רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מיכל דליות

"גמגום הוא לא רק מלחץ"

בעקבות שיחה עם מאזינה, ארגון המגמגמים בישראל שלח מכתב למיכל דליות וביקש להבהיר מספר דברים • "הבעיה היא בחברה שלא סבלנית למה שהמגמגם אומר"


בחודש שעבר שוחחה מיכל עם מאזינה, אשר סיפרה על בנה בן ה־13 שלפתע פתאום התחיל לגמגם. "השנה הוא נכנס ללמוד בישיבה ומאז ספטמבר הוא מגמגם", אמרה. "הנוירולוג אמר שכנראה זה נובע מלחצים בגלל השינויים החברתיים", האמנם?

למערכת התוכנית הגיע מכתב מארגון המגמגמים בישראל (אמב"י), בו הובהרו מספר דברים שחשוב לדעת בנוגע לגמגום. 'לשאלת המאזינה ממה נובע הגמגום, את - מיכל, השבת כי נקודת המוצא היא שהילד בלחץ', נכתב. 'לחץ הוא אומנם גורם משפיע ואפילו מחריף גמגום קיים, אבל ידוע שהוא אינו הגורם היחיד לתופעה.

'איש מקצוע רלוונטי בתחום הגמגום הוא קלינאי תקשורת שמתמחה בגמגום, הוא מכיר ומבין את כל המורכבות שבגמגום ויודע לאבחן ולטפל על בסיס הכרת האדם כולו. בנוסף, הדרך האפקטיבית להתמודד בצורה מוצלחת עם גמגום - גם אם נמצאים בהמתנה לראות אם זה מצב חולף או קבוע, היא בקבלה של עובדת הגמגום והבנת העובדות לגבי גמגום. משם הדרך לשגשוג של המגמגם מובטחת.

'אנחנו צריכים לזכור שגמגום זה לא דבר רע. זו צורת דיבור שונה. הבעיה היא לא הגמגום אלא המאבק לא לגמגם שנגרם בגלל חברה שלא מוכנה להקשיב בסבלנות למה שהמגמגם אומר'. 

  

עריכה: מיכל דאבי 

03/05/2019
הישארו מעודכנים

מיכל דליות
מיכל דליות  |  צילום: נתי גולד