103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
חליפות
עם דרור רפאל

תנו לחיות לחיות - ואל תנטשו אותם

אימצתם כלב? קיבלתם בן בית חדש. ואסור, פשוט אסור לנטוש אותו • עו"ד מומחה: "המחוקק הגדיר שנטישת כלב היא עבירה פלילית שעונשה עד 80 אלף שקל"


המקרה המוזר של הכלב בשעת לילה מאוחרת: ליה ביקשה למסור את כלבתה ג'וי, ולאחר בחינה מעמיקה של הבעלים החדשים אליהם נמסרה - היא הופתעה לקבל את ג'וי בחזרה יממה לאחר שעברה לביתה החדש; האם יש כאן עבירה פלילית ומהו גובה הקנס למי שנוטש בעל חיים? ובכן, לא מעט.

המאזינה ליה עלתה לשידור בתכנית 'חליפות' ב־103fm וסיפרה על המקרה המרגיז שחוותה לאחרונה בעקבות רצונה למסור את כלבתה עקב אי יכולת לגדלה: "פירסמתי בפייסבוק שאני רוצה למסור את הכלבה שלי ג'וי. היא מאוד יפה, כך שהתקשרו אלי מלא אנשים ונלאצתי לסנן לא מעט מהם. בסופו של דבר הגיע זוג שרצה לקחת אותה. הגענו להסכמה ולחצנו ידיים.

"בגלל שלכלבה שלי יש שבב ומספר רשיון, היה חשוב לי שהם ידאגו להעביר את הכלבה על שמם כדי שאם יהיה איתה עניין זה יהיה באחריותם", המשיכה המאזינה. "הם חתמו על המסמך שכתבתי בכתב ידי ומהרגע ההוא הכלבה הייתה באחריותם. 

"זאת הייתה הפעם הראשונה שהם לקחו כלב ולא הבינו את ההשלכות של וזה ומה זה אומר. הם קיבלו את הכלבה בשבע בערב, וכבר בשבע בבוקר למחרת התקשרו ואמרו שהם רוצים להחזיר לי את הכלבה כי היא קופצת ולא רגועה. אמרתי להם שיש שבוע הסתגלות, לפחות, שכל כלב צריך בשביל להתרגל למקום חדש. הכלבה רוצה לבחון אותם כבעלים ולראות איך הם מתייחסים אליה, אבל הם התעקשו. 

"כל אותו היום בעבודה רק התעסקתי בזה ודיברתי איתם", הוסיפה. "ביקשתי שיירגעו והבטחתי שנמצא פיתרון לזה יחד, ונפנה לכל אותם אנשים שרצו את הכלבה - היא הרי הייתה מבוקשת. ביקשתי שלא יחזירו אותה אלי כי הילדה שלי, שהיא בת 10.5, כבר נפרדה ממנה. אומנם עשיתי לביתי הכנה לכך שייקחו את הכלבה, אבל רק אחרי שבאמת לקחו אותה נפל לה האסימון שזה קורה בפועל ושהכלבה לא איתנו יותר. הילדה ממש בכתה".

בסופו של דבר הסיפור קיבל טוויסט מפתיע במיוחד כאשר הבעלים החדשים החזירו את הכלבה כבר במהלך אותו היום: "אמרתי להם שאהיה בבית רק בערב, כי היה חופש גדול והייתי בעבודה ובפעילויות עם הילדים. הם התעקשו ואמרו שהם באים עכשיו - מבאר שבע. בערב חזרתי הביתה וראיתי את ג'וי קשורה לידית של הדלת עם כל הציוד שלה שנמסר לבעלים החדשים, וחיכתה לי שאחזור. מה הייתה קורה אם היא הייתה תולשת את הידית ובורחת? זה מזעזע ולא אנושי".

  

לנטוש כלב זו עבירה פלילית

עו"ד יגאל בורוכובסקי, בעל משרד המתמחה בליטיגציה ומקרקעין, וממונה על ידי בתי המשפט בעשרות הליכים, ביקש תחילה להתייחס לנטישת בעלי חיים באופן כללי ואמר: "כולנו יודעים שאסור להתעלל בבעלי חיים, זה לא מוסרי וזה לא מהיום. המשמעות של 'להתעלל' משתנה לאורך השנים, אבל המחוקק טרח להבהיר כבר מזמן שנטישת כלב זה התעללות וזה דבר אסור. מה ששמענו אצל המאזינה נקרא במידה רבה נטישה - אסור לנטוש כלב וזו עבירה פלילית שעונשה עד 80 אלף שקלים קנס ושנת מאסר". 

לצערינו, יש אנשים שנוטשים את הכלבים שלהם אפילו בשדה התעופה - רק כי המשפחה טסה לחופשה קצרה. בורוכובסקי הבהיר שזה ממש לא הפיתרון: "כששומעים סיפורים כאלה רוצים לבכות. הכנסתם אליכם הביתה כלב? זה כמו בן בית. אם משהו בחיים השתנה, מצאו פיתרון אחר מאשר לנטוש אותו ברחוב. מעבר לעבירה פלילית, יש כאן גם חשיפה אזרחית. אם ארגון כמו 'תנו לחיות לחיות' ימצא את הכלב שהיה בבעלותך ונטשת אותו, הארגון יוכל לתבוע אותך. ואכן, יש פסקי דין של אלפי שקלים לטובת 'תנו לחיות לחיות' כי הם טיפלו בכלבים שאחרים נטשו".

ומה מבחינת הסיפור של ליה? בורוכובסקי הציע לה לה שאולי בכל זאת תחזיר אליה את ג'וי: "ליה חתמה על הסכם ולא קיימו אותו. זכותו של כל צד לכפות על הצד השני לקיים את ההסכם או לפחות לשלם פיצויים במקרה שההסכם הופר. זה לא מעשי לכפות עליהם לטפל בכלבה ולדחוף להם אותה הביתה כאשר הם לא מעוניינים בה, אבל מגיע למאזינה פיצויי קיום, ואם היא תשקול בשנית את עמדתה ותחליט להשאיר את הכלב אצלה, אולי היא תהיה זכאית לתשלום כל העלויות של הטיפול בכלב מבחינת מזון ובריאות".

  

עריכה: מיכל דאבי

06/08/2018
הישארו מעודכנים

איך אפשר לנטוש כלב?!
איך אפשר לנטוש כלב?!  |  צילום אילוסטרציה: Ingram Image