רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מיכל דליות

ילד אסור, ילד מותר

המאזינה שאלה על בנה: "כיצד אלמד אותו לבקש משהו בלי בכי?" • מיכל: "הוא צריך להבין שבכי לא מביא לו דברים"


כשאת אומרת 'לא', אני בוכה: איך תוכלו להתמודד עם ילד שבוכה מכל דבר, בעיקר כשאוסרים עליו לעשות משהו? מיכל ייעצה למאזינה מותשת במיוחד, וביקשה: "אל תתעלמו מהילדים שלכם".

במכתב שנשלח למיכל דליות ב־103fm נכתב כך: 'בכל פעם שאני מעירה לבני בן השנה, או כשמשהו לא מצליח לו - הוא מגיב בבכי, צרחות והשתטחות על הרצפה. הוא עדיין לא יודע לדבר אבל מבין הכל, ולפעמים נדמה לי שהוא רוצה לבקש משהו ועושה את זה בבכי. ניסיתי להתעלם אבל אני לא מרגישה שזה נכון. אם אני נותנת לו חיבוק זה עוזר לו להירגע, אבל כיצד אלמד אותו לבקש משהו בלי בכי?'

תחילה הסכימה מיכל עם הרגשתה של המאזינה על כך שהיא לא פועלת נכון כאשר היא מתעלמת מבנה הבוכה. "לא מתעלמים מילדים", קבעה. עוד הוסיפה מיכל ואמרה כי מדובר בסך הכל בגוזל בן שנה: "הילד לא יודע לווסת את עצמו והוא מבין באופן לא מודע כמה הוא נחות. הוא רוצה ללכת אבל מועד, רוצה להגיד משהו אבל לא יוצא לו, לא רוצה שתיקחי אותו אבל את לוקחת אותו כי את קובעת עליו והוא רוצה לאכול אבל לא יודע איך להסביר לך שהוא רעב אז הוא בוכה. 

"את רוצה ללמד אותו שהבכי זה לא מה שמביא לו את הדברים, כך שבפעם הבאה שתבקשי ממנו לא לגעת במשהו והוא ישתטח על הרצפה ויבכה - קחי אותו, חבקי אותו ותגידי לו: 'מתוקי, אתה יודע שאמא לא מרשה לגעת בטלויזיה כי זה יקלקל אותה. בפעם הבאה שתיגע בטלויזיה ארחיק אותך'. ומאותו היום אל תגידי לו יותר 'אל תיגע', אלא אם יילך לטלוויזיה - קחי אותו ותני ביטוי לרגשות שלו, כדי שכשיידע לדבר הוא ידע להביע את הכעס שלו. 

"צריך לעבוד בזה", הבהירה דליות והוסיפה כי הזמנים השתנו, והיום - בניגוד לעבר, הילדים כבר פחות משתפים פעולה. "המקום בו אנחנו מצפים לשיתוף הפעולה של הילד - פאסה אם לא עשינו עבודה טובה. הילדים של פעם היו צייתנים כי אוי ואבוי אם הילד לא עשה מה שההורים ביקשו ממנו. הסמכות בעבר הייתה תוקפנית, משפילה, לעיתים אלימה וכואבת. היום - עם כל האהבה, תשומת הלב, ההסברים והדיבורים, הילדים יותר ערים למה שהם רוצים ולא משתפים פעולה".

בפעם הבאה שיישכב על הרצפה, על האמא להבהיר לילד כי למרות שהוא כועס, בכל פעם שייגע במשהו אסור הוא יורחק. "ככה מלמדים ילד בן שנה. חוץ מזה, הוא קטן כך שקל להסיח את דעתו ואפשר פשוט להציע לו כוס מים, או לשחק איתו".

כדי שתגובה תהיה מלמדת, לדברי דליות, יש להכיל את הילד. "ילדים כועסים על אמהות לפעמים, והילד צריך להבין את זה. צריך לתת עידון ומילים לרגשות שלו, וכשילמד לדבר הוא יגיד את זה", סיכמה וביקשה להדגיש - שוב, כי לא מתעלמים מילד בן שנה. "אפשר להתעלם מהבקשה שלו אבל לא להתעלם מילד בוכה. זה אסור". 

   

עריכה: מיכל דאבי

09/11/2018
הישארו מעודכנים

"לא מתעלמים מילדים"
"לא מתעלמים מילדים"  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image