מיכל דליות

שאלת מיליון השקל

בנה בן ה־10 של המאזינה הצליח לחסוך סכום לא מבוטל מדמי הכיס שלו • כעת, הוא קונה דברים לא נחוצים • האם היא צריכה להתערב?


כסף גדל על העצים? תלי את מי אתם שואלים. שכן, ידוע שילדים צעירים מבינים מגיל קטן את חשיבותו של הכסף, ומעצבים את היחס שלהם אליו בהתאם לדוגמה האישית שהם מקבלים מהמבוגרים.

רבים מחזיקים בעמדה כי דמי כיס הם כלי חינוכי מיטיב שבעזרתו, ילדים יכולים ללמוד כיצד לנהל תקציב נכון, ללמוד דחיית סיפוקים, ולדעת אחריות אישית מהי. באמצעות דמי כיס ילדים מבינים שכסף הוא לא דבר אין סופי, אבל מה יעשו הורים שילדיהם רוצים לבזבז את דמי הכיס שלהם על דברים שלא מתאים להלך הרוח של הבית?

"בחודשים האחרונים הצליח בני בן ה־10 לחסוך 2,000 שקלים מדמי הכיס שלו וממתנות שקיבל מסבא וסבתא ליום הולדתו", סיפרה המאזינה למיכל דליות. "במקום להמשיך ולחסוך הוא רוצה לקנות דברים שהוא לא צריך, ואומר שזה הכסף שלו. הוא לא מרשה לנו להתערב. איך נוכל להגיב לסיטואציה הזו נכון?", שאלה האם המודאגת את המומחית לענייני חינוך ילדים.

"מדובר פה בילד בן 10 שבפעם הראשונה בחייו הוא הבעלים של 2,000 שקלים. לכן, חשוב שתתני לו לעשות את הטעויות שלו וללמוד מזה". הבהירה דליות באופן חד משמעי, ובאותה הנשימה דאגה להזכיר שאם הוא יקנה דברים שמתנגשים עם הערכים של הבית או דברים לא חוקיים שעלולים להשחית את נפשם של אחיו הקטנים הם פשוט לא יתנו לזה לקרות. "תסבירי לו שאם הוא יקנה דברים כאלה הם פשוט לא יכנסו אליכם הביתה".

עוד הוסיפה דליות: "הכסף הזה יגמר מתישהו, אבל את לא צריכה להגיד שהוא היה צריך לחסוך - זה סתם יפגע בקשר ביניכם וייצר אצלו תחושה של עלבון שתמנע ממנו להפנים את השיעור שלו מכל הסיפור הזה".

רגע לפני סוף השיחה ביקשה דליות להתייחס לדרך הכי טובה דרכה יבין הילד את ערך הכסף שמגיע אליו, ואמרה: "ילדים מבינים מה זה כסף רק מתי שהם צריכים לעבוד בשבילו. משמע, כשתהיה חוויה שתגרום לו לחוות מה צריך לעשות בכדי להרוויח 100 שקלים הוא יבין את ערכם, ולא ימהר לבזבז אותם".

לדבריה, אם ההורים יחליטו הם יכולים לתת לילד 20 שקלים בכל פעם שהוא רוחץ את הרכב, או לבדוק אם השכנים האם הם צריכים שהוא יוריד להם את הכלבים לטיול בתמורה לכמה שקלים. "כמובן, אל תשלמו לו שיוריד את הכלב שלכם לטיול, או ישמור על אחותו הקטנה - חשוב שהוא ידע שזה חלק מהחובות שלו בבית".

עריכה: עדן בן ארי 

האמור באייטם זה מבטא את הדעה האישית של השדר/ת והוא אינו מובא כתחליף לקבלת ייעוץ פרטני מבעל מקצוע המתמחה בתחום, ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא. כל פעולה ושימוש שנעשים על בסיס התכנים המופיעים באייטם הינה באחריות המשתמש/ת בלבד.
21/01/2022

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


שוברים את קופת החיסכון?
שוברים את קופת החיסכון?  |  צילום: משה שי/פלאש90
Paris