103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
מסע הבחירות של ניסים משעל

יורה לכל הכיוונים: שיחה עם אביגדור ליברמן

נתניהו? "חי בעולם משלו" • בנט? "גג שר ההגנה באפגניסטן" • גנץ? "כישלון מהדהד כרמטכ"ל" • מצביעי פייגלין? "הזויים" • ח"כ ליברמן שואף ל־9 מנדטים


פודקאסט בלעדי לאתר וליישומון 103fm >>

בפרק השני בפודקאסט המיוחד 'מסע הבחירות של ניסים משעל' הגיע לאולפן 103fm יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן.

השיחה המצולמת בין השניים התקיימה ימים אחרי ירי הטיל מעזה לאזור השרון. ליברמן, עד לא מזמן שר הביטחון בממשלת נתניהו, זעם על התגובה הישראלית, וביקר בחריפות את ראש הממשלה. "זו לא הסדרה, זו כניעה מבישה לטרור", אמר, והדגיש כי בסבב הלחימה האחרון "הפקירו את תושבי הדרום".

לדברי ליברמן, נתניהו "חי בעולם משלו", ונטול יכולת לקבל החלטות ולהוביל מהלכים. "הוא מדבר על מכה קשה ותגובה עוצמתית, אבל בסוף התגובה אף מחבל אפילו לא נשרט", הוסיף.

כיצד הביקורת הזו מתיישבת עם מי שעמד בקדנציה האחרונה בראש מערכת הביטחון? מהתשובות שקיבל משעל עולה כי ליברמן היה מעורב בכל צמתי ההחלטות, והיה נגיש גם למידע הבטחוני הרגיש הקשור באישור מכירת הצוללות למצרים, מידע שנתניהו הצהיר כי לא שיתף עם הצמרת הביטחונית. עם זאת, בבואו להוביל תוכנית תקיפה נגד מטרות חמאס, נתקל בחומה בצורה בלשכת ראש הממשלה. התוכניות נותרו במגירה. "הכול תירוצים, היינו צריכים מזמן לעשות את מה שצריך לעשות", אמר, "העימות הבא הוא בלתי־נמנע והשאלה היא איך הופכים אותו לעימות האחרון".

הפתרון של ליברמן מתחיל בהפסקה מיידית של העברת הכספים לחמאס: "אין טרור בלי כסף. התשלום לחמאס הולך ישירות לטרור. יש פה מדיניות תבוסתנית, קונים שקט לטווח קצר ומקריבים ביטחון לטווח ארוך". את הפעילות הצבאית, לשיטתו של ליברמן, יש למקד בסיכולים ממוקדים נגד מקבלי ההחלטות מעבר לגבול.

יריבים בימין. פייגלין ובנט // צילומים: יוסי זליגר, פלאש90
יריבים בימין. פייגלין ובנט // צילומים: יוסי זליגר, פלאש90
 

"בנט מקדש את הכיסא"

אחד מיריביו הבולטים של ליברמן ומי שטען לכתר הביטחון הוא יו"ר הימין החדש, נפתלי בנט. לקראת הבחירות, כשברקע המאבק על קולות הימין, ליברמן לא פיספס את ההזדמנות להגיד בחיוך כי "סיכוייו של בנט להיות שר ההגנה של אפגניסטן יותר גבוהים מלהיות שר הביטחון של ישראל - כי שם לא מכירים אותו". הוא הוסיף כי "אני מקדש את הביטחון והעקרונות, והוא מקדש את הכיסא. אי אפשר להכשיר את השרץ וגם לבקר את הממשלה בו זמנית".

יריב אחר על הבייס של ישראל ביתנו הוא משה פייגלין יו"ר זהות, שבחלק מהסקרים מגיע כבר ל־6 מנדטים. ליברמן לא חוסך ביקורת על מצביעי זהות ומכנה אותם "אנשים הזויים". לדבריו, "עם הספר הפסיק לקרוא. אני מציע לקרוא את המצע של פייגלין. כנראה שתוך כדי כתיבתו הוא עישן הרבה גראס. הריח הזה כנראה משכר גם את המצביעים".

עוד באותו נושא: צפו במפגש בין ניסים משעל לאיילת שקד

האם ליברמן רואה תרחיש שבו ייקח חלק בקואליציה שלא בראשות נתניהו? משעל טען כי לאור הביקורת של יו"ר ישראל ביתנו על ראש הממשלה, חבירה לממשלה בראשות הליכוד תהיה פרס לנתניהו. ליברמן הדגיש מנגד כי לא יצטרף לכל ממשלה אלא אם יתקבלו עמדותיו בנושאי הביטחון ודת ומדינה. ליברמן ישוב למשרד הביטחון רק אם יקבל חופש פעולה לשינוי דרמטי במאבק בטרור.

ובני גנץ? "גנץ מבחינתי לא מסוגל להוביל מדינה. תפקודו כרמטכ"ל בצוק איתן היה כישלון מהדהד", אמר, והזכיר גם את "בעלי הברית הטבעיים והפחות טבעיים של גנץ, כמו מרצ והעבודה". כך או כך, "מבחינה רעיונית־ביטחונית אין מכנה משותף".

פחות משבועיים לבחירות ליברמן נותר אופטימי למרות הסקרים שמנבאים לו קרב על אחוז החסימה. "אני מעריך שנהיה בין 7 ל־8 מנדטים ואם יתמזל מזלנו נגיע גם ל־9", הדגיש, "אם הייתי מאמין בסקרים מעולם לא הייתי מתמודד בכנסת. הסקרים הפכו לכלי מניפולציה במלחמה הפסיכולוגית".

 

עריכה: יניב מורוזובסקי

ניסים משעל ואביגדור ליברמן // צילום: אמיר כהן/103fm
ניסים משעל ואביגדור ליברמן // צילום: אמיר כהן/103fm

28/03/2019
הישארו מעודכנים

ניסים משעל
ניסים משעל  |  צילום: 103fm