רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מיכל דליות

חינוך פיננסי מגיל צעיר: האם כדאי לתת לילדים דמי כיס?

מיכל דליות המליצה לאמא לפתוח את הארנק: "דמי כיס עוזרים לפיתוח חשיבה כלכלית, ואינם תלוים בדבר" • בהמשך: למי מיכל רוצה לתת נבוט בראש?


אין לי כסף, אבא תקנה לי... או שתביא לי דמי כיס: מאיזה גיל צריך לחנך את הילדים לחשיבה פיננסית נכונה? רמז: כבר בגיל עשר לפחות; האם כדאי לקשר בין מטלות הבית לבין תמורה כספית? ספויילר: חד משמעית לא; מיכל דליות פינת אלון גל. 

המאזינה יעל היא אם לילד בן 10. בשיחה עם מיכל דליות ב־103fm שיתפה יעל כי היא מתלבטת האם לתת לבנה דמי כיס. "בעבר הייתי נותנת לו שני שקלים בשבוע וזה סיפק אותו. הנוהג הזה נפסק, אבל לאחרונה הילד שלי ביקש ממני שנחזור לזה. אני תוהה האם דמי כיס זה משהו שמתלווה לעזרה בעבודות הבית. מה דעתך?"

"דמי כיס לא תלויים בשום דבר", קבעה מיכל נחרצות, והסבירה: "ילדים לא צריכים לעבוד עבור דמי הכיס שלהם. אם אני רוצה לתת לילד דמי כיס זה בשביל לפתח אצלו חשיבה כלכלית, עצמאות ואחריות. את יכולה לתת לו 20 שקלים לשבוע, למשל, ולהסביר לו שהכסף הזה הוא עבור הדברים הקטנים שהוא רוצה לקנות מהמכולת בדרך לבית הספר".

לדבריה של מיכל, דמי כיס זה משהו מתוכנן עם חוקים מאוד ברורים, ולכן - אם נותנים לילד דמי כיס, אנחנו ההורים לא נקנה לו יותר את אותם דברים קטנים מהכסף שלנו. בנוסף, לפני שמביאים לילד כסף, צריך לשבת איתו ולהכין רשימה מסודרת ובה נציין למה הוא רוצה את הכסף הזה, מה הוא הולך לקנות בו וכמה עולה כל דבר. "צריך לשבת לשיחה של אנשים בוגרים ולהסביר שלהורים יש אחריות וחובות כלפי הילדים כמו אוכל, בגדים, טיפולים רפואיים וחופשות, אבל כל הצ'ופרים הקטנים ישלומו מדמי הכיס של הילד".

   

דמי כיס זו הזדמנות נהדרת ללמד את הילדים על חשיבה כלכלית. "ילד הרי לא מבין מה זה עודף", אמרה מיכל, "ילד לא מבין איך עובדת הכלכלה. כשאמא שלו אומרת לו שהיא לא רוצה להוציא 200 שקלים על איזה משחק מחשב, הוא ישאל 'למה? אבל יש לך כסף בכיס', כלומר הילד לא מבין שהיא מעדיפה לשלם עם הכסף הזה בסופר על אוכל לכל המשפחה. 

"אם כן, דברי עם בנך והסבירי לו שדמי הכיס האלה הם האופציה שלו לחסוך כדי לקנות דברים גדולים", הציעה מיכל, וביקשה להדגיש את החשיבות שבהצבת הגבולות: "אם את מביאה לו 20 שקלים ביום ראשון, ואז ביום חמישי הוא יבוא אליך ויבקש שתקני לו דברים - אל תקני לו. כנראה שהוא בזבז את כל הכסף תוך כמה ימים, אבל עדיין לא נגמר לו השבוע אז הוא מבקש. הגבול הוא גם שלך. 

"הילד צריך להבין שההוצאות האלה צריכות להיות מדמי הכיס, כך שבפעם הבאה הוא יחשב את הכסף בצורה כזו שתספיק לו לשבוע שלם", אמרה. 

   

יש גבול לכל תעלול 

גבול מהו? גבול הוא לא רק מה אנחנו אוסרים על הילד לעשות אלא מה התגובה שלנו כאשר הוא לא עושה את מה שאסרנו עליו. "כשהילד מנבל את הפה ומקלל, אנחנו אומרים לו לא לדבר כך אבל הוא יכול להמשיך ולדבר כמו שהוא רוצה כי הפה שלו ברשותו. הגבול הוא הדרך שבה אנחנו נגיב כשהוא מקלל: אם זה החרמה של דברים או אפילו ברוגז מצידנו. 

"אנחנו לא שולטים בילדים", המשיכה מיכל, "הם יכולים לעשות את כל מה שהם רוצים כי הם יכולים, והגבול הוא התוצאה - איך אני כאמא שלו אגיב כשהוא יקלל אותי. דמי כיס מתקשרים לעניין בכך שאנחנו קובעים מה יהיה אם זה לא יסתדר והילד ימשיך לבוא בדרישות".

ואם חשבתם לקשר דמי כיס לעבודות בית, ובכן - חשבו שוב, שמא תקבלו נבוט בראש ממיכל דליות. "ילד צריך לעשות עבודות בית כמו לסדר את המיטה, לרדת עם הכלב, לסדר שולחן ועוד, ולקבל ממני רק 'תודה רבה' ואת התחושה שהוא עזר והוא חלק מהקהילה של הבית. כסף? למה, אני מקבלת על זה כסף? הילד עושה לי טובה שהוא מוריד את הפח? זה חלק ממה שצריך לקרות בבית. אני יודעת שיש הורים שמשלמים לילד חמישה שקלים עבור כך שהוא זורק את הזבל. נבוט בראש אני אתן להם. ממש לא.

"אם הילד לא עוזר בעבודות הבית, כנראה שהוא ילד חוצפן, נצלן ונרקסיסט. גידלנו אותו כמו נסיך שלא יודע לעזור לזולת ולהתחשב בצרכים של האחרים. כנראה שבכל פעם שהילד קרא לנו - באנו, גם אם לא רצינו. לא לימדנו אותו שגם לנו יש רצונות וזכויות, ואם הילד לא עוזר, אנחנו צריכים לפעול על מנת שהוא יבין שכדאי לו לעזור. זאת העוצמה של  מערכת יחסים".

לסיום,  נזכרה מיכל בסיפור שהייתה עדה לו שיכול להמחיש את אותה מערכת יחסים עליה דיברה: "ראיתי אמא וילד בן 14 רבים על מקלחת. הילד צרח עליה 'את לא מבינה שאני לא מתקלח לך?', כלומר המקלחת מזמן לא מתעסקת בהגיינה אישית אלא במערכת היחסים בין האמא לילד. הוא ימרר לה את החיים עד שתזכה לנחת ממנו. למה הגענו לשם? למה הילד לא משתף איתה פעולה? כדי להגיע לשיתוף הפעולה הזה, צריך להיות הורה עם חוט שדרה. לא הורה תוקפן אלא תקיף", הדגישה, "הורה אוהב, גמיש, ער לילד ולצרכים שלו. אנחנו יודעים לעשות את זה אבל משום מה לא מתנהגים כך מול הילדים - וחבל".

 

עריכה: מיכל דאבי

28/12/2018
הישארו מעודכנים

מיכל דליות
מיכל דליות  |  צילום: נתי גולד