה מקורב מאוד, אבל אני שמרתי על מרחק מסוים. לא הלכתי ערב ערב לשבת עם איתם על הדשא של אביגדור".  

הוא חזר בתשובה 

"לא ידענו שהוא עומד לחזור בתשובה", הודה לוי, "הוא עבר משבר אחרי הגירושים, והיה נוסע הרבה לירושלים. בסוף הוא נשאר שם. אחריו הלך גם אורי זוהר". בהמשך סיפר שזה היה מעבר ממש לא קל. ושפופיק ז"ל הבין שזה עולם אחר, "במרוצת השנים הוא הפך להיות רב, הייתה לו ישיבה. אנחנו נשארנו חברים, אפילו עשיתי אצלו שבת פעם אחת, רציתי לראות איך הוא חי. זה היה מאוד מסקרן ומעניין". 

בהמשך שוחחו לוי ושכניק על הופעתם עם לאונרד כהן במלחמת יום כיפור, "זו הייתה חוויה בלתי רגילה, ראינו אותו בתל אביב, והוא אמר שהגיע לעזור. בדיעבד אני יודע שהייתה לו חברה ישראלית, דיילת, והוא רצה לעבוד בקיבוץ ולהתנדבר, אבל לקחתי אותו איתנו. הופענו יחד קרוב לחודש. החיילים היו בהלם לראות אותו". 

'בלדה בין כוכבים' הוא אחד מהשירים המזוהים ביותר עם פופיק ארנון ז"ל, "הקלטנו את השיר הזה לאחר הנחיתה על הירח. פופיק שר סולו, ואנחנו עשינו קולות, החלטנו לפרגן לו. מגיע לו שיר סולו, יש לו הגשה יפה ובלי מניירות. מבחינתו הטקסט היה חשוב, ואיתו המנגינה כי היא שירתה את הטקסט". בהמשך ענה לוי על השאלה האם אריק איינשטיין שכתב להם את השיר 'קול ששון וקול שמחה' הצליח לנבא את החזרה בתשובה של פופיק ז"ל.

אושיק לוי יופיע ב-28 בינואר בזאפה הרצליה ויארח את גבי בנאי
וב-6 בפברואר בעלמא בזכרון יעקב, שם יארח את נפתלי אלתר.

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

09/01/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


'שלישיית התאומים'
'שלישיית התאומים'  |  עטיפת האלבום 'הערב יוצאים' של 'שלישיית התאומים'
Paris