רז שכניק

העבר מאחוריה, היא צופה אל הבאות

להקה ושמה הגבעטרון הוקמה בשלהי 1948, והפכה לנכס צאן ברזל בתרבות הישראלית • חברי הלהקה רחלי גורדון ואילן גלבוע בשיחה על האלבומים הנהדרים


בשנת 1948, התרחש אירוע חסר תקדים שכולכם ודאי שמעתם עליו; מדינת ישראל, שידעה את תלאות השואה, הרדיפה וקשיי הקליטה של העולם מרחבי העולם, הוקמה בקול תרועות ובצהלות רמות. מיד עם קום המדינה, הוקמה גם להקת הזמר 'הגבעטרון', שמאז ואז היום מקדשת את הישראליות הכל כך מוכרת ואהובה. רחלי גורדון, חברת הלהקה, ואילן גלבוע, המנהל המוזיקלי של הלהקה, שוחחו עם רז שכניק במסגרת 'אלבומי המופת', ויחד נזכרו בסיפורים הגדולים מאחורי הקריירה המפוארת של הגבעטרון, אז והיום. 

'הגבעטרון', שקרמה עור וגידים מקרב צעירי קבוצת גבע שבעמק יזראל, חיה ובועטת כבר יותר משבעה עשורים, כאשר חבריה נמנים עם תושבי הקיבוצים הסמוכים. את דרכה המקצועית, החלה הלהקה בסביבת קבוצת גבע בלבד כשתיארה באופן מוזיקלי יוצא דופן את הווי החיים בקיבוץ, אך לאחר שגילה אותה המלחין נחום היימן, הפכה 'הגבעטרון' לשם דבר ברחבי הארץ. 

באמתחתה של הלהקה אינספור שירים שראו אור, ביניהם 'ים השיבולים', 'עמק שלי', 'גוונים', 'ניצנים נראו בארץ', 'אל בורות המים', 'אור וירושלים' ו'החיטה צומחת שוב', שהפכו אט אט לפסקול חייהם של אינספור ישראלים. שירה של הלהקה 'בת שישים' ששרו חבריה בביצוע מחודש עם הראפר סאבלימינל, הפך להיות בשנת 2008 השיר הרשמי שליווה את חגיגות השישים למדינת ישראל.

גורדון סיפרה על השיר שהפך לסמל ולאות: "השיר ידע עדנה מחודשת כשנבחר לחגיגות השישים של מדינת ישראל. הקהל מאוד אוהב את השיר, והוא מתחבר גם לדורות הצעירים יותר ולא שייך רק לארכיון". 

בהמשך, שוחחו על מקום הכבוד של השיר 'ים השיבולים' במופעי הלהקה, שתמיד, לאורך כל שנותיה, פותח את הערב המוזיקלי. רחלי גורדון סיפרה: "שיבולים הם חג השבועות, השמלות המתנפנפות והטנא, וזה הנוף של ארץ ישראל של פעם. זאת אומרת, פחות בניינים מבטון וזה חיבור נפלא בעיניי". 

תמיד תהיתם כיצד נערכת חלוקת שירי הסולו לחברי הלהקה שהצליחה לעבור את מחסום הזמן? אילן גלבוע, המנהל המוזיקלי של 'הגבעטרון', חשף את הסודות הגדולים של מאחורי הקלעים: "היום אנו מונים 21 חברים, ועל הבמה עולים מקסימום 18 איש". 

שכניק, גורדון וגלבוע באולפן // צילום: מאירה פרץ/103fm

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

              

עריכה: מיכל קדוש

16/03/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חברי להקת הגבעטרון, 2019
חברי להקת הגבעטרון, 2019
Paris