103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
בחירות אישיות

"נתניהו יוצר שתי מדינות - למחוסנים וללא מחוסנים"

ח"כ יפעת שאשא ביטון זועמת על ניהול הקורונה • תוקפת את מבקריה: "בגלל יחס הליכוד לחינוך - הילדים בבית" • ובטוחה: תקווה חדשה עוד תזנק בסקרים


בחירות אישיות - לחצו להאזנה לכל הפרקים

אורחת המשדר 'בחירות אישיות', המועבר בשידור חי ב'וואלה' ובדיגיטל של 103fm היא מספר 2 ברשימת תקווה חדשה, ד"ר יפעת שאשא־ביטון. בשיחה מרתקת עם טל שלו. חודש לפני הבחירות, הביעה את דעתה על הפרסומים כי סגן שר מהליכוד קיים מגעים חשאיים עם הרשות הפלסטינית במטרה לסייע לנתניהו בבחירות, והדגישה: תרחיש של קואליציה עם המשותפת או ישיבה תחת נתניהו "לא יקרה". 

הבוקר (ג') צייצה שאשא ביטון ציוץ זועם על התנהלותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ובו תהתה מה יש לו להסתיר מהאזרחים. "ראינו את זה בפרוטוקולים של ישיבות הממשלה בנושא הקורונה שסגרו ל־30 שנים, אף אחד לא מכיר את ההסכם שיש עם פייזר, יש הסכם עם סוריה ואף אחד לא יודע, העברת חיסונים לחמאס בלי שמבקשים שבבי מידע על הנעדרים שלנו - למה גם על הזיהום בחופי הים הטילו צו איסור פרסום?"

לדבריה, "אנחנו צריכים להיזהר שאנחנו לא במדרון חלקלק של היעדר שקיפות, חצייה של קווים. נתניהו הולך לבקש מאש"ף סיוע בבחירות במדינת ישראל, איפה נשמע דבר כזה? הם גם לא מכחישים את זה, גם כשהוא ניסה להגיד שזה לא על דעתו, הוא לא פיטר את פטין מולא. באירוע כזה חמור הוא היה צריך להראות לו את הדרך החוצה". היא הדגישה: "אין סיכוי שמולא עשה את זה בלי שרה"מ ידע".

לפיד? "הוא כבר היה בסרט הזה"

בהמשך שוחחו השתיים על המצב הפוליטי המדאיג של תקווה חדשה, שלא נוסקת בסקרים. שאשא ביטון, המעודדת כמו חבריה למפלגה מיתרונו של סער על לפיד בסקרי ההתאמה לראשות הממשלה, העריכה כי הדבר יתבטא גם בסקרי המנדטים. "יש הרבה מאוד מתלבטים הרוצים שינוי במדינת ישראל - הם יתנו (את קולם) למועמד שראוי ביותר להחליף את נתניהו, ליחיד שיכול להרכיב ממשלה במדינת ישראל וזה יהיה גדעון סער", אמרה, והוסיפה: "אנחנו גם עלינו בשבוע האחרון".

על יאיר לפיד, שלו יתרון מובהק בסקרים מעל סער, אמרה: "לפיד כבר היה בסרט הזה, הוא לא הרכיב ממשלה. לכן לנתניהו נוח להציב מולו את לפיד ולהעלים את גדעון סער".

באשר לשותפות עם הרשימה המשותפת, הדגישה כי אפשרות זו לא על הפרק: "הערבים במדינת ישראל הם אוכלוסייה שחשוב לדאוג לה, לא צריך בשביל זה ליצור שותפות קואליציונית". כמו כן, הגיבה לטענות כי תקווה חדשה היא 'מפלגת עריקים', וכי יש חשש שחלק מהרשימה תחבור לנתניהו לאחר הבחירות: "אני סומכת על כל חברי תקווה חדשה, יש לנו הסכם עם הנדל והאוזר שהם לא יכולים להתפצל ולהתפלג".

 

"אפס דוגמא אישית"

במהלך השנה הסוערת של ניהול משבר הקורונה הפכה שאשא ביטון לגורם לעומתי לראש הממשלה נתניהו. כיו"ר ועדת הקורונה בכנסת. גם עכשיו, אחרי שידעה נקודות משבר גדולות מול ראש הממשלה בנימין נתניהו והליכוד, הביקורת שלה לא פחתה.

"היה פה מחדל אחד מתמשך, אמרו לכולנו לפני שבוע 'יוצאים החוצה', רה"מ הצטלם והסתובב, אפס דוגמא אישית, בלי מסיכות, עם הרבה אנשים מסביב, והנה מדברים על עוצר בפורים, למה? תמנעו התקהלויות, איפה הטיפול הדיפרנציאלי? תעשו הסברה", זעמה, ושאלה: "אכיפה? אין. מתן סמכויות לרשויות המקומיות? אין. אנחנו שנה באירוע הזה ולא למדנו שום דבר מבחינת התנהלות הממשלה".

שאשא ביטון התריעה: "אנחנו כן במדרון חלקלק של תחושה של רצון לשלוט בחיים של אנשים כמו משטר צבאי - עוצר, אזיק אלקטרוני, העברת מידע רפואי, הגבלת כניסה ותנועה של אנשים שלא התחסנו. נתניהו יוצר שתי מדינות - של מחוסנים ושל לא מחוסנים".

לאורך השנה נלחמה בין השאר על פתיחת חדרי הכושר, האירועים והתרבות, שנפתחים כעת בהדרגה, ולשיטתה - מעט מדי ומאוחר מדי. "היה כאן משחק של אגו. לא פגעו בי - אלא באזרחי מדינת ישראל, בבריאות שלהם", טענה, "לקבל החלטות עם היגיון, זה פופוליזם? הביאו את פרופ' רוני גמזו, איש מקצוע ולא הקשיבו לו".

לדבריה, "היה שיח וניסיון לשיתוף פעולה מול רה"מ בעצמו, ומול הצוותים שלו במשרד רה"מ. הייתי במשרד רה"מ, הראיתי לו את הנתונים, הוא הבין שאין פה אירוע והסכים איתי. הצוות שלו אמר 'לא - היא תסגור ואתה תפתח'. ככה לא מנהלים מדינה". על נתניהו אמרה עוד: "ראש הממשלה מפחד להתמודד מולי, אז הוא שולח שליחים. ההבדל ביני לבין רה"מ שכל הדיונים שלי פתוחים, שקופים לכלל הציבור. הדיונים שהם מנהלים שם, לא שקופים".

"חלק מתעמולת השקרים של נתניהו"

שאשא ביטון לא מסתירה את שאיפתה להיות שרת החינוך בממשלה הבאה. גלית דיסטל אטבריאן, מועמדת מספר 10 בליכוד, התראיינה אתמול (ב') ל'בחירות אישיות', שם אמרה: "אם היא מספר 2 של סער ומתיימרת להיות שרת החינוך - אותי זה מפחיד". על כך הגיבה שאשא ביטון בסרקסטיות: "מאוד ענייני. רק ההתנהלות השלטונית המאוד מוזרה כאן, לא מסוכנת. זה היחס שלהם לחינוך, בגלל זה הילדים שלנו יושבים בבית כל כך הרבה זמן. אפילו את הערך של החינוך הם איבדו".

כזכור, לכנסת הגיעה שאשא ביטון ממפלגת כולנו בראשות משה כחלון, שפרש מהחיים הפוליטיים. רגע לפני סיום המשדר שאלה טל שלו על האפשרות כי יחזור למשחק. לרגע אחד נרשמה שתיקה באולפן. "תצטרכי לשאול אותו", השיבה לבסוף שאשא ביטון, "משיחות שהיו לי עם כחלון מאוד טוב לו. הלוואי שהיה חוזר לפוליטיקה - אבל לא נראה לי שזה על הפרק".

משדר 'בחירות אישיות' הועבר בשידור ישיר באתר ובאפליקציית 'וואלה', ובמקביל בדיגיטל של 103fm. לכל הפרקים של 'בחירות אישיות' לחצו כאן.   

       

עריכה: עופרי גליכמן

23/02/2021
הישארו מעודכנים

"רה"מ מפחד להתמודד מולי". ד"ר יפעת שאשא־ביטון
"רה"מ מפחד להתמודד מולי". ד"ר יפעת שאשא־ביטון  |  צילום: יניב מורוזובסקי/103fm