רז שכניק

פרויקט מיוחד: עידן רייכל מתארח ב־103fm מביתו

בשידור משותף בין אולפן הרדיו לביתו של רייכל, שוחח רייכל עם רז שכניק על אלבום הבכורה שלו, וביצע משיריו בשידור חי • התוכנית המלאה


מדי שבוע פוגש רז שכניק את גדולי זמרי ישראל באולפן 103fm לשיחה על אלבומי המופת שהפיקו לאורך השנים. לאור התפשטות נגיף קורונה, קרא שכניק לעידן רייכל, למשדר מיוחד שאותו הגישו במקביל מאולפן 103fm ומביתו של רייכל. בתוכנית מיוחדת בת שעתיים, שיתף רייכל בזכרונות מאלבום הבכורה שלו, ובמקביל ביצע כמה משיריו הגדולים והמוכרים, לטובת קהל המאזינים, שנותר אף הוא, כמו רייכל, בין קירות ביתו.

עידן רייכל פרץ לתודעה הישראלית בשנת 2002 עם האלבום הראשון של 'הפרויקט של עידן רייכל' ששינה את פני המוזיקה הישראלית, עם להיטים רבים כמו 'בואי' ו'אם תלך'. הוא שוחח עם רז שכניק על אותו אלבום, ביצע בלייב כמה ביצועים מתוכו, וגם שר את 'פקר ליבי', השיר שכתב יחד עם דורון מדלי לעדן אלנה, שהיה מיועד לאירוויזיון. 

"האלבום עצמו נכתב משברון לב מאוד גדול", שיתף רייכל, והוסיף: "אבל אני חושב שבסופו של דבר השברון הזה גם הגיע מאיזושהי תקופה כזאת שאתה קצת מאבד אחיזה, ואתה לא מצליח לעבור את כל האודישנים, ופתאום אתה נאחז באיזושהי אהבה שהיא לא בהכרח הכי מתאימה לך. אני זוכר שבכתיבה כל הזמן ניסיתי לכתוב את הדברים הכי פשוטים שיש". הזמר גם ציין כי הוא לא דיבר עם אותה אהבה נכזבת על האלבום, אבל לדבריו, היא יודעת שזה עליה.

בפתח השיחה גם סיפר רייכל על הרדיו שהקים בדירתו בצל הקורונה, וגילה: "לפני שבועיים הייתה לי תחושה שאנחנו נלך למצב שנצטרך להיות בו בתנאים אחרים. חזרתי לפני 3 שבועות מאוסטרליה והתחלתי להרגיש את זה, פתאום מתופף שלי, שהיה צריך לעשות טיסת קונקשן דרך איטליה, נכנס לבידוד".

אז איך הכול התחיל? הזמר התייחס לחוסר הביטחון שהרגיש בתחילת דרכו, גם לאחר שהוציא את השיר 'בואי' שנחל הצלחה גדולה. "זה יצא בנובמבר, ובמשך חצי שנה שהוא הושמע, אני עדיין הייתי קלידן, גם של עברי לידר, גם של ריקי גל, ולא חשבתי שאני יכול להופיע עם הדבר הזה", סיפר רייכל. "כשהוצאנו את הסינגל השני 'מדברים בשקט' והשלישי 'אם תלך', קיבלתי טלפון מהמשכן לאומנויות הבמה בתל אביב, בסביבות מרץ או אפריל", גילה, והוסיף: "אמרו לי, 'אם אתה עושה אצלנו הופעת בכורה, אנחנו קונים את כל הכרטיסים מראש'. הקמנו להקה מתוך הידיעה שבמצב הכי טוב נמשיך להופיע, ובמצב הכי גרוע, עשינו לונה פארק", אמר. 

בהמשך סיפר גם על להיט חדש שלו 'אם תלך', ואיך הוא משפיע על השומעים אותו: "יום אחד הלכתי בתל אביב, ובפינת רחוב עצרה אותי מישהי, ואמרה לי שהיא נכנסה לחופה עם השיר הזה. אחרי כמה ימים, באותה פינת רחוב, אמר לי מישהו אחר שהוא ניגן את זה בהלוויה של אביו. אז חשבתי לעצמי, אתה כותב שיר, הוא יוצא לאור, והוא לא שלך יותר. לאנשים יש את האינטרפטציה".    

רייכל ביצע בשידור חי את השיר 'פקר ליבי', שהיה אמור להישמע באירוויזיון על ידי עדן אלנה, וסיפר גם על תהליך היצירה: "אמרתי לדורון מדלי, בוא ננסה לעשות אירוויזיון ביחד. פשוט עשינו מן יומיים שלמים ששמענו מלא מוזיקה, זו באמת הייתה עבודה מסביב לשעון של יצירת יש מאין, לא תהליך היצירה הטבעי הרגיל שאני מחכה לאיזושהי השראה. יש משפט שאומר, 'מוזה זה לחובבנים'", אמר וגם התייחס לעדן אלנה: "היא עובדת קשה מאוד, מדייקת כל צליל וכל מילה, לא מפחדת מאף עבודה קשה. הדבר השלישי זה שהיא פשוט באה ליהנות". 

בשעה השנייה שוחח עידן רייכל עם רז שכניק על אלבומו השני 'ממעמקים' שיצא בשנת 2005, וסיפר: "זה היה ממש המשך ישיר של האלבום הראשון. ביום שהראשון יצא, היינו באולפן כבר בעבודה על האלבום השני". 

בהמשך סיפר עד כמה חשוב לו שסביבתו הקרובה תגיד לו את האמת, ונתן כדוגמה את הופעתה הבעייתית של מדונה באירוויזיון האחרון. "אתה רואה שיש שם צוות של בין 60 ל-100 איש, ואף אחד לא אומר לה את האמת. זה מחזה עצוב. אף אחד לא בא ואומר: 'יש לך יום רע, בואי נשיר פלייבק מלא'", אמר רייכל.  

היוצר גם התייחס לקשר הקרוב שהיה לו עם שושנה דמארי, ששרה גם באלבום השני. "הכרתי אותה מעבר לתארים של כלת פרס ישראל, את התשוקה האדירה לחיים", סיפר והוסיף: "אם אני צריך לבחור רגע אחד, מכל הרגעים של הפרויקט, זו הופעת הבכורה בתל אביב בתיאטרון גשר, היא הגיעה לשיר שם. שאלתי אותה אם היא רוצה שיהיה לה חדר לבד, והיא אמרה, 'לא, אני רוצה להיות עם הבנות של הלהקה'. כרבע שעה לפני תחילת המופע, דפקתי בדלת של החדר של הבנות, נכנסתי לחדר, והתמונה שזכורה לי שם היא ששושנה דמארי ישבה עם כברה כסאי, והן עזרו אחת לשנייה לשים שרשרת על הצוואר. זה הרגע הכי יפה שנשמר לי מכל השנים של הפרויקט". 

פרויקט 'אלבומי המופת' מפגיש בכל שבוע את העיתונאי רז שכניק עם גדולי המוזיקאים בישראל. יחד הם יוצאים למסע אל האלבומים שהיו סימני דרך בקריירה שלהם - ובפסקול הישראלי. 

לרשימת התוכניות המלאות בפרויקט לחצו כאן.

19/03/2020

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


רייכל ושכניק
רייכל ושכניק  |  צילומים: 103fm, צילום מסך
Paris