רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מיכל דליות

דיכאון בצהרון

קרה לכם וצוות הצהרון החליט להוציא את ילדכם אל מחוץ לשורותיו? במידה וכן, אל תנסו להילחם במערכת


הורים רבים נעזרים בשירותי הצהרונים ומשאירים את הילדים במסגרת לעוד כמה שעות; מה קורה כאשר הילד הוא ילד מאוד מופרע, עד לכדי כך שהצוות האחראי קובע פה אחד להוציאו מהמסגרת? מיכל דליות מייעצת להורים המתוסכלים: "אם לא רוצים אותו - חפשו עבורו פיתרון אחר".

במכתב שנשלח לתכנית של מיכל דליות ב־103fm מהורים מודאגים במיוחד, נכתב כך: 'אנחנו זקוקים לעזרה עם הילד שלנו בן ה־5. יש לצוות הצהרון קושי להכיל אותו ורוצים להוציא אותו משם. הילד בטיפול רגשי באומנות שעוזר לו מאוד והוא השתפר בתחומים רבים, אבל בהרגשה שלנו - בצהרון הוא חוזר אחורנית. קשה לו להקשיב לסמכות, הוא מציק לילדים והצוות לא מסוגל להקשיב. מדובר בילד חכם מאוד שקולט כאשר הוא לא רצוי, ואנחנו מאמינים שזה עוד יותר מחזק את ההתנהגות השלילית שלו. אנחנו ממש חסרי אונים'.

"הוציאו אותו משם", קבעה מיכל באופן חד משמעי. "חפשו לו מסגרת אחרת אחרי הגן - סבא, סבתא, שכנים - אני לא יודעת מה, אבל כרגע רע לילד מאוד. הוא עובר טיפול ומשתפר, נפלא, אז לא כדאי לשלוח אותו למקום שרע לו בו. לא כל דבר מתאים לכל הילדים.

"זה תיק רציני גם עליכם ההורים, ואני מניחה שאתם חייבים להיות בעבודה כדי לפרנס ולהתפרנס, אבל שבו וחישבו מה עושים. הצהרון הזה מזיק לילד. לא אוהבים אותו והוא מבין שהוא לא רצוי - אז מה אנחנו מצפים שהוא יישב בשקט? אין קסמים בדבר הזה. אתם חיביים למצוא פיתרון ולחשוב מה אתם הולכים לשלם עבור זה שהילד יפסיק ללכת למקום שבו לא סובלים אותו. רע לו, הוא אומלל וסובל והילד הרע יוצא מתוכו. פשוט הוציאו אותו מהצהרון".

לבסוף נזכרה מיכל בחברתה, שגם חוותה את אותה הבעיה בדיוק: "הבן של החברה שלי היה עם הפרעת קשב קשה, היפראקטיביות ואימפולסיביות. אף צהרון לא יכול היה להכיל את הילד הזה. היא הייתה רושמת אותו ובאותו יום היו אומרים לה לקחת אותו ומחזירים לה את הכסף. הילד רק סבל, כולם מסביב סבלו. אחר כך הוא עבר טיפולים והמצב היה נפלא", כך שנראה שיש סיכוי, ואל להורים לאבד תקווה.

  

עריכה: מיכל דאבי

16/11/2018
הישארו מעודכנים

לא רוצים? לא צריך
לא רוצים? לא צריך  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image