מיכל דליות

הייתי הילד הכי קטן בכיתה

המאזינה: "בתי אמורה להעלות לכיתה א' ואני לא יודעת האם היא מוכנה" • מיכל דליות בתגובה: "ישנה בשלות שהיא אורגנית ויש מוכנות שאפשר לעבוד עליה"


בתקופה הזו של השנה הורים רבים לילדי 'קטנים' ביחס לשנתון שלהם מתמודדים עם התלבטות גדולה במיוחד: האם להשאיר את הילד בגן שנה נוספת? או שמה אולי לעלות אותו לכיתה א' יחד עם חבריו? אין כל ספק, פערי הגיל בקרב בני אותו שנתון יכולים להיות משמעותיים, במיוחד בגיל צעיר שבו גם הבדל של כמה חודשים יכול להיות משמעותי להתפתחות ולבשלות הרגשית.

המאזינה שפנתה למיכל דליות רצתה לדבר בדיוק על הנושא הזה, וסיפרה שיש לה בת שעתידה לעלות לכיתה א', אבל היא תוהה האם להשאיר אותה עוד שנה בגן או לרשום אותה לכיתה א'. "אני נמצאת בהתלבטות עמוקה האם היא מוכנה לעבור לבית הספר, או שכדאי להשאיר אותה עוד שנה בגן. על מה אני צריכה לשים דגש לפני שאני מקבלת את ההחלטה הזו? על מה חשוב לי להסתכל?", ביקשה המאזינה לדעת.

בראש ובראשונה ביקשה דליות להעניק נקודת מבט נוספת למצב, ואמרה: "בנובמבר הילדים יכולים להיראות לנו כאילו הם לא מוכנים, אבל יש להם תשעה חודשים עד לתחילת חודש ספטמבר, ולא פעם בזמן הזה הם מצליחים להיות מוכנים ובשלים לקראת השינוי. מעבר לזה, ילדים בני 5-6 מתפתחים מאוד מהר ואת צריכה לשאול את עצמך ולדון ביחד עם הגננת האם הילדה הזו יכולה להיכנס למסגרת של בית ספר".

המטרה: לעמוד בכל הציפיות

בהמשך התייחסה דליות לציפיות מילדה בכיתה א', וביקשה לבדוק יחד עם האם האם מדובר בציפיות שהילדה יכולה לעמוד בהן. "מצופה ממנה לדעת לשבת, להיות מרוכזת וקשובה כשמדברים איתה. להצליח להרכיב פאזלים שמותאמים לרמת הגיל שלה, ושתהיה בעלת אוצר מילים טוב איתו תוכל לבנות משפטים ברורים. זה הדברים הבסיסיים שאם ילד מגיע לכיתה א' בלעדיהם יהיה לו מאוד קשה, והוא יהיה אומלל. אגב, יש ילדים בגיל הזה שהקורדינאציה שלהם טרם התפתחה, והיכולת קשר עין-יד שלהם נמוכה. כתוצאה מזה הם כותבים בכתב ראי, ומתקשים לעמוד בקצב של שאר הכיתה", הזכירה.

בכל הקשור לעלייה לכיתה א' אי אפשר להתעלם מהפן הרגשי. לכן, ביקשה דליות לעלות שאלות נוספות, ואמרה: "האם הילדה יודעת להתאפק ולשאת תסכול? האם היא מצליחה לפתח חברויות בכוחות עצמה? מה בדבר כושר ההסתגלות שלה? איך היא פותרת משברים? איך היא מתמודדת עם בעיות?"

גן שלנו מה נחמד הוא?

לסיום, הציעה דליות שהאם המודאגת תפנה לגננת, ותבקש להבין ממנה את מצבה של הילדה לפרטי פרטים. "להשאיר ילד שנה נוספת בגן זה דבר מורכב מאוד, שחשוב לעשות אותו עם הרבה מאוד מחשבה. תשאלי את עצמך איך היא תהיה ביחס לאחים שלה? איך היא תראה בכיתה ד'? הרי להשאיר ילד שנה נוספת בגן עלול להשפיע לרע על הדימוי שלו. לכן, צריך לבחון את הדברים בדקדקנות, ורק אז לקבל את ההחלטה הנכונה עבור הילדה".

עריכה: עדן בן ארי 

האמור באייטם זה מבטא את הדעה האישית של השדר/ת והוא אינו מובא כתחליף לקבלת ייעוץ פרטני מבעל מקצוע המתמחה בתחום, ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה ושימוש שנעשים על בסיס התכנים המופיעים באייטם הינה באחריות המשתמש/ת בלבד.
11/11/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


למצולמת אין קשר לנאמר
למצולמת אין קשר לנאמר  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Images
Paris