חליפות
עם דרור רפאל

האח הגדול

חוק המצלמות בגני הילדים: טוב או רע? • יו"ר ועדת לשון הרע בלשכת עורכי הדין מסביר על המורכבות והבעיה בנושא הנפיץ


בעקבות עדויות מזעזעות על אלימות בגנים, נוצרה דרישה מהורים להתקין מצלמות נסתרות בגני הילדים, מה שישמור, אולי, על השקט הנפשי של ההורים המודאגים; האם יש כאן פגיעה בפרטיות של הגננות וילדי הגן? חד משמעית כן, ובכל זאת - מחקרים מצאו כי מצלמות נסתרות מפחיתות משמעותית את מקרי האלימות.

יו"ר ועדת לשון הרע בלשכת עורכי הדין עו"ד שלומי וינברג, הסביר על החוק הנפיץ: "כמו בכל דבר, יש כאן זכויות נוגדות ואינטרסים נוגדים מצד אחד של אנשי הצוות והילדים עצמם, ומנגד רוצים לשמור על שלומם של הילדים. כמו בכל דבר משפטי האיזון בין הזכויות לא פשוט.

"חוק הגנת הפרטיות קובע שפגיעה בפרטיותו של אדם יכול להיעשות באופן מידתי, לצורך עניין כשר, כמו לצורך הגנה על ילדים. השאלה היא האם במקרה כזה האיזון הוא נכון", אמר וינברג. "היום יש הנחיות של הרשות למשפט טכנולוגיה ומשפט, בנוגע לשימוש במצלמות אבטחה ומעקב. יש קווים מנחים שאומרים מתי אפשר להציב מצלמות וכיצד ניתן לצמצם את הפגיעה בפרטיות. יש שם התייחסות קצרה לגני הילדים, וכתוב שצריך להקפיד במקומות האלה במיוחד". 

אם כן, מי יהיה רשאי בשעת הצורך לשים ידיו על הצילומים - כל הורה שחושד בגננת שהתייחסה לא יפה לילד שלו? ובכן, לא בדיוק. וינברג: "בהצעת החוק מ־2016 של חובת התקנת מצלמות בגני הילדים, התייחסו לכך שמי שיקבל בסופו של דבר את הצילומים זה אך ורק רשויות האכיפה והחוק לפי צו של בית משפט, במקרה של חשד סביר לביצור עבירה על ידי אנשי הצוות כלפי המטופלים.

"אם אני הורה, אני לא יכול לקבל את הצילומים. כאן עולה השאלה האם כדאי להרחיב את קבלת הצילומים להורה שדואג למה שקורה עם הילד שלו בגן", הבהיר וינברג.

עוד המשיך ואמר שצריך לחשוב גם על הצד השני: "הסתדרות המורים התנגדה להצעת החוק הזו מהטעם שיש פה פגיעה בפרטיות שהיא קצת מוגזמת, בהנחה שלכל הורה תהיה נגישות לאותם חומרים. לדעתי יש מקום להרחיב את הגישה לצילומים במקרים מסוימים, כאשר מדובר בחשד מבוסס של ההורים. הם יקבלו גישה לחומרים אבל לא יפיצו אותם".

  

ריאליטי בפעוטון

במידה והחוק יעבור ובכל גני הילדים יותקנו מצלמות נסתרות, מי בכלל מבטיח שהגננות יראו וייראו ולא יתנהגו באלימות כלפי הילדים? בינתיים, המחקרים מצביעים על מגמה חיובית בהחלט: "המחקרים גילו שאכן המצלמות מפחיתות את היקף האלימות והמקרים", השיב וינברג וסייג: ", אבל אנחנו מבינים שזה יוצר גם בעיות - מה עושים עם ילד שפרטיותו נפגעה כתוצאה מהצילומים? האם מאפשרים להורים לקבל העתק מהצילומים, ואם כן - הם יקבלו רק מקטע מסויים ממנו? זה מעורר שאלות לא פשוטות.

"גם הצד השני של המטבע לא פשוט, והשיימינג שעושים לגננות לא פשוט. המצלמות לא יהיו במקומות אינטימיים כמו בשירותים, אבל אני מסכים עם הבעיה הכללית שכאשר אדם מצולם במקום עבודתו 24/7, זה יוצר הרגשה של 'האח הגדול'. כבר היום אנחנו מרגישים 'האח הגדול' בכל מקום".

לבסוף הציע וינברג למצוא את האיזון בין הדברים וסיכם: "גם המחוקק וגם בית המשפט יצטרכו לערוך את החוק הזה. ימים יגידו".

  

עריכה: מיכל דאבי

25/06/2018
הישארו מעודכנים

"המחקרים גילו שהמצלמות מפחיתות את היקף האלימות והמקרים"
"המחקרים גילו שהמצלמות מפחיתות את היקף האלימות והמקרים"  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image