רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מיכל דליות

שמעתם תינוק בוכה וצורח? אל תתעלמו

הבכי הממושך של התינוק מהדירה הסמוכה לא השאיר אף עין יבשה - או אף אוזן אדישה • "פעם אנשים היו רואים עוולה ומתערבים" • והיום? ממש לא, וחבל


ידוע שאנשים אוהבים להתערב בעניינים לא להם, אבל יש מקרים בהם אין ברירה ואסור להתעלם; מה הייתם עושים אם הייתם שומעים בכי קורע לב של תינוק מאחת הדירות בבניין שלכם? מיכל: "כל ישראל חברים. חייבים לברר מה קורה בבית הזה". 

מאזינה מודאגת במיוחד עלתה לשידור בתכנית של מיכל דליות ב־103fm וסיפרה: "לאחרונה התארחתי אצל אחותי עם אחי ובתי. כשהיינו שם שמענו את התינוק של השכנה צורח ובוכה - וזה היה בכי קורע לב. כולנו יחד תהינו האם עלינו לגשת ולבדוק מה קורה. אחותי סיפרה שזאת לא הפעם הראשונה שהתינוק בוכה ככה, ואפילו פעם אחת היא הציעה את עזרתה לשכנה ולקחה את התינוק לטיול בגינה. 

"התינוק הוא בן שלושה חודשים ויש לו אחות בת שנה וחצי", המשיכה המאזינה, ושאלה: "זו זכותנו להתערב? יכול להיות שהשכנה תתעצבן - הרי ייתכן שככה היא מחנכת את הילדים שלה".

"כן, ודאי שזו זכותכם", השיבה מיכל באופן חד משמעי, והסבירה כי בסך הכל מדובר בדאגה ואכפתיות. "כשהבן שלי היה בן כמה חודשים הוא ננעל בבית. למזלי, אימא שלי גרה לא רחוק ממני, אז כשהוא ננעל רצתי אליה כמו משוגעת כדי להביא את המפתח הרזרבי. בעודי רצה, בעלי רץ אחרי ואנשים עצרו אותו ברחוב כי חשבו שהוא רודף אחרי ומרביץ לי. פעם אנשים היו מתערבים. היו רואים עוולה או קושי ומתערבים לטובת החלש והמסכן".

  

אם כן, כשתינוק בן שלושה חודשים צורח, כשמעורבת ילדה בת שנה וחצי בסיפור ועוד כשהאישה בעצמה הודתה שהיא תשמח לעזרה - אנחנו צריכים להבין שיש כאן קושי. "השכנה צריכה עזרה נפשית או רגשית. יכול להיות שהתינוק צורח כי אימא שלו בדיוק מחליפה חיתול לאחותו, או יכול להיות שכשהוא בוכה היא עצמה יושבת חסרת אונים ובוכה. אולי היא בדיכאון קליני ולא מסוגלת להרים אותו על הידיים". 

באופן מצער, למרות שהילד קטן מאוד, הדיכאון של אימא שלו יכול להשפיע עליו גם בעתיד. "ועדיין, זה בר תיקון", הרגיעה מיכל, "יום אחד הילד יפסיק לבכות, אבל מה שקורה כרגע זה נורא ואיום. כשאני מייעצת אני מכניסה ידע ומקצוענות אבל גם את האני מאמין שלי ואת הרגשות שלי. אני אומרת מה אני אישית הייתי עושה כאדם, ובמקרה הזה ההתערבות היא מעבר למקצועית - היא אנושית. 

"בפעם הבאה שאת הולכת לאחותך ואת שומעת בכי, לכי לשכנה ונסי להבין מה קורה שם", הציעה. "דובבי את האישה הזאת. אולי היא אומללה כי היא לבד. אולי היא בדיכאון וחייבת עזרה - והיא הרי אמרה את זה בריש גלי. אל תערבי עדיין את הרווחה, אבל נסי לברר מה המצב שלה. אולי אם יביאו לה עזרה לשעתיים ביום זה יעזור. 

"כל ישראל חברים", סיכמה מיכל. ואחרי הסיפור הזה, לא נותר לנו אלא להסכים. 

 

עריכה: מיכל דאבי 

14/12/2018
הישארו מעודכנים

מיכל דליות
מיכל דליות  |  צילום: נתי גולד