רז שכניק

"אי אפשר היה להתעלם מההצלחה"

בשנת 1986 יצא אלבומו ה־7 של זוהר ארגוב, 'להיות אדם' • אביהו מדינה נזכר בסיפורים שמאחורי הלהיטים • חלק ב'


בשנת 1986 השיק הזמר זוהר ארגוב ז"ל את אלבומו ה־7 'להיות אדם', הכולל בתוכו שורה של להיטים כמו 'אדם שחקן', 'להיות אדם', ו'יפה האהבה'. אביהו מדינה, מי שלקח חלק בהקלטת האלבום ובקריירה הענפה של ארגוב, ואף כתב והלחין כמה מהשירים הכי גדולים בקריירה שלו התארח באולפנו של רז שכניק, והביא לידיעתנו את הסיפורים שמאחורי השירים הגדולים. 

אם שאלתם את עצמכם למה התכוון המשורר מדינה כשכתב את המילים לשיר להיות אדם, כדאי שתצאו מחוץ לקופסה, שכן הוא הלך למקום מאוד עמוק בכתיבתו, "רבים חושבים שבעם כתיבת השיר התכוונתי לזה שאנשים צריכים להתנהג כמו בני אדם, אבל זה לא נכון. התכוונתי לזה שהייתי רוצה להיות האדם הראשון בגן עדן, כי אם הייתי הוא לא הייתי עושה את השטויות שהוא עשה שם, והיינו נשארים שם", סיפר, "זוהר מאוד אהב את הטקסט הזה, הרי אתה שם לב שאיך שאתה נולד כל העתיד שלך כבר קבוע מראש נכון? אתה נולד למשפחה מסוימת, לדת מסוימת, וחברה מסוימת, וזו המהות של השיר". 

"באותה התקופה הזמר הידוע היה מכור קשה לסמים", אמר רז שכניק, "זה נכון שהוא לא הצליח לשיר בהקלטות האלבום הזה?" מדינה מיהר לספר שהחלו לעבוד יחדיו על האלבום עוד בשנת 1984, "לקחתי אותו לגמילה באילת, וכבר שם התחלנו לעבוד על האלבום. לקח לו הרבה זמן להקליט, כמעט שנתיים, אבל הוא עשה את זה. אין כל ספק שבהקלטות הללו זוהר איבד משהו מהחדות שלו, הסמים כבר עשו את שלהם, הוא היה צורך סמים בערב, ובבוקר לך תמצא אותו להקלטות". 

"לעבוד עם זוהר ארגוב היה גן עדן, אבל גם גיהנום"

"פעם חיכנו לזוהר באולפן בשביל להקליט שיר, אבל הוא לא בא", שיתף מדינה, "אחר כך הזמנתי אותו הביתה והוא לא הגיע, ואחרי כמה ימים התקשר אליי אשר ראובני, מי שהיה האמרגן שלו באותם ימים, ואמר שהוא מרים ידיים. הוא סיפר שזוהר לא עונה לו לטלפונים, לא מגיע להופעות שנקבעו לו, ולא מגיע בכלל להקלטות. הוא טען שהחליט שלא להתעסק איתו יותר כי הוא בוודאות חזר לסמים, אבל אני לא רציתי לוותר, יצאתי לחפש אותו, ולבסוף קיבלתי שיחת טלפון באמצע הלילה ממי שהייתה חברה של זוהר באותם ימים, סוזי, והיא סיפרה שהיבאו את זוהר במונית מעפולה כשהוא מסומם לחלוטין ושותת דם". מדינה מיהר להגיע לבית המלון בו התגוררה תוך שהוא מודיע לאחיו אמנון, "חשבנו שהוא עומד למות, והרופא שהגיע לטפל בו הסתכל עליו, ואמר שיש לו קצת דם בסם, ואין ספק שזה משפט קשה להגיד. הוא היה רופא המתמחה בטיפול בנרקומנים, ואמר שזוהר היה נוטל מנות סם שיכלו היה להרוג סוס, אבל אותו הן לא הרגו. לטענת הרופא נשארו לזוהר שבועיים לחיות, ולכן הוא לא הסכים להביא אותו לקליניקה שלו". 

למזלנו הרופא טעה, ובגדול. אשתו של אחד המפיקים לקחה אותו תחת חסותה, וטיפלה בו כאילו היה תינוק, "במשך חודש וחצי הייתי מגיע אליו כל ערב ויושב איתו. הוא היה נראה כמו פרח, כי לא השתמש. לצערי בפעם הראשונה שהוא היה בלי שמירה הוא חזר לסם". 

כשנשאל על ההבדלים ביכולות שלו הווקליות שלו אמר מדינה שאחרי האירוע זוהר הסתובב עם שיניים שבורות, והדבר פגע ביכולותיו לשיר ובדיקציה שלו, "החלטתי לקחת אותו לרופא השיניים שלי. פיניתי את החדר של אחת מבנותיי ונתתי לו לישון אצלי לילה קודם, כי ידעתי שאחרת הוא לא יבוא. זוהר פחד מרופאי שיניים פחד מוות, אבל היה לו כבוד אליי אז הוא נשאר. כשהוא התעורר אכלנו יחד ארוחת בוקר והלכנו יחד לרופא. הוא עבד לו על הפה יותר מ־3 שעות. הייתי חייב לצאת לחצי שעה, וכששבתי זוהר לא היה במרפאה. הוא לא שילם לרופא כמובן, אבל ביקש מהרופא 50 שקל למנה, והלך. הרופא אמר שהוא עשה את הטיפול בהתנדבות, ולא רצה לקחת ממני שקל כי הוא אהב להאזין לזוהר". 

"בשנת 1986 היחס של הרדיו היה מפלה לרעה את המוזיקה אבל מההצלחה של זוהר ארגוב אי אפשר היה להתעלם בזמן אמת", אמר שכניק, ואילו מדינה סיפר שרשות השידור יחד עם גלי צה"ל היו מונופל של ממש, "אי אפשר היה להתעלם מזוהר, אבל הם לא העניקו לו את הכבוד הראוי לו". בהמשך סיפר שהעורכים והמפיקים בגלי צה"ל היו צעירים מאוד, ולא היו בעניין של מוזיקה ים תיכונית, "בתחילת דרכו זוהר ניסה להתאים את עצמו אליהם, והוא עבר כמה 'תאונות עבודה' בקריירה שלו לפני שהגיע לתהילה. הם היו בזים לו, אני יודע שהיו אינספור בקשות להשמיע את זוהר ברדיו, אבל רוב הזמן הם בחרו לזרוק הכל לזבל, חשבו שכולם צריכים להיות רוקיסטים, אבל זה לא ככה, למרות שהם חשבו שזו תופעה חולפת המוזיקה הזו נשארה, ועובדה שכשנפתחו התחנות האזוריות החלו להשמיע יותר את המוזיקה הים תיכונית". 

חלקו ההראשון של המפגש הרדיופוני בין מדינה לשכניק שודר בשבוע שעבר ובמרכזו - אלבום מופת של זוהר ארגוב.

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי.

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

 

עריכה: עדן בן ארי

14/11/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


זוהר ארגוב 'להיות אדם'
זוהר ארגוב 'להיות אדם'  |  צילום מתוך עטיפת האלבום מ־1986
Paris