רז שכניק

הסיפורים שמאחורי פסטיבלי שירי הילדים

רז שכניק לקח אותנו לחגיגה שבהיכל עם תוכנית מיוחדת המוקדשת כולה לשירים שכולנו מכירים • התוכנית המלאה להאזנה חוזרת


בתחילת שנות ה־70 נוסד פסטיבל שירי הילדים, שבתוך זמן קצר הפך לאירוע קבוע, כל שנה, בחג החנוכה. אירוע הפסטיבל יצר אינספור רגעים מרגשים, ושירים שנחקקו בתודעתנו עד היום; החל מ'ילד פלא', 'הבובה פסטי', ועד ל'הסבון בכה מאוד'. הילדים וגם ההורים נהנו משירים בעלי ריח מתוק של ילדות שנוצרו על ידי טובי ההיוצרים בישראל. רז שכניק חזר לימי העבר, שוחח עם הילדים שהפכו למבוגרים, וסיפר על השתתפותו בפסטיבל המפורסם. 

האירוע הגדול של חנוכה היה מחולק לשניים: בחלק הראשון השירים בוצעו על ידי הזמרים המבוגרים והידועים, ואילו בחלק השני זכינו להאזין לקולותיהם הזכים של הילדים שלקחו חלק בחגיגה הגדולה. אחת מהמשתתפות הייתה לילך גליקסמן, שכבר כשהייתה בת 5.5 וחצי השתתפה בתחרות, ואפילו הופיעה ברצף - שנה אחר שנה. "בשנה השנייה הופעתי בתפקיד הבובה פסטי, ושרתי את שיר הנושא של הפסטיגל", סיפרה לרז שכניק, מי שהכירה כבר אז בפסטיבל ולימים הפכה להיות אשתו, "מבחינתי לא הייתה תהילה גדולה, קיבלתי שמלה יפה ועליתי לשיר, זה לא היה וואו". גליקסמן מנהלת היום קריירה כאשת חינוך, והודתה שלא הייתה חוזרת לתחום, "למרות הקולות הציניים שנשמעו ברקע ההורים שלי לא דחפו אותי לתחום, זה היה הרצון שלי, אבל הייתי מעדיפה שיזכרו אותי כלילך הקטנה, ככה אני צרובה לאנשים בזיכרון, ואולי כדאי שזה ימשיך ככה". 

בין שיר לשיר בתוכנית שוחח שכניק עם אמנים רבים שהתחיל את דרכם בפסטיגל שירי הילדים, אחת מהן הייתה גם ג'ני בלום, כיום שדרנית רדיו, אבל בעברה הייתה ילדת פסטיבלים מאושרת, והיא סיפרה כיצד נאלצה ללמוד לכתוב את שמה בשביל לחתום למעריצים הרבים, "יש לי זיכרונות מתוקים מהתקופה הזו, כשעליתי לכיתה א' לא היה אחד שלא הכיר אותי בבית הספר וזה היה ממש כיף". אמרה, ובהמשך חשפה פרטים מעניינים על הכרותה עם הזמר והיוצר יגאל בשן ז"ל בעת שהופיעה איתו יחדיו. 

בהמשך שוחח שכניק עם עוד רבים וטובים שלקחו חלק פעיל בפסטיבלי שירי הילדים השונים, וביניהם שירי רייף־פלורנטין, ורונן בהונקר.

תודה מיוחדת לברק סימן טוב שסייע באיסוף החומרים לתוכנית. 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי.

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

 

19/12/2019

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


פסטיבל שירי הילדים
פסטיבל שירי הילדים  |  צילום מתוך ערוץ היוטיוב של כאן11
Paris