רז שכניק

"זה לא סיפור סינדרלה"

הזמרת (והדיווה) מאיה בוסקילה הגיעה לאולפנו של רז שכניק לשיחה על הסיפורים מאחורי השירים באלבום 'סיפור מכור' (2004) • ומהו השיר האהוב עליה?


ספק אם יש ישראלי שלא מכיר את השם מאיה בוסקילה. הזמרת, הדוגמנית והשחקנית החלה את דרכה המוזיקלית כבר בגיל 9 כשהופיעה בפסטיבל הילדים המקומי, אך הפריצה הגדולה התרחשה בשנת 2003 כאשר הוציאה את הלהיט 'יש בליבי כינור'. בוסקילה הגיעה לאולפנו של רז שכניק במסגרת 'אלבומי המופת' וסיפרה על תהליך יצירת האלבום. היא שיתפה בשיר האהוב עליה, בשיר שהיא מרגישה לגביו 'פספוס' ואף חשפה כי ברצונה לבצע גרסה מחודשת לאחד מלהיטיה.

אלבום הבכורה של מאיה בוסקילה, שנשא את השם 'סיפור מכור', יצא בשנת 2004, אך מאיה בוסקילה פרצה שנה קודם לכן כאשר שחררה את הסינגל המצליח 'יש בליבי כינור'. היא סיפרה לרז שכניק כי הדרך להצלחה הייתה ארוכה, "הייתי בהמון תחרויות, הייתי בלהקות חתונות המון שנים, והופעתי באילת. זה לא סיפור סינדרלה". על החיבור עם עידן רייכל שכתב את הלחן לשיר, אמרה: "שיגעתי אותו, ביקשתי שיר ולא ענו לי, ביקשתי עוד פעם ונסעתי להליקון. אמרתי – 'אם לא עונים לי, אני פשוט דופקת לו בדלת'. כך זה היה עם כל האנשים שכתבו, פשוט הלכתי ודפקתי בדלת".

היא נזכרה כי בעקבות הצלחת השיר "היה ביקוש מטורף לדיסק, אבל עדיין לא היה דיסק. אז היינו צריכים לסיים את זה במרוץ שאין לתאר אותו. בערך חודש גרתי באולפן ההקלטות של יעקב למאי, עד 3 לפנות בוקר, הצלחנו לעשות את זה כנגד הזמן, מהר מאוד".

בוסקילה סיפרה כי באותה הדרך התגלגל לידה הלהיט 'הלב' (לילה סתווי): "אני חוצפנית לא קטנה, צביקה ראה אותי בהופעה באילת, הוא אמר לי 'כשיהיה לך דיסק אני אכתוב לך'. אמרתי לו שאסור להבטיח למרוקאית בלי לקיים, והוא צחק ואמר לי 'ברור'. ניסיתי להתקשר כמה פעמים וזה לא עבד, אז פשוט הלכתי אליו הביתה ודפקתי לו בדלת – 'אתה זוכר שהבטחת לי שיר? אני רוצה שיר עכשיו'. הוא פתח את המגירה ונתן לי שיר מלפני 12 שנים, אני לא חושבת שהוא האמין בשיר הזה".

מאיה הודתה: "אני לא כל כך התחברתי בהתחלה, זה היה בלדה, שקט, מינימליסטי לגמרי. דידי הררי האחד והיחיד בא אליי, ואמר לי 'אני רוצה את השיר הזה לאוסף. זה הלהיט שלך, הבנות שלי שרות את זה כל יום בבית'. אמרתי לו 'אני לא כל כך מבינה, אולי אני לא מחוברת'. דידי נתן את הרעיון לעשות את זה קצבי, פופ. אני ממש חייבת לו על זה. הוא אחראי מאוד גדול להצלחה שלי, הוא היה שם את השיר הזה פעמיים-שלוש בשידור של שעה". היא הוסיפה כי גלגלצ לא השמיעו את השיר עד שהפך ללהיט שחרך את המצעדים, ואמרה: "זה ניצחון גדול".

הסינגל השני של האלבום הוא 'סיפור מכור', ולמעשה הוא היה מיועד לזמרת אחרת: "זה היה שיר של שרית חדד שלקחה בסוף שיר אחר. זה השיר האהוב עליי", אמרה בוסקילה, והוסיפה: "אני גם נתתי להראל סקעת את 'כל הציפורים', זה קורה. כל שיר והגורל שלו". בהמשך, התמקדו השניים בשיר 'איתך': "אחד הלהיטים הכי גדולים שלי בהופעות. האמת? אני מרגישה פספוס עם השיר הזה ויכול להיות שאני אחדש אותו". במהלך השעה שבו רז שכניק ומאיה בוסקילה גם אל השירים, 'זה רק בינינו', 'נשמה שלי', 'כשאתה נשבר'. 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

         

עריכה: עופרי גליכמן

25/03/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


סיפור מכור. מאיה בוסקילה
סיפור מכור. מאיה בוסקילה  |  עטיפת האלבום מ־2004
Paris