מילים ולחן
עם דודי פטימר

מסע מוזיקלי בכרם התימנים

האם ידעתם ששכונת כרם התימנים אחראית לכמה מנכסי צאן הברזל של המוזיקה הישראלית? • דודי פטימר בעקבות האמנים המוכרים והיצירות הבלתי־נשכחות


כרם התימנים, אחת השכונות העתיקות בתל אביב, הייתה לאחד המקומות המוכרים שבהם התיישבו יהודי תימן. במשך השנים הפכה השכונה לחממה לתרבות ולאמנות ישראלית, ובין השאר טיפחה כמה מהכישרונות הגדולים שעיצבו את המוזיקה הישראלית בכלל והמזרחית בפרט.

אהובה עוזרי, להקת צלילי הכרם, יהודה קיסר, אביהו מדינה, בעז שרעבי ורון שובל הם רק חלק מהכשרונות שנולדו, גדלו והתחנכו בכרם, והפכו למובילים ולפורצי דרך בתחומם.

בתוכנית הרביעית של 'מילים ולחן', לוקח אתכם העיתונאי וחוקר המוזיקה דודי פטימר למסע בסמטאות הכרם. המסע מתחיל בשנות ה־30 של המאה הקודמת, אז כיכבה בתיאטרון 'המטאטא' אסתר גמליאלית, דודתה של זמרת הפופ־ג'אז עדנה גורן, עם להיטים כמו 'בכרם תימן' (שכתב נתן אלתרמן), 'גדליה רבע איש' ו'רינה' (אני אוהב את השמיים). גמליאלית הייתה לכוכבת הראשונה שיצאה מהכרם.

לאורך המסע ניתקל בדמויות מפתח כמו סולימן הגדול ומשפחת כהן, חלוצי השירה בציבור והקומזיצים מסביב למדורה בארץ. לימים פרצו לתודעה גם יזהר כהן, חופני כהן וורדינה כהן. נספר את סיפורם של 'צלילי שבזי', שבסוף שנות ה־50 הניחו את אבן היסוד למוזיקה המזרחית בארץ ועשו את החפלות הראשונות.

לא נפסח גם על המהפכה המוזיקלית המזרחית של יוצאי הכרם בשנות ה־70 בדמות אהובה עוזרי, הסינגר־סונגרייטרית הראשונה של המוזיקה המזרחית, צלילי הכרם וצלילי העוד שנקלעו לתחרות באמצע העשור ואביהו מדינה, יליד הכרם שהפך לאחד מעמודי התווך של המוזיקה המזרחית והישראלית בארץ.

כמיטב המסורת בתוכנית, תיחשף בה הקלטה נדירה מראשית שנות ה־70 שלא ראתה אור מעולם, ובה נשמעים בעז שרעבי ואחיו נחמיה, ילידי הכרם, בשיר תימני עממי.

נתאר בתוכנית את התופעות, הסיפורים והקוריוזים מאחורי המוזיקה של יוצאי כרם התימנים עד סוף שנות ה־80. אז פרץ רון שובל עם 'לפעמים' ולמעשה היה לייצוא האחרון עד כה של 'הכרם' בתעשיית המוזיקה. שובל בישר על הטמעתה של תרבות המוזיקה שנוצרה והתבססה בכרם בתוך התרבות הישראלית והפיכתה לחלק בלתי נפרד ממנה.

כרם התימנים // צילום ארכיון: הרניק נתי/לע
כרם התימנים // צילום ארכיון: הרניק נתי/לע"מ
 

הפודקאסט "מילים ולחן" לוקח אותנו למסע בעקבות התופעות, הסיפורים, השירים והאמנים שעיצבו את הפסקול הישראלי לאורך שנותיו. דודי פטימר הוא עיתונאי וחוקר מוזיקה, יוזם פרויקט תיעוד המוזיקה הישראלית דודיפדיה.

לכל הפרקים של הפודקאסט לחצו כאן

12/02/2019
הישארו מעודכנים

דודי פטימר
דודי פטימר  |  צילום: מיכל קליינברג