רדיו ללא הפסקה
רדיו ללא הפסקה
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מיכל דליות

"די עם הטאבו"

מיכל דליות בעד ונגד מקלחות משותפות של ילדים • וגם: מה אמרה הפסיכולוגית שהרגיז כל כך את דליות?


הורים רבים מעדיפים לחסוך זמן ולקלח את ילדיהם הקטנים באותו הזמן, באותה המקלחת; מה קורה כאשר מדובר בבן ובת גדולים יחסית, שכבר מבינים כי איבריהם שונים האחד משל השני, והאם הגיע הזמן להפסיק עם המקלחות המשותפות? 

בהודעה שנשלחה לדף הפייסבוק של מיכל דליות נכתב כך: 'פסיכולוגית אמרה לי שאסור במפורש לרחוץ אח ואחות יחד. הילד בן 6, אחותו בת 3. האמת היא שהופתעתי ואשמח לשמוע את דעתך'.

"האמת היא שגם אני מופתעת ודעתי היא אחרת", השיבה דליות, והסבירה כיצד ייתכן שהיא כאשת מקצוע, חושבת שונה מאשת מקצוע אחרת: "אנשי מקצוע למדו גישה מסוימת ותיאוריה כזו או אחרת, כך שכל פסיכולוג יטפל באופן ייחודי לו כי זה מה שהוא למד וזה מה שהוא חושב שנכון לעשות. מה גם, פסיכולוג שמטפל יכניס לטיפול גם את עצמו. כאשר אנחנו נותנים עצות לאנשים אחרים, אנחנו לא יכולים לבודד את עצמנו מהעניין הזה. גם אנחנו בני אדם. 

"אצלי - מיכל דליות, וכל מי שלומד אצלי נתאים את הטיפול כמה שיותר להורים ולילד, אבל עדיין נבוא מהאמונות שלנו".

לדבריה של דליות, פסיכולוגים נודיסטיים, למשל, בחיים לא יאסרו על מקלחת משותפת. "אין שום מחקר או הוכחה שלגדל ילד בנודיזם עושה לו משהו רע. לדעתי זה אפילו הפוך כי יש פה פתיחות, מסירות, קבלת האני וקבלת האחר".

  

"לא בבית ספרי"

כאמור, הפסיכולוגית אסרה בתכלית האיסור על המאזינה לקלח את ילדיה יחד, ודבריה די הרתיחו את דליות: "מה זאת אומרת שאסור? היא צריכה להגיד שלדעתה זה לא כדאי ואז לתת את הסיבות לכך, אבל להגיד שאסור לקלח אותם יחד במפורש? לא בבית ספרי.

"עוד אני רוצה לנצל את ההזדמנות ולדבר על ילדים ומיניות. חברים - קחו אוויר. מה קרה לכם? מיניות של ילדים לא דומה למיניות של מבוגרים. המשמעות היא לא אותה משמעות והיכולת להכיל היא לא אותה יכולת. ילדים בני חמש משחקים ברופא וחולה מסקרנות, הילדים מבינים שיש משהו אחר לבנות ומשהו אחר לבנים - אבל זו לא המיניות של המבוגרים", הדגישה. "די עם הבהלה והטאבו".

לסיכום טענה כי היא סבורה שילד בן 6 ואחותו בת ה־3 בהחלט יכולים להתקלח יחד - כל עוד ההורים לא רואים בכך שום בעיה. 

  

עריכה: מיכל דאבי

23/11/2018
הישארו מעודכנים

אסור לקלח אח ואחות ביחד?
אסור לקלח אח ואחות ביחד?  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image