רז שכניק

נסים גרמה בווידוי: "10 שנים אני לא אוכל פלאפל"

האיש והתלתלים, שהביא לנו את 'שיר הפלאפל', הגיע לאולפן • וחזר אל הסיפורים מאחורי אלבום הבכורה 'היית שלי' (1978)


מי לא מכיר את רעמת התלתלים של נסים גרמה? הזמר האגדי החל את דרכו כזמר חתונות בראש העין, אך בשנות ה־70 פרץ לחיינו כאשר זכה במקום השני בפסטיבל הזמר המזרחי עם הלהיט 'כי רב להושיע', אותו ביצע לצד עליזה עזיקרי. במסגרת 'אלבומי המופת', צללו גרמה ורז שכניק אל הזיכרונות מאלבום הבכורה שפתח עבורו קריירת רבת שנים, ומלאת להיטים, 'היית שלי'.

השיר הראשון בו התמקדו השניים הוא הלהיט 'שולה', אותו הלחין המאסטרו צביקה פיק. נסים גרמה סיפר על החיבור: "היה מאוד קשה לקבל שיר בתקופה ההיא מצביקה פיק. אבל אני, תימני עם תלתלים, והוא רצה להתקרב לעדה. השיר הזה הצליח והוא כתב לי עוד שיר 'לילה וירח'. הוא נתן לי את השיר בחינם, לא התעקשתי". הוא ציין כי גם מאיר אריאל הציע לו במתנה שיר, "אני לא אדם שמבקש", הסביר. הוא אף שיתף כי הוא מקפיד להתפלל עם הנץ בכל שבת, וכי הוא ביקש מרבו שיברך את פיק בבריאות טובה. "עשיתי את זה מתוך תזכורת לעבר", אמר.

גרמה מודה כי הוא לא ידע שיפנה לקריירה מוזיקלית, ולדבריו 'התמזל מזלו'. "כל חיי, גם כשהייתי נער ובגרתי, תמיד שיחקתי, שרתי ורקדתי בבית הנוער. עד שיום אחד מישהו הציע לי לבוא ללהקת ענבל, לא התכוונתי. כשהייתי עם ענבל בארה"ב והלכתי לראות הופעות התחלתי להבין מה קורה איתי. כשחזרתי כתבתי את הלחן למילותיו של בן ציון בן משה - 'כי רב להושיע אתה'". הוא סיפר כי לפני כן "הייתה לי להקה בשכונה, אבל לא מכלים - מאבנים, מעצים, ממש ככה".

עם הלהיט 'כי רב להושיע אתה' זכה גרמה במקום השני בפסטיבל הזמר הערבי, יחד עם עליזה עזיקרי. שכניק תהה האם הוא חש מקופח באותה העת, על כך הוא השיב: "מה פתאום? קודם כל דפקו את התימני, אותי בקושי שומעים. הייתה שם תקלה אבל אני מקבל את זה באהבה, אני לא אדם ממורמר. זה הזניק את הקריירה שלי וזה השיר שפתחתי איתו וסגרתי איתו כל הופעה".

"אין הופעה בלי 'ציונה'"

גרמה היה מהראשונים שחיברו בין הפופ הישראלי לצלילים הים תיכוניים. לטעמו, "מה שקורה עכשיו זה לא מוזיקה מזרחית, אבל אני מקבל אותה. העולם משתנה, ולכן אני מפרגן גם לחבר'ה הצעירים". הוא חשף: "אני הייתי אמור להקליט את השיר 'גלבי'. הגיע מפיק מגרמניה, מאיר ראובני אמר לי 'דחוף מחר בשעה 15:00 אתה מגיע אליי. יש מפיק מגרמניה, הראינו לו את השיער שלך והוא אמר - את הבחור הזה אני רוצה'. הביאו את המפיק להד ארצי, אמרו לו 'יש לנו בחורה', עבדו עליו והוציאו אותי. הוא חיכה לי שבועיים ונתנו בסוף לעפרה. הופעתי איתה מאות הופעות, מעולם לא דיברנו על זה".

גרמה גאה במוצאו התימני, ובעיר מולדתו ראש העין, ואלבום הבכורה כולל 2 שירים בנושא - 'נולדתי בראש העין', ו'ילדי תימן'. "כמה אני אוהב את ראש העין, במיוחד את התימנים. אחותי נעלמה שנה לפני השיר, התחלנו לקבל דיווחים בשכונה שיש חטיפות, אז ההורים שלי, האחים שלי והדודים שלי שמרו עליי עם אלות. ההורים היו נאיביים בשנות ה-50, האמינו שהיא חולה. פרשת ילדי תימן זה פצע מדמם שיישאר גם לדורות הבאים. אני מופיע עם השיר הזה ואנשים לא מוחאים כפיים, הם קמים כי הם מרגישים שזה יצא מהלב".

כמו כן, צללו השניים אל הסיפורים מאחורי השירים: 'מלך הקסטות', אותו חשף כי פחד להקליט, 'שיר הפלאפל', אז חשף גרמה כי הוא כלל לא אוכל פלאפל, 'להיות כוכב', ו'ציונה' שהוא ללא ספק אחד מסימני ההיכר שלו. "אין הופעה בלי ציונה. יום אחד אני מקבל טלפון ממאיר אריאל והוא מבקש להקליט אלבום ביחד. התחלנו לעשות חזרות והפרויקט ירד. אחרי חודשיים הוא אמר אני מרגיש חובה מוסרית לתת לך שיר במתנה אבל מבלי שרעייתי תדע. הוא נתן לי את השיר באורך 20 דקות, ואמר לי 'תקצר אותו'. הוא אמר שציונה זה תרתי משמע, גם ציונה וגם ציון. מאוד אהבתי אותו, מאוד, תותח".

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

    

עריכה: עופרי גליכמן

16/02/2021

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


היית שלי. אלבום הבכורה של נסים גרמה
היית שלי. אלבום הבכורה של נסים גרמה  |  עטיפת האלבום מ־1978
Paris