רז שכניק

אוהבת, דקל

דפנה דקל שבה עם רז שכניק אל אלבום הבכורה שלה מ־1989 • שיחה מרתקת על המוזיקה והחיים בישראל, שהשתנו ללא היכר


הזמרת דפנה דקל פרצה אל חיינו אי שם בשנת 1987, עת שהשתחררה מהצבא וגרפה את תפקידה הראשון בטלוויזיה הישראלית. היה זה המחזמר הטלוויזיוני 'פיגומים' לצד חנה רוט ועוד רבים וטובים, בליווי הצלילים של המוזיקאי עטור הפרסים קובי אשרת. באותה שנה, הופיעה גם כזמרת ליווי בתחרות קדם־האירוויזיון, מה שהוביל את המפיק שלמה צח להחתים אותה לחוזה ארוך טווח בניצוחו של היועץ האמנותי הנצחי צדי צרפתי.

בשנת 1988 שיחקה במחזמר המוערך 'סאלח שבתי' בתיאטרון הבימה, ובדיוק שנה אחר כך הוציאה את אלבומה הראשון שנשא את שמה. להיטיה הגדולים, ביניהם 'הצילו', המוכר יותר כ'מי יציל את הבית שלי', 'שירה של ירמה' ו'תמונות בחושך', הפכו בחטף לפסקול חייהם של צעירים רבים באותה תקופה. 

מאז זכתה דקל בעשרות כובעים טלוויזיוניים ומוזיקליים שהציבו אותה ללא ספק בהיכל התהילה של עולם התרבות הישראלי. בין השאר, ייצגה את ישראל באירוויזיון 1992 עם השיר 'זה רק ספורט' וגרפה את המקום ה־6 המכובד. כיום היא משחקת במגוון תפקידים בתיאטרון ובטלוויזיה הישראלית, ולא מוותרת גם על עשייה מוזיקלית ענפה. 

דקל התארחה בתוכניתו של רז שכניק לשעה של שיחה מרתקת על אלבומה הראשון, ועל השינויים שעבר עולם המוזיקה מאז ועד היום: "השיר 'מי יציל את הבית שלי' לגמרי היה במובן של המדינה והייתה לי תחושה שזה קצת מוקדם. ילדה בת 23 שבאה מיד עם איזו אמירה פוליטית, ומשהו באופן בו השיר היה עטוף, העיבוד והלחן אולי קצת הוציא את העוקץ ונתן לי להרגיש נוח להתחיל עם השיר הזה". 

על צעדיה הראשונים בעולם המוזיקה הישראלית, סיפרה: "הייתי בטוחה שאני רוצה לשיר ואז אני מגיעה לקדם האירוויזיון ומלווה את דורית פרקש בשירה. זה הרגע בו שלמה צח רצה להתחיל לעבוד איתי, בהתחלה בתור שלישיה אך הוא לא מצא את השתיים הנוספות, וכך נולדה קריירת הסולו שלי".

בהמשך, שיתפה דקל בתהליך יצירת אלבומה הראשון: "מתחילים לאסוף חומרים לאלבום מאנשים שמכירים, ובאתי עם שירים שלי ששלמה מאוד אהב, ארבעה מהם מופיעים באלבומי הראשון. אני כתבתי ועודני כותבת כל הזמן, זה לא משהו נקודתי לצורך אלבום אלא מה שיוצא כל הזמן ונשפך החוצה". 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי.

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן

עריכה: מיכל קדוש

26/11/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עטיפת האלבום מ־1989
Paris