103FM
103FM
האזנה לשידור החי
עכשיו בשידור
פק"ל לב רם
עם טל לב רם

"בסופו של דבר - לחיזבאללה יהיו טילים מדויקים"

סא"ל (מיל') עומר דנק, איש חיל האוויר לשעבר, על התחממות הגזרה הצפונית לאור חיסול סולימאני: "אנחנו מסתכלים רק על פיקסל קטן מתוך התמונה כולה"


סא"ל (מיל') עומר דנק, איש חיל האוויר ששירת במחלקת תכנון המערכה ובמחלקה האסטרטגית באגף התכנון של צה"ל, שוחח עם טל לב רם ב־103fm על מוכנות מדינת ישראל למלחמה בזירה הצפונית לאחר חיסולו של קאסם סולימאני. מסקנותיו ברורות - האיום הרקטי מצד חיזבאללה מסוכן מאי פעם.

"ישראל לא יכולה להוציא את האיראנים מסוריה. היא אפילו לא מסוגלת להגביל את הנוכחות שלהם בשטח. החלופה האסטרטגית שישראל צעדה בה הגיעה היום למבוי סתום. כעת יש לעשות הערכת מצב מחודשת ולקבוע מהי המדיניות החדשה שלנו".

מה הכוונה 'מבוי סתום'?
"לישראל יש 4 חלופות אסטרטגיות להוצאת האיראנים מסוריה: להילחם באיראנים עד אין קץ, לגבות מהאיראנים מחיר שיגרום להם לרצות לעזוב, או לכפות על הרוסים או על אסד בעצמו להוציא אותם".

בימים האחרונים אנחנו רואים את העבודה של המכון למחקרי ביטחון לאומי שמתכתב מאוד עם דברי הצבא, כשעמדת צה"ל היא שיש להמשיך לפעול במב"ם עד לכדי הפעלת לחץ נוסף על הסורים. לעומת זאת, יש מחלוקת עם שר הביטחון הנוכחי, שמתכתב עם הדברים שאתה אומר כשהוא סבור שהמערכה בין המלחמות (מב"ם) לא תוביל להוצאת האיראנים, שהרוסים לא יתערבו ושהדרך שיש לפעול היא הרבה יותר התקפית יחד עם לחץ כלכלי והחרפת הסנקציות באיראן.
"אומר זאת כך: אני חושב שבנט מנתח את המצב נכון. ישראל אכן במבוי סתום ביכולת להשיג את הוצאת האיראנים מסוריה. בנוגע לפרשנות - אני חלוק עליו. בנט מניח שמה שלא הלך בכוח עד עכשיו – ילך עם הרבה יותר כוח".

הטענה שהאיראנים לא מספיק חזקים באזור ופעולה תקיפה לא תגרום להם לוותר על ההתבססות אינה נכונה?
"אין להם סיבה לוותר על ההתבססות. עיקר ההתבססות האיראנית היא על כסף ופיתוח סוריה יחד עם תשתיות כלכליות - ובזה אנחנו לא יכולים לגעת. העניין האיראני שישראל עסוקה בו כל כך הוא שולי בסוריה. אנחנו מסתכלים רק על פיקסל קטן מתוך התמונה".

אנחנו מסתכלים על הכול מהזווית שלנו בגלל איומים רלוונטיים - אך זה לא במוקד האיראני.
"אם נסתכל על העובדה שהאיראנים רוצים לבנות את סוריה מחדש, יצירת איום צבאי איראני מתוך סוריה היא איום על הפרויקט הגדול הזה. היא לא הנתיב המרכזי אם האיראנים היו רוצים לאיים על ישראל".

טל לב רם וסא
טל לב רם וסא"ל (מיל') עומר דנק באולפן // צילום: אפרת קורמן/103fm
 

אם היית בתוך הדיונים היית מבהיר לכולם שהאיראנים הם כאן כדי להישאר. זו אמירה שנשמעת בצה"ל לדעתך?
"אני לא שמעתי אותה נאמרת, אך מצד שני אני רק איש מילואים היום ולא שומע את כל הדיונים".

יש כאן אמירה שקצת מנוגדת לעיקרון הצבא. אתה סבור שהאסטרטגיה שאנחנו מניפים כהישג היא בסופו של דבר לא מובילה להישגים משמעותיים. היא לא תעצור את ההתעצמות וההתבססות של האיראנים בסוריה או במסע של חיזבאללה להשיג נשק מדויק.
"נכון. ב־2011 פרצה מלחמת האזרחים בסוריה, אהוד ברק העריך שאסד עומד ליפול ומדינת ישראל החליטה לשבת על הגדר מתוך הערכה שמלחמת אזרחים תמשך שנים והאיום בזירה הצפונית יתפרק. ב־2013 ישראל הבינה שמתרחש תהליך לפיתוח טילים מדויקים באיראן שעשוי להגיע לחיזבאללה והיא החליטה לצאת למערכה בין המלחמות כדי למנוע את החימוש המדויק מחיזבאללה. אז ישראל הניחה שלא תהיה מלחמה באופק, אסד נלחם על חייו והסיכוי שהמצב יסלים נמוך מאוד, חיזבאללה נלחם מלחמה קיומית להגן על אסד מחשש שדאעש ישטוף את לבנון. טילים מדויקים זו כבר עליית מדרגה ולכן כדאי ורצוי לדחות את האיום. הדרך למנוע מישראל לתקוף תשתיות בלבנון היא להרתיע אותה ולאיים בתקיפה על תחנות הכוח שלנו".

זו פעם ראשונה שישראל יוצאת מהעמדה שנגד התעצמות לא פועלים. אתה סבור שהפעילות של ישראל לא תעצור ולא תבלום.
"אי אפשר לעצור את העולם מלהתקדם. המהלך לדחות את הצטיידות חיזבאללה בטילים מדויקים הוא חשוב וטוב לעשות אותו אך השאלה האם הוא משרת מטרה לאומית גדולה ולטובת מהלך אסטרטגי גדול".

אז יכולת טילים מדויקים תהיה לחיזבאללה? זו הנחת המוצא שלך?
"נכון. כשאתה משקיע הרבה מאוד אנרגיה בערוץ מסוים זה בה על חשבון משהו אחר ואי אפשר להתכחש בעובדה שההשקה הישראלית במב"ם באה על חשבון המוכנות למלחמה".

גם על חשבון חיל האוויר?
"לא רוצה להיכנס לחיל האוויר בפרט אך זה משמעותי ברמת הקשב. אם תיקח את זמן המנהלים וזמן עבודות המטה שנעשה – הוא הושקע בתוכניות שיוצאות לפועל בזמן אמת על חשבון משהו אחר".

אי אפשר להימנע מההבנה שישראל הצליחה לבלום את קצב פרויקט הטילים המדויקים.
"חד משמעית אך ברור שזה פג תוקף. הנחת המוצא שלי היא שאי אפשר יהיה למנוע את זה לגמרי. בסוף כשנפגוש את המלחמה עם חיזבאללה, היא תהיה כשלחיזבאללה יהיו טילים מדויקים".

 

 עריכה: איתמר זיגלמן 

07/01/2020
הישארו מעודכנים

טל לב רם
טל לב רם  |  צילום: 103fm